תכניות-סיכומים של שיעורים על היווצרות ייצוגים מתמטיים יסודיים. תקציר של שיעור פאמפ בקבוצת הבוגרים "איך אנשים מודדים זמן

אלסו חננובה
תקציר השיעור על FEMP ב קבוצה בכירה"מסע בנתיבי מתמטיקה"

מטרות:

תקן את הציון תוך עשר (ישיר, הפוך);

ליצור חווית התגברות עצמית על קשיים בהנחיית מורה על בסיס השיטה הרפלקטיבית, חווית השליטה העצמית.

משימות:

איחוד ידע על צורות גיאומטריותאה;

תרגול בפתרון בעיות לוגיות ומשימות של כושר המצאה;

לטפח את העניין של הילדים ב מָתֵימָטִיקָהתחושת ביטחון בידע שלהם.

אימון פעולות מנטליות – ניתוח, השוואה, הכללה, הפשטה.

לפתח תשומת לב, זיכרון, דיבור, פנטזיה, דמיון, חשיבה לוגית, מיומנויות יצירתיות, יוזמה;

לְפַתֵחַ מוטוריקה עדינהידיים

לטפח את העניין של הילדים ב מָתֵימָטִיקָה, תחושת ביטחון בידע שלהם

לטפח קשר ידידותי אחד עם השני.

הַדגָמָה חוֹמֶר: תמונה של שמונה פרפרים ותשעה פרחים, תמונה של מספרים מ-1 עד 10 על גיליונות נייר A4 לחינוך גופני, בד קנבס, צורות גיאומטריות, לוח מגנטי, מגש, תפוחים אדומים וירוקים מקרטון, א פוסטר עם תמונה של עץ תפוח.

מחלק חוֹמֶר- כרטיסי מספר מ-1 עד 10; סטים של דמויות מישוריות גיאומטריות, דפי אלבום לפי מספר הילדים.

שיטות וטכניקות: הסבר, חיווי, הסבר, שאלות, תצוגה, טכניקת משחק, עידוד, הערכה פדגוגית

. מבוא:

ארגון זמן.

א) ברכה לילדים;

ג) יחס פסיכולוגי;

ג) רגע הפתעה;

חבר'ה, אתם אוהבים לִנְסוֹעַ? היום יהיה לנו יוצא דופן מסע במתמטיקה. ילך איתנו זקן - חוטב עצים, הוא הכל שבילים ביער המתמטי יודע. יש לנו הרבה מה לעבור היום ובעיות רבות לפתור בדרך. אז בואו נלך אל המופלאים מסע.

חלק ראשי.

והנה הקאץ' הראשון. והוא נקרא "בעיות קשות".

נשב בעצירה ונפתור את כל החידות.

כמה אצבעות יש על יד אחת?

אתה ואני, ואנחנו איתך. כמה מאיתנו?

תן שם לעונות השנה. (אביב, קיץ, סתיו וחורף).

כמה קצוות יש לשני מקלות?

לסבתא של דאשה היה נכד פאשה, חתול פלאף, כלב דרוז'וק. כמה נכדים יש לה?

לאיזו דמות אין לא התחלה ולא סוף?

4 ישב על עץ ציפורים: 2 דרורים, השאר עורבים. כמה עורבים?

קוליה רצה הביתה מבית הספר ראשון, ואוליה הייתה השנייה. מי רץ מהר יותר ומי רץ יותר לאט?

כל הכבוד בנים! סיימתם את המשימה ואנחנו ממשיכים הלאה.

הלכנו, הלכנו, הלכנו, הלכנו, עד לעצירה השנייה "נחש - קה"הגיע.

והנה כל הדמויות ברחו, הם התחילו לשחק בקרחת היער.

אני אבקש מכל החבר'ה לבנות את המספרים במהירות ברצף!

(ילדים צריכים לפרוס סדרת מספרים מכרטיסים עם תמונה מספרים:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10). קְבוּצָהוספירה אינדיבידואלית קדימה ואחורה.

ועכשיו איש זקן- חוטב העצים מזמין אותנו לשחק משחק "נחש - קה".

המורה מתקשרת למספר, הילדים מוצאים ומציגים את הכרטיס המתאים עם המספר. (המספר הקטן ביותר (1, המספר הגדול ביותר (10, המספר 3, המספר 5; המספר החי בין מספרים: 3 ו-5, 6 ו-8, 7 ו-9; שכנים של המספרים 4, 8, 3 וכו')

כל הכבוד בנים! בוא נלך על איש זקן - יערן לאורך השביל הלאה.

הלכנו, הלכנו, הלכנו, הלכנו, והגענו לעצירה השלישית. והוא נקרא "פאזלים".

חבר'ה, בואו ננסה לפתור חידות אישה זקנה - חוטב עצים?

1) אין לי פינות

ואני נראה כמו צלוחית

על צלחת ועל מכסה

על הטבעת, על ההגה. (מעגל.)

2) החידה שלי קצרה:

שלושה צדדים ושלוש פינות.

מי אני? (משולש.)

3) אני חבר שלך מילדות,

כל פינה נמצאת ממש כאן.

כל ארבעת הצדדים באותו אורך.

אני שמח להציג את עצמי בפניכם.

ושמי הוא... (כיכר.)

4) אין לי פינות,

אין לי צדדים.

ואני נראה כמו מלון.

ובכן, מי ניחש

איך קוראים לי... (סְגַלגַל.)

5) ישנם ארבעה צדדים -

הפכים שווים.

עוד ארבע זוויות ישרות

אני כמו מקרר.

טוב תחשבו חברים

איך כולם קוראים לי? (מַלבֵּן.)

ובכן איך זקן - חוטב עציםהבנתם נכון? לך על זה?

הלכנו, הלכנו, הלכנו, הלכנו, והנה העצירה הרביעית לפנינו. והוא נקרא "מחבואים". איש זקן- החורש וחבריו, דמויות גיאומטריות, רוצים לשחק איתנו מחבואים.

(המורה מצמידה ללוח המגנטי צורות גיאומטריות - עיגול, ריבוע, משולש, אליפסה ומלבן, מציגה אותן, והילדים שמות לצורות הגיאומטריות. לאחר מכן המורה מדבר: "לַיְלָה". ילדים עוצמים את עיניהם, והוא מסתיר דמות אחת. מוֹרֶה מדבר: "יְוֹם". ילדים פוקחים את העיניים ומראים דמות גיאומטרית שאינה שם. ואז המורה מחזיר את הדמות למקומה. משחק המחבואים חוזר על עצמו עבור כל הצורות הגיאומטריות. כמו כן, המורה יכול פשוט להחליף את הדמויות במקומות מבלי להסיר אותן.)

הלכנו, הלכנו, הלכנו, הלכנו, והנה התחנה החמישית לפנינו. והוא נקרא "חינוך גופני". תראו חברים, כמה עצים יש כאן. והרוח שעלתה מרעידה את העצים, קורעת את העלים.

איש זקןהחורש רוצה לשחק איתך.

דקת חינוך גופני "הרוח משחקת עם העלים..."

"הרוח משחקת עם העלים,

הוא מרים, הוא זורק.

שלכת העלים מסתובבת בוואלס.

תלבושת של סוף הסתיו.

על ענפי ליבנה לבנה

7(3,9,4,6) עלים שרדו.

ילדים רצים למספר שהמורה מתקשרת אליו.

הזקן - היערן רוצהכך שכל אחד מכם ימציא תמונה ומרכיב אותה מצורות גיאומטריות על גיליון אלבום.

ילדים משלימים את המשימה בעצמם.

עכשיו ספר זקן - חוטב עציםמאילו צורות גיאומטריות עשית את שלך פסלונים: סירה, דגים, דגל, עץ וכו'.

כל הכבוד, עכשיו איש זקן- איש היערות מוביל אותנו נתיב מתמטיהלאה והנה העצירה האחרונה שלנו "סופר אחו".

הגעת לקרחת יער יפה שבה הרבה פרחים יפיםומנפנפים פרפרים צבעוניים רבים.

המורה מציגה תמונה של פרחים ופרפרים.

כמה פרפרים?

כמה פרחים?

מה עוד? מה זה פחות? כמה?

כל הכבוד, חבר'ה, החזרתם את כל המספרים למקומות שלהם, שלנו המסע הסתיים. את כל נתיבים התגברו ללא היסוס.

. תִמצוּת:

חבר'ה, אהבתם את שלנו מסע?

מה הפתיע אותך?

מה אתה זוכר?

כעת דרג את השתתפותך ב מסע. אם אתה מרוצה מההתקדמות שלך היום ותעריך את עבודתך על "גדול"- קח תפוח אדום על מגש ותדביק אותו על עץ התפוח שעל הכרזה, ואם אתה חושב שמשהו לא הסתדר לך ואתה יכול לעשות יותר טוב - קח אותו ותדביק אותו תפוח ירוק. (ילדים מעריכים את עבודתם.)

- השיעור הסתיים, תודה איש זקן- יערן עבור המופלאים שלנו מסע! בוא ניפרד ממנו, הגיע הזמן שילך לנכסי היער שלו!

פרסומים קשורים:

מטרה: לזהות את הידע, הרעיונות, המיומנויות שקיבלו ילדים במהלך השנה. משימות: חינוכית: 1. חידוד המרחב.

תקציר השיעור האחרון בנושא FEMP לילדי קבוצת הבוגרים "מסע דרך הקבוצה"משימות: 1. לשפר את היכולת ליצור מספר משניים קטנים יותר (בתוך 5); יחסים מרחביים. בדוק: כישורי סידור,.

תקציר של GCD בקבוצה הבכירה על FEMP "מסע לארקטיקה"תקציר ישירות פעילויות חינוכיותבקבוצת הבכירים ב-FEMP "מסע לארקטיקה" מטרה: להקים קשיש בילדים.

תקציר שיעור פתוח בנושא FEMP בקבוצת הבוגרים "מסעות בחלל"מטרות: חינוכית: לגבש את המיומנויות של ספירה סידורית בתוך 10, ספירה קדימה ואחורה; שם צורות גיאומטריות.

תקציר השיעור על FEMP בקבוצת הבוגרים "נוסעים במטוס"תחום חינוכי" התפתחות קוגניטיבית". אינטגרציה של ארגונים לא ממשלתיים: "פיתוח חברתי ותקשורתי", " פיתוח דיבור". צורה: משולב.

תקציר השיעור על FEMP בקבוצת הבוגרים "נוסעים על שטיח מעופף"משימות התוכנית: תרגול ילדים בספירת עד 10, בהבחנה ובמתן שמות למספרים (עד 7). המשך ללמד להבין את הגישה של הסובבים אותך.

תקציר השיעור על FEMP בקבוצת הבוגרים "מסע לארץ הגיאומטריה"מטרה: לגבש את הידע של הילדים בצורות גיאומטריות: משולש, ריבוע, מלבן, עיגול, אליפסה. למד למצוא דפוסים גיאומטריים.

תקציר השיעור על FEMP בקבוצת הבוגרים "מסע עם סבא פנאס"מסע עם סבא פאנאס מטרה: לסכם את הידע והיכולת של ילדים: - לתקן מספרים עם שעועית; - למדוד אורך: * רגל; * צעדים;

פעילות חינוכית בנושא FEMP בקבוצת ההכנה "מסע דרך האיים המתמטיים לאוצרות"תוכן התוכנית: - איחוד ידע ומיומנויות מתמטיות באמצעות המשחק - נסיעות. - חזור על סידור ישיר והיפוך.

יַעַד. הציגו את היווצרותו והרכבו של המספר 20, המספר 20. תוכן התכנית: משימות למידה: תרגול בספירה פנימה.

ספריית תמונות:

שיעור 1

לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים אצל ילדים;

לְפַתֵחַ יכולת אינטלקטואליתיְלָדִים;

לפתח דיבור, תשומת לב, זיכרון, חשיבה לוגית.

מטרות השיעור:

1. בנה מיומנויות התמצאות תוכנית יסודית, היכולת לקבוע נכון את המיקום היחסי של עצמים במרחב.

2. ליצור את היכולת ליצור את הצורות הגיאומטריות הפשוטות ביותר ממקלות וחוטים במישור השולחן, לבחון ולנתח אותם בצורה ויזואלית-מישוש.

3. חזקו את מיומנויות הספירה תוך חמש, למדו ספירה לאחור מ-5 ל-1.

4. לחנך יחסים טוביםלתושבי היער, תרבות ההתנהגות.

חומר לחוגים: כרטיסים לתיאטרון, שולחן עם תוכנית, סט מספרים מ-1 עד 10, גפרורים, שרוכי נעליים, דגנים, עיפרון לכל ילד. כבל ארוך, הקלטות שמע, צעצועים, מסך, רשמקול.

משחק "תיאטרון"

I. מהלך: גיבוש מיומנויות ספירה מ-1 עד 10 ולהיפך.

1. אני מציע ללכת לתיאטרון החיות בשביל זה אתה צריך לקנות כרטיסים.

הרבה מועמדים! לעמוד בתור בקופה.

מי בתור ראשון, שלישי, חמישי, רביעי, שני וכו'?

אני נותן לילדים את המספרים המתאימים למספרים שלהם. בואו נספור מ-1 עד 10.

כעת תן שם למספרים, לפי הסדר, החל מה"זנב" של התור (אחד בכל פעם, כולם ביחד). כל הכבוד! חבר'ה, והקלפים שיש לכם בידיים הפכו לכרטיסים ועכשיו אתם יכולים ללכת לתיאטרון.

2. אנחנו הולכים לתיאטרון. כולם ישבו במושב לפי הכרטיס (בשלב זה מופעלים מנתחים חזותיים, מישוש ושמיעתיים).

האם יש מספיק כיסאות לכולם?

איך לבדוק?

התברר שחסר כיסא אחד. מה ניתן לומר על מספר הכיסאות במקרה זה? איך להשוות? אני מוסיף כיסא. ילדים יושבים על כיסאות.

II. עבודה עם תוכנית.

אגדה, אגדה, בדיחה, לספר זאת לא בדיחה,

כך שהאגדה נשמעת כמו נהר ממלמל.

כדי שעד הסוף, לא זקן, לא קטן, אל תנמנם מתחתיו.

פעם היו ארנבת ושועל. נמאס להם מהריב, הם החליטו לחיות ביחד. השועל הזמין את הארנבת לבקר, אבל היא גרה רחוק, ואתה לא תגיע אליו מיד. ארנבת השועל פנתה את הדרך לביתה. הארנב לא יכול להבין.

חבר'ה, בואו ניקח את הארנב לשועל.

ילדים יושבים ליד שולחנות. לכל ילד יש תוכנית.

מי יסביר איך נגיע לבית של השועל? הילד מתאר את הדרך לפי התוכנית.

אני הולך ישר, חולף על פני עץ ליבנה שנמצא משמאלי, פונה ימינה, מגיע לשדה פרחים, פונה שמאלה, הולך ישר, פונה ימינה ורואה אגם.

משחק עם דגנים (אורז, כוסמת)

קולות של מים נופלים.

"בואו נבחר אבנים לבנות מאלה כהות."

משחק אצבעות.

לארנב היה גינה, שתי מיטות שטוחות.

וכמובן בגן, השפן שמח ללכת.

תחילה הוא יחפור הכל, ואחר כך הוא ישלח הכל.

הוא זורע זרעים בזריזות והולך לשתול גזר.

חור הוא זרע, חור הוא זרע, ושוב אתה מסתכל על הגן

אפונה וגזר יגדלו, וכשיגיע הסתיו,

קצור בעצמך.

III. קומפילציה של צורות גיאומטריות ממקלות ושרוכים במישור השולחן.

לכל ילד יש שני שרוכים וגפרורים על השולחן.

תן שם לדמויות הגיאומטריות שאתה מכיר. נכין דמויות על השולחן ונדבר עליהן.

יוצרים משולש וריבוע מידה קטנה. כמה מקלות נדרשו כדי ליצור ריבוע, משולש?

להראות את הצלעות של ריבוע, משולש? כמה? כמה פינות?

ליד הריבוע הקטן יוצרים ריבוע גדול. כמה גפרורים נדרשו כדי ליצור צד אחד של הריבוע הגדול? והצד השני? מדוע כל צלעות הריבוע מורכבות מאותו מספר גפרורים?

יוצרים מהשרוכים עיגול וסגלגל. האם אפשר לעשות עיגול, אליפסה מגפרורים? למה? מהם הדמיון וההבדלים בין עיגול לאליפסה?

IV. דקת חינוך גופני

אני נותן לילדים חבל עבה קשור לטבעת. ילדים נלקחים בשתי ידיים ויוצרים מעגל, אליפסה, משולש.

אנו מבצעים תנועות בהתאם למילים:

היכנס שוב למעגל

בואו נשחק בשמש.

אנחנו קרניים עליזות, אנחנו עליזים וחמים,

1,2,3,4 הרחב את המעגל.

אנחנו ממשיכים לנוע לפי התוכנית.

הילד מסביר את מעשיו. אנו רואים שבאמצע הקיץ הופיע איש שלג. מה זה? האם זה יכול לקרות?

V. משחק "אגדה"

פיתוח קשב, זיכרון, דיבור, חשיבה לוגית.

אביב חם עכשיו, הענבים בשלים איתנו.

סוס קרניים באחו קופץ בשלג בקיץ.

בסוף הסתיו, הדוב אוהב לשבת בנהר.

ובחורף, בין הענפים, שר זמיר חה-חה-חה.

תן לי מהר תשובה - האם זה נכון או לא.

זה היה המבחן האחרון, הנה הבית של השועל.

VI. הגענו לבית של ליסה.

השועל מופיע.

באני, איך הגעת לבית שלי כל כך מהר?

איך הילדים עזרו לך? מה היה הכי קשה?

מה הכי מעניין?

הילדים חוזרים קיצורחזרה עם המילים:

הליכה בשביל צר

כי בלרינות הולכות.

החזקנו אחד את השני.

הוצגנו כנחש.

אוי, אנחנו עייפים, בואו ננוח

בוא נלך שוב מאוחר יותר.

בעבודה עם התוכנית, הילדים מסמנים את דרכם בעיפרון (מופעלים מנתחים חזותיים ומישוש).

ניתוח שיעור

בשיעור זה, ילדי הגן יצרו את היכולת לספור עד עשר, לנווט במרחב, בזיכרון, בחשיבה לוגית. במקביל, על מצבים משתניםכיתות מופעלות מנתחי מישוש, חזותיים ושמיעתיים. לאורך כל השיעור, הילדים התנהגו יפה, השתתפו באופן פעיל במוצע רגעי משחק. השיעור נבנה כולו על הפעלת עניין בלתי רצוני, שאיפשר להטמיע טוב יותר את החומר התיאורטי.

שיעור 2

תוכן התוכנית:

תרגיל ילדים בספירה כמותית וסידורית; בכיוון על דף נייר בכלוב;

למד להחליט משימות לוגיות, לפתח את היכולת לחשוב, לנמק, להוכיח, ליצור באופן עצמאי תשובות ושאלות; תרגל זיהוי מספרים וצבעים.

צִיוּד:

1. ריבועים צבעוניים - 10 חתיכות כל אחד

2. תמונה של מגלשת שלג עם קטעים - לכל ילד

3. קלף להכתבה מתמטית

4. כרטיסים ריקים - לכל ילד

5. קלמר עם צורות גיאומטריות

6. תמונה של מכונות

7. תמונה של עץ חג המולד

8. תמונה של זרים

התקדמות השיעור

חורף קסום

היער מכושף

ומתחת לשוליים המושלגים

סיפורי אגדות נאמרים בשקט.

אנחנו אוהבים אותך, חורף,

הכפור והקרח שלך.

ושלג רך על הענפים,

והמזחלת ומשטח ההחלקה.

אתה הופך הכל לסיפור אגדה

כשהשלג שלך יורד.

הנה בא החורף. החודש הראשון שלה הגיע. ואיך קוראים לזה?

ילדים: דצמבר.

כן, החודש הראשון של החורף הוא דצמבר. זה חודש יוצא דופן. הוא מלביש את אדמתנו בתלבושת רכה, לבנה כשלג, נהדרת.

מסתיים בדצמבר שנה ישנהומגיע אחד חדש. מקלחות את השנה החדשה

ארץ הניסים.

הנה הסיפורים בשער

כולם מצפים להיפגש איתנו.

חבר'ה, התחילו ניסים. תסתכל מהחלון, אורח נפלא, הדוור פצ'קין, מגיע אלינו.

פעמון הדלת מצלצל, פצ'קין נכנס. (מנתחים שמיעתיים וחזותיים מופעלים)

פצ'קין: שלום. יש לי מברק בשבילך. נא לקבל ולחתום. והלכתי, אני צריך להעביר דואר לנמענים אחרים. הֱיה שלום.

הֱיה שלום. ממי המברק הזה? מה כתוב בו?

"המזחלת דוהרת,

ממהר מהר

דרך שדות ויערות.

שלג נוצץ סוחף

עם רוח, סופת שלגים ושלג

סנטה קלאוס אפור השיער ממהר.

גלים עם ידיים ארוכות.

זורק כוכבים על פני כדור הארץ.

תתכוננו לפגישה".

חבר'ה, מכיוון שמגיעים אלינו אורחים חייבים לקשט את הקבוצה, להכין פינוק - פשטידה. ונקשט את עוגת החג שלנו בפירות יער ואגוזים, עליה תקבלו כפרס פתרון נכוןמשימות. אנחנו תולים זר חרוזים על עץ חג המולד.

"עשיתי חרוזים ממספרים שונים,

ובמעגלים שבהם אין מספרים,

רשום את היתרונות והחסרונות

כדי לקבל את התשובה הנכונה".

אני מציע לילדים לכתוב סימני פלוס מינוס במעגלים הנכונים. לאחר שהילדים כותבים את הסימנים, אני מזמינה אותם לקרוא את הדוגמאות (שבע ועוד שתיים שווה תשע; עשר פחות חמש שווה חמש; שש ועוד שלוש שווה תשע).

מי שאסף את הזר ראשון מקבל פרי יער לקישוט העוגה. עשינו זר חרוזים, עכשיו נתלה דגלים צבעוניים על עץ חג המולד שלנו. (גיליון עם חוט משוך וריבועים צבעוניים בצבעים שונים)

אוי מה זרים יפיםהצלחת, כל הכבוד! עכשיו בואו נשחק משחק שאלות ותשובות.

1) כמה דגלים יש לך, מאשה? ויש לך את ארסני, ואתה, ליסה?

2) מה סדר הדגל הכחול?

3) באיזה צבע הדגל השישי?

4) מה סדר הדגל בין אדום לצהוב?

5) באיזה צבע הדגל משמאל (מימין) של חום?

כל הכבוד! הם עשו עבודה טובה וכולם קיבלו את הגרגרים. כולכם ירדתם על מזחלות, על מגלשיים או סתם ככה. וכמה היו צריכים לחפור מנהרות בגבעה כדי ליצור מבוך? לא? האם תרצה ל? בוא ננסה. תסתכל על הציור. זו מגלשת השלג שלך עם מבוך. יש לו שערים הפתוחים למעבר.

קחו טוש אדום ובזהירות, עוברים דרך השער, חברו את כוכב המבוך ובסיס הדגל בקו מתמשך.

התחיל! קרה? בסדר גמור. הנח את הטושים. (אני מחלקת פירות יער לפשטידה).

חינוך גופני "חייל יציב"

הישאר על רגל אחת

אם אתה חייל קשוח

רגל שמאל - אל החזה,

תראה, אל תיפול.

כעת הישאר בצד שמאל

אם אתה חייל אמיץ.

(ילדים ממלאים את המשימה לפי טקסט השיר)

עכשיו אני אראה במהירות (2 פעמים) קלף שעליו מצויר משהו, ואתה מסתכל עליו בזהירות וממלא את כולו.

ואז אני לוקח את הכרטיס, ואתה מצייר מחדש במדויק את מה שראית למלבן מהזיכרון. להתכונן! תראה! (10 שניות). קח עט טוש כחול וצייר כל מה שאתה יכול לזכור. גָמוּר? הנח את הטושים.

מי שעושה את זה נכון מקבלים פירות יער.

ועכשיו נחזור להכנות נעימות לשנה החדשה.

ההמולה שלפני החג כוללת מכוניות דואר נושאות כרטיסי ברכהומכתבים, חבילות עם צעצועים וממתקים. רכב אחד זקוק לתיקון דחוף. הנה זה על השולחן שלך. איך לצאת מהמצב? רמז בתמונה. קח טוש אדום וצייר את החלקים החסרים של המכונית.

הפצה של פירות יער.

"זה קורה בעולם

זה רק פעם בשנה

הם מאירים את העץ

כוכב נפלא.

תמיד תוכל למצוא אותה ביער

בואו נצא לטייל ונפגש:

עומד קוצני כמו קיפוד

בחורף בשמלת קיץ.

ובא אלינו מתחת שנה חדשה -

הילדים ישמחו".

חברים, מהי השנה החדשה בלי עץ חג המולד? באיור, עץ חג המולד מצויר משמאל לפרח. אנא קח עט ירוק ומימין לפרח, החל מהכוכבית, צייר בדיוק את אותו עץ חג המולד בתאים. התחיל! קרה? גדול! הניחו סמן. מהו עץ חג המולד ללא אורות? בואו נאיר את זה. נא לעצום עיניים ולשים את האצבע על הסדין עם העיגולים, ואז לפתוח את העיניים ולהסתכל באיזה מספר פגעת - על עיגול כזה כדאי לתלות פנס.

תראו כמה יפה העץ שלנו:

"על עץ חג המולד, זר נוצץ באורות,

עץ חג המולד משחק איתנו.

למעלה במעגלים

מצעצוע לצעצוע

יכול לטפס

עד לפסגה"

חבר'ה, הפנס מעץ חג המולד רוצה לשחק איתך. נעביר אותו אחד לשני במעגל למוזיקה. עם סיום המוזיקה, מי שיש לו פנס יענה על השאלה שלו. שאלות:

1. מה היה מעניין בשיעור?

2. מה הכי אהבת?

3. מה הייתה הפעילות הקשה ביותר?

4. והכי קל?

5. האם אתה חושב שעשית עבודה טובה?

6. מדוע החלטת כך (א)?

7. על מה היית משבח את עצמך?

תודה רבה חבר'ה.

ענית נכון, עבדת בחריצות ובדייקנות. תודה, ועכשיו הדביקו את הפירות הנותרים על הפאי. מי יתן וכל משאלותיך יתגשמו ללא דיחוי. וקרן שמש בבוקר באה לבקר אותך לעתים קרובות יותר! שיהיה כיף בסביבה, שיהיה קרוב חבר אמת. ובכל יום, כמו השנה החדשה, הוא קורא לך לאגדה טובה.

ניתוח שיעור

בבוגר גיל הגןהצורה העיקרית של ניהול שיעורים היא משחק. שינוי תכוף מצבי משחקבשימוש במהלך השיעור מותר לא לאבד עניין בלתי רצוני בחומר הנלמד. ילדים לקחו חלק באופן פעיל במשחקים דידקטיים, אשר תרמו לסיקור כל צוות הקבוצה ולהטמעתם של המידע החינוכי הדרוש. הפעלתם של מנתחים שונים תרמה למידה יעילהולא נתנה אפשרות לעייף את הילדים במהלך משחקים דידקטיים.

שיעור 3

תוכן התוכנית: לגבש את הרעיון של צורות גיאומטריות, ליצור את היכולת לקבץ אותן לפי סימנים שונים; השוו בין פריטים לפי כמות; לשפר את מיומנות ההתמצאות במרחב (משמאל לימין, למעלה, למטה); פעילות גופנית בהבחנה בין צבעי יסוד; לפתח חשיבה לוגית, יכולת לנחש חידות; תרגל ספירה עד 5.

ארגון הסביבה והילדים: הסטודיו "צווטיק-סמיצווטיק" מעוצב כ"ממלכת המתמטיקה": מספרים, צורות גיאומטריות נראים בכל מקום. ליד אחד הקירות יש מגדל מתמטי עם מנעול בדלת, מולו יש שולחן עם דמויות גיאומטריות. צבע שונהוגודל. מול הקיר השני "ספר נפלא" פתוח, שדפיו מרופדים בפלנל. בראש עמוד אחד מחובר ריבוע, באחר משולש ועיגול בשלישי. על השטיח שלפני הספר מפוזרים באופן אקראי איורים המתארים אובייקטים בעלי צורות עגולות, מרובעות ומשולשות, על צד הפוךאשר מודבק פלנל. על המדפים יש כובעי נייר צבעוניים (לפי גודל ראש של ילד) וצבעוניים פנסי נייר. ליד החלון יש שולחנות, שעליהם מונחים כרטיסים בני שתי רצועות (לפי מספר הילדים): חמישה גמדים מתוארים ברצועה העליונה, התחתון ריק. יש גם צלחות עם גרזני נייר. הרחק (בלתי נראה לילדים: כובעים של דבורים ודוב, שני חבלים - ירוק ואדום, חמישה ריבועים ועיגולים באותו צבע, אבל מידות שונות. מנעול עם חור משולש תלוי על דלת הסטודיו, לידו בקופסה מספר מפתחות בצורות וגדלים גיאומטריים שונים. בארונית הפנויה של חדר ההמתנה, מחביאה המורה את הכתר ואת המעטפת של "מלכת המתמטיקה" לפני השיעור.

הגננת מודיעה לילדים שהיום אורחת נפלאה הבטיחה להגיע לשיעור שלהם, אבל משום מה היא מאחרת. אולי במקרה הסתכלתי על קבוצה אחרת? הוא יוצא לפגוש, מחליף בגדים במהירות ונכנס לקבוצה בתחפושת של מלכת המתמטיקה:

היי ח'ברה! אני, מלכת המתמטיקה, מזמינה אותך לממלכה שלי, ממלכת המדע הגדול - מתמטיקה!

הילדים הולכים אחריה ועוצרים מול דלת נעולה.

לא קל להיכנס לממלכה שלי. רואים מה שוקלת מנעול ענק על הדלת? איך פותחים אותו?

המשחק "בחר את המפתח למנעול"

כמה מפתחות היו? (הרבה). ורק...(אחד) ניגש אל המנעול.

היכנסו לקבוצה.

אוי, כמה שזה יצא מכוער, היא הזמינה אורחים, ויש כזה בלגן בממלכה! כנראה, זה היה דוס השובב שהיה שובב! ילדים, אתם יכולים לעזור לי לנקות?

ילדים מהתמונות השוכבים על הרצפה בוחרים תחילה את תמונת החפצים צורה עגולהומצרפים אותם לדף ההוא של "הספר המופלא" שבו מחובר העיגול, ואז הם בוחרים חפצים של ריבוע ו צורה משולשתולצרף אותם לעמודים המתאימים של הספר.

מלכת המתמטיקה מובילה את הילדים לשולחנות שעליהם מונחים קלפים עם גמדים (מופעלים מנתחים חזותיים ושמיעתיים):

כאן גרים חבריי הגמדים. גמדים עובדים קשה. כל בוקר הם הולכים למערה של ההר הגדול ושלי שם אבנים צבעוניות. הם צריכים גרזנים כדי לעבוד. תראה כמה יש! האם לכל הגמדים יהיו מספיק גרזנים? איך לברר?

יְלָדִים יד ימיןגרזנים מונחים משמאל לימין מתחת לכל גמד באמצעות טכניקת היישום.

מה ניתן לומר על מספר הגמדים והגרזנים? (הם מחולקים שווה בשווה, יש כמה גרזנים כמו גמדים).

מטעם הגמדים היא מעניקה לילדים כובעים ופנסים צבעוניים. המשחק "פנסים צבעוניים" משוחק.

אחרי העבודה, הגמדים חוזרים הביתה. הבוקר הגיע. זה הפך להיות קל. הפנסים הכחולים כבו (ילדים עם פנסים כחולים כובו), הפנסים הצהובים (אדומים, ירוקים...) כבו. אבל אז הגיע הערב, החושך, הפנסים הודלקו (הילדים קמים) והגמדים עם הפנסים מתחילים לרקוד.

ילדים רוקדים לכל מנגינה עליזה. המשחק חוזר על עצמו.

חבר'ה, אתם רוצים לראות מה עוד יש בממלכה שלי? (מוביל את הילדים למגדל).

בשדה פתוח, טרמוק, טרמוק,

הוא לא נמוך, הוא לא גבוה, הוא לא גבוה

היה משולש מהביצה,

הוא רואה שהשערים נעולים.

היי מנעול, חזור, חזור!

טרמוצ'ק, תפתח, תפתח!

נכנס ה"משולש" - הילד המחופש של הקבוצה.

מה יכול היה לספר על עצמו משולש אילו היה יכול לדבר? (למשולש יש שלוש זוויות, שלוש צלעות). המשולש רצה להיכנס למגדל, אבל הוא לא הצליח.

המשולש עושה חידות, ילדים מוצאים ושמות חידות.

אין לי פינות

ואני נראה כמו צלוחית

על הטבעת, על ההגה.

מי אני חברים? (מעגל)

הוא מכיר אותי כבר הרבה זמן

כל פינה נכונה

כל ארבעת הצדדים

אורך שווה.

אני שמח להציג לך אותו

ושמו... (מרובע).

שלוש פינות, שלוש צדדים

יכול להיות באורכים שונים.

אם תפגע בפינות

ואז אתה קופץ לבד. (משולש).

המשולש מודה לילדים על העזרה, על כושר ההמצאה והמחבואים במגדל. מלכת המתמטיקה מחלקת את הילדים לשתי קבוצות: אדום וירוק.

תקשיב טוב מאוד משימה קשה: הצוות האדום צריך לצייר נתיב מהריבוע הגדול ביותר לקטן ביותר באמצעות חוט אדום. והצוות הירוקים צריך לצייר נתיב מהעיגול הקטן ביותר לגדול עם חוט ירוק.

הילדים עושים את המשימה.

אה, כל הכבוד! עכשיו תפנה הכי הרבה ריבוע קטן. מי על זה? (דוב). הופכים את העיגול הגדול ביותר. מי מצויר עליו? (דבורים). כמה דבורים? (הרבה, (ניתן לספור)). והדוב? (אחד).

מתקיים משחק חוצות "הדוב והדבורים".

אה, ואורחים שמחים! אבל הגיע הזמן להיפרד, אני מקווה שאהבת את הממלכה שלי ותבקר אותי לעתים קרובות.

מלכת המתמטיקה מלווה את הילדים לקבוצה, מפגרת מעט בדרך, מורידה את הכתר והמעטפת ונכנסת לקבוצה אחרי הילדים:

הסתובבתי בכל הגן, אבל לא מצאתי את האורח שלנו. וגם אותך לא ראיתי בקבוצה. איפה היית?

ילדים חולקים את החוויות שלהם.

ניתוח שיעור

במהלך השיעור נעשה שימוש במשחקים דידקטיים שונים, המבוססים על מנתחים חזותיים, שמיעתיים ומישוש של ילדים בגיל הרך. השתתפותם של ילדי הגן עצמם בארגון המשחקים תרמה להטמעה טובה יותר של החומר. עובדת הטמעת החומר נבדקת ומתוקנת בחלק האחרון של השיעור, מה שתורם לפיתוח הזיכרון של ילדים בגיל הרך.

שיעור 4

מטרה: לשפר את יכולת ההבחנה והשמות של צורות גיאומטריות (עיגול, ריבוע, משולש), ללא קשר לגודלן וצבען. לפתח התבוננות ודמיון.

וניה באה לבקר את הילדים ( בובה גדולה). הוא עדיין לא מכיר צורות גיאומטריות. רוצה לראות ילדים משחקים ולומדים מהם.

"כמו מה זה נראה?"

ילדים עומדים במעגל. הם מעבירים את הכדור אחד לשני ושמות איך נראה עיגול, ריבוע, משולש.

"הזהר"

על הלוח - עיגול, ריבוע, משולש. אני מציע לשקול את הדמויות ולזכור את מיקומן. אחר כך אני מבקש מהילדים לעצום עיניים, ובזמן הזה אני מסיר דמות אחת. פותחים את עיניהם, הילדים אומרים מה השתנה.

"מצא את הצורה"

אני מראה לילדים כל פעם קלף אחד עליו מציירים חפצים (גלגל, צעיף, אוהל, כדור, טלוויזיה וכו'). תן שם לדמות של אותה צורה (עיגול, ריבוע, משולש).

"פישל"

אני אומר שהבאתי את הדמויות לילדים כדי להראות, אבל כולם התערבבו בקופסה. אנחנו צריכים להפריד אותם ולשים אותם על צלחות. (משולשים, ריבועים ועיגולים).

"מצא בית"

לילדים יש צורה אחת. אני נותן את המשימה להתפזר בקבוצה, ומוצא דמות כזו על הקיר, על הארון וכו'.

"בוא נשחק עם דמויות"

פרוס את הציור עם צורות גיאומטריות. אני מחלק לילדים כרטיסים, ומציע לשים את הדמויות מקום נכון. אני שואל שאלות:

כמה משולשים? כמה מעגלים? כמה ריבועים?

"צֶבַע"

אני יודע שכל הילדים והמבוגרים אוהבים מתנות. בואו ניתן לונצ'קה מתנה. תן לו קלפים עם צורות גיאומטריות. כדי להפוך אותם ליפים, הם צריכים להיות צבועים. ריבועים הם אדומים, עיגולים ירוקים ומשולשים כחולים.

ניתוח שיעור

במהלך השיעור הופעלו מנתחים חזותיים, שמיעתיים ומישוש, שתורמים להטמעה של ידע מתמטי כגון צורות גיאומטריות, ספירה, התמצאות במרחב. השימוש במשחקים דידקטיים תרם להפעלת העניין הבלתי רצוני של ילדים, וכתוצאה מכך להטמעה טובה יותר של החומר.

תקציר השיעור האחרון בנושא היווצרות ייצוגים מתמטיים יסודיים בקבוצת הבוגרים "ארנב ומשותקה"

תוכן התוכנית:

לתקן עם ילדים חשבון כמותי וסדרני בתוך 10;
איחוד ידע של צורות גיאומטריות;
תרגיל בהשוואת שני מספרים בשתי דרכים;
תרגיל בחלוקת הריבוע ל-4 חלקים בקו ישר ובאלכסון;
תרגול בהתמצאות על דף נייר;
איחוד ידע על חלקי היום;
איחוד ידע של ימי השבוע;
תרגיל ילדים במתן שמות ל"שכנים" של המספר;
התעמלות בהתמצאות במישור מוגבל;
התעמלו בהתאם למספרי מספר החפצים.
לפתח חשיבה לוגית, עניין במתמטיקה.
לטפח עזרה הדדית, שליטה הדדית.

חוֹמֶר:

קלמר עם מספרים; קלפים עם 2 פסים חופשיים; קבוצה של צורות גיאומטריות; ספירת חומר; ריבוע נייר; עיתון; כרטיסים עם מספרים, סטים של צעצועים וחפצים; צעצועים: ארנב ודוב.

התקדמות השיעור:

חבר'ה, היום חברנו ארנב הגיע לבקר אותנו, שאליו הלכנו ליום הולדת. זכור? והוא בא עם חברו מישוטקה. מסתבר שהיה ביניהם מחלוקת. הארנבת משכנעת אותו ללכת איתו לבית הספר ליער, ומשוטקה טוען שבית הספר לא מעניין, משעמם, הוא יתעייף. אז הארנב החליט להראות לו איך אנחנו מתמודדים בקלות עם משימות שונות בגינה שלנו, כמה זה מעניין אותנו. שנראה? /כן/.

מְחַנֵך:

ועכשיו, חבר'ה, בואו לשולחנות והיזהרו. מי שישלים את המשימה שלי ישב:

שם את ימי השבוע - ילד ראשון;
שם את חלקי היום - ילד שני;
שם את המספר הבא עבור ילד 5, 7, 9 - 3, 4, 5;
שם את השכנים של המספרים "6", "4", "3" - הילד השישי, השביעי, השמיני;
ספור מ-1 עד 10;
ספר מ-10 עד 1.

כל הכבוד, כולם עשו עבודה מצוינת.

מְחַנֵך:

ועכשיו, בבקשה, קח כרטיס עם 2 פסים חופשיים והשלם את המשימה: שים 4 עצי חג המולד על הרצועה העליונה, ו-1 פחות פטרייה על הרצועה התחתונה, החלף את המספרים המתאימים מהקלמר אליהם. ועכשיו השווה את עצי חג המולד והפטריות כך שהם יהיו שווים. /2 תשובות: הסר עץ חג המולד אחד והוסף פטרייה אחת/.

ובכן, עשית עבודה טובה.

מְחַנֵך:עכשיו קח פיסת נייר והקשב היטב למשימה:

לשים בפינה השמאלית העליונה - 4 ריבועים;
בפינה הימנית העליונה - 7 אליפסות;
בפינה השמאלית התחתונה - 6 עיגולים;
בפינה הימנית התחתונה - 8 משולשים;
באמצע - 1 טרפז.

ועכשיו בדוק את המשימה שהושלמה אחד של השני ותגיד לי איך היה צורך לשים את הדמויות.

מְחַנֵך:

חבר'ה, בקצה השולחן יש לכם קלף עם מספר. קח אותו, קום, הסתובב בקבוצה ומצא צעצועים או חפצים שמתאימים למספר שלך.

כל הכבוד חבר'ה, מצאתם הכל, עכשיו תתקרבו ילד עומדולבדוק אם הבחירה נכונה.

השאירו את הכרטיס ליד הפריטים ובואו בבקשה ל"סליקה" למנוחה.

Fizminutka "אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש!"

אחת שתיים שלוש ארבע חמש!
כולנו יודעים לספור
אנחנו יכולים גם לנוח.
בואו נשים את הידיים מאחורי הגב.
בואו נרים את הראש גבוה יותר
ובואו ננשום לרווחה...
אחת שתיים! - ראש גבוה יותר
שלוש, ארבע - ידיים רחבות יותר.
חמש, שש - שב בשקט.
אחד - לעלות, למשוך למעלה,
שניים - לכופף, להתכופף
שלוש - בידיים של שלוש מחיאות כפיים,
שלושה ראשים הנהנים.
ארבע - ידיים רחבות יותר
חמש - הניפו ידיים,
שש - שבו בשקט ליד השולחן.

מְחַנֵך:

חבר'ה, בזמן שאנחנו נחים, מישוטקה נתן לנו עוד משימה וחושב שלא נוכל להשלים אותה. לקחת ריבוע ניירוחשבו איך אפשר לחלק אותו לכמה חלקים, אילו צורות גיאומטריות אפשר לקבל? מי ניחש, יכול לבצע את המשימה.

ואדים, מה עשית? / "כופפו את הריבוע לשניים בקו ישר ושוב לחצי, יצאו 4 ריבועים" /.

ואתה, ג'ורג', מה וכמה קיבלת?
/"חילקתי את הריבוע 2 פעמים באלכסון, וקיבלתי 4 משולשים"/.

מְחַנֵך:

תראי, מישוטקה, כמה מהירי תפיסה וחכמים הילדים שלנו, איך הם ניסו לבצע במהירות את המשימה, ולא היו עייפים כלל. באמת חבר'ה?

דוב:

עכשיו ראיתי בעצמי כמה זה מעניין ומרגש לבצע משימות. אני בהחלט אלך לבית הספר ליער ב-1 בספטמבר עם הארנב. תודה חברה.

אַרנֶבֶת:

חבר'ה, הייתי בטוח שלא תאכזבו אותי, והתברר שאני צודק במחלוקת שלנו עם מישוטקה. בשביל זה הבאתי לך פינוק.

על כל דבר בעולם:

ב-1930 יצא לאקרנים בארה"ב הסרט "שיר הנוכלים" על חטיפת ילדה בהרי הקווקז. השחקנים סטן לורל, לורנס טיבט ואוליבר הארדי שיחקו בסרט זה נוכלים מקומיים. באופן מפתיע, השחקנים האלה דומים מאוד לדמויות...

חומרי מדור

שיעורים לקבוצה הצעירה:

שיעורים לקבוצת הביניים.

שיעור 1

תוכן התוכנית

למד כיצד ליצור מרובה אלמנטים שונים, בחרו את חלקיו, שלבו אותם לסט שלם וביססו מערכת יחסים בין הסט כולו לחלקיו.

לגבש רעיונות לגבי צורות גיאומטריות שטוחות מוכרות (עיגול, ריבוע, משולש, מלבן) והיכולת לפרק אותן לקבוצות לפי מאפיינים איכותיים (צבע, צורה, גודל).

לשפר את היכולת לקבוע את הכיוון המרחבי ביחס לעצמו: קדימה, אחורה, שמאלה, ימינה, למעלה, למטה.

חומר הדגמה. בובה, דוב, 3 חישוקים, 2 פירמידות, 2 קוביות, פעמון, קופסה עם סט צורות גיאומטריות (עיגולים, ריבועים, משולשים ומלבנים בשלושה צבעים, הדמות של כל צבע מוצגת בשני גדלים).

נְדָבָה. שלוש קופסאות עם אותו סט של צורות גיאומטריות.

הנחיות

אני נפרד. תרגיל משחק "בואו נאסוף צעצועים לבובה".

בובה באה לבקר את הילדים. המורה, יחד עם הילדים, מזמינה את הבובה לשחק בצעצועים. הוא מניח 2 קוביות ו-2 פירמידות על השולחן ושואל: "כמה קוביות? כמה פירמידות? מה ניתן לומר על מספר הפירמידות והקוביות?

המורה מחברת את הקוביות והפירמידות: "כמה צעצועים יש לבובה בסך הכל? (ילדים סופרים צעצועים.) יש ארבעה צעצועים בסך הכל, שניים מהם הם פירמידות. מה יותר (פחות): צעצועים או פירמידות? מה יותר (פחות): צעצועים או קוביות? יש יותר צעצועים (מחוות הכללה) מפירמידות. (מצביע על הפירמידות.) יש יותר צעצועים מקוביות. (מצביע על קוביות.)

המורה מציעה לבובה לשחק בצעצועים עם הדוב, והילדים מחלקים ביניהם את החפצים שווה בשווה (הבובה - פירמידות, והדוב - קוביות).

חלק ב'.תרגיל משחק "אל תטעו".

הילדים מחולקים ל-3 צוותים. המורה מניח על השטיח 3 קופסאות עם צורות גיאומטריות. יחד עם ילדים הוא שוקל צורות גיאומטריות, מבהיר את השמות, הצבעים והצורות. לאחר מכן הוא מזמין את הצוות הראשון לסדר את הצורות הגיאומטריות בצורה, את הצוות השני בגודל, את הצוות השלישי בצבע (כל צוות מכניס את הצורות הגיאומטריות לקופסה שלו).

לאחר השלמת המשימות, המורה מגלה: "לכמה קבוצות חילקתם את הצורות הגיאומטריות? על סמך מה הפרדת ביניהם?

תרגיל המשחק חוזר על עצמו 2-3 פעמים עם שינוי משימה.

חלק ג'. ממסר "מי מהיר יותר."

המורה מציע לכל צוות, באות, להעביר את הצורות הגיאומטריות מהקופסה לחישוק. ילדים נושאים דמות אחת בכל פעם.

חלק IV. משחק דידקטי"מעגל שמח"

ילדים עומדים במעגל. המורה מסבירה את כללי המשחק: "אתה עוצם עיניים וקובע היכן מצלצל הפעמון".

המורה הולכת במעגל, עוצרת ליד הילד ומצלצלת בפעמון. הילד קובע היכן מצלצל הפעמון. (מלפנים, מאחור, שמאל, ימין, למעלה, למטה.) המורה הולך אל הילד הבא. וכולי.

שיעור 2

תוכן התוכנית

להכיר את הערך הסידורי של המספרים 8 ו-9, כדי ללמוד כיצד לענות נכון על השאלות "כמה?", "איזה מספר?", "באיזה מקום?".

התעמלות ביכולת להשוות בין עצמים לפי גודל (עד 7 עצמים), לסדר אותם בסדר יורד והולך, ציינו את תוצאות ההשוואה במילים: הגדול, קטן יותר, אפילו קטן יותר... הקטן ביותר (ולהפך ).

תרגול ביכולת למצוא הבדלים בתמונות של אובייקטים.

חומר ויזואלי דידקטי

חומר הדגמה. מאוורר המורכב מ-8 עלי כותרת בצבעים שונים, 2 תמונות של בובות (בתמונות יש 9 הבדלים), פלנלוגרף, 9 קשתות אדומות, קשת ירוקה אחת.

נְדָבָה. קשתות אדומות (9 חלקים לכל ילד), קשתות ירוקות (אחת לכל ילד), 7 עיגולי חרוזים בצבעים וגדלים שונים (סט אחד לשני ילדים), חוט (אחד לשני ילדים).

הנחיות

אני נפרד.תרגיל משחק "ספירה לפי הסדר".

המורה מראה לילדים מניפה, המורכבת מ-8 עלי כותרת רב צבעוניים, ומציעה לספור אותם. ואז הוא מפנה את תשומת הלב לעובדה שעלי הכותרת הם בצבעים שונים, ונותן את המשימה לספור אותם לפי הסדר.

המורה נותנת לילדים משימה: "זכור את מיקומם של עלי הכותרת ועצום עיניים". בשלב זה, הוא מסיר עלה כותרת אחד. ילדים פותחים את עיניהם וקובעים איזה עלה כותרת חסר והיכן הוא נמצא (איזה מהם).

המשחק חוזר על עצמו 2-3 פעמים. בכל פעם מחדש סדר עלי הכותרת.

חלק ב'.תרגיל משחק "בואו נפרוש את הקשתות".

לילדים יש תשע קשתות אדומות וקשת ירוקה אחת. המורה מציע לספור קשתות אדומות, ואז לקחת קשת ירוקה ולשים אותה בין הקשת האדומה השנייה והשלישית. ("איזה מקום הקשת הירוקה בחשבון?")

נכונות התשובה נבדקת על ידי ספירת הקשתות לפי הסדר.

המורה נותנת לילדים עוד 2-3 משימות, למשל: "שים קשת ירוקה במקום השמיני. שביניהם, לפי החשבון, יש קשת ירוקה עם קשתות אדומות?

במקביל, הילד הנקרא, בהשגחת המחנכת, מבצע משימות על חומר ההדגמה.

Fizkultminutka "עשה את אותו הדבר"

ילדים מבצעים תנועות או משחזרים "דמויות" שהמורה מראה.

חלק ג'.תרגיל משחק "אוספים חרוזים לבובה" (עבודה בזוגות).

המורה מזמינה את הילדים לקבוע את צבעם וגודלם של העיגולים ("חרוזים") ולפרוס אותם על "חוט", החל מהגדול וכלה בקטן ביותר. בסיום המשימה הילדים מדברים על גודלו של כל "חרוז". ואז הם מחרוזים חרוזים, החל מהקטן ביותר וכלה בגדול ביותר.

חלק IV. תרגיל משחק "מצא הבדלים".

המורה מראה לילדים שתי תמונות של בובות ומציעה למצוא את ההבדלים ביניהן (כ-9 הבדלים).

שיעור 3

תוכן התוכנית

לגבש את הרעיון שתוצאת הספירה אינה תלויה בגודל העצמים ובמרחק ביניהם (ספירה בתוך 10).

הכירו את המספרים 1 ו-2.

תן רעיון של מרובע על סמך ריבוע ומלבן.

לגבש את היכולת לקבוע את הכיוון המרחבי ביחס לאדם אחר: שמאל, ימין, קדמי, אחורה.

חומר ויזואלי דידקטי

חומר הדגמה. פלנלגרף, סט ריבועים ומלבנים בצבעים וגדלים שונים, פסי דגם, סט צורות גיאומטריות שטוחות, עיגולים גדולים וקטנים באותו צבע (10 כל אחד), כדור, 2 קוביות, 2 קופסאות.

נְדָבָה. סטים של צורות גיאומטריות שטוחות, כרטיסים עם המספרים 1 ו-2.

הנחיות

אני נפרד.תרגיל משחק "השווה דמויות".

ריבוע ומלבן מונחים על פלנלגרף (לוח מגנטי). המורה שואלת את הילדים איך קוראים לדמויות ובמה הן שונות: "מה משותף לדמויות האלה? (ארבעה צדדים וארבע פינות.) איך אפשר לקרוא להם במילה אחת? (מרובעים.) המורה מפנה את תשומת הלב ליחס בין אורך הצדדים של כל דמות באמצעות רצועות דגם.

חלק ב'. תרגיל משחק "מצא את הארבעים".

לילדים יש צורות גיאומטריות על השולחנות. המורה מציעה למצוא ארבעים ביניהם. ילד אחד מבצע משימה על פלנלגרף (לוח מגנטי).

לאחר מכן המורה בודקת את המשימה ומבקשת מהילדים לנמק את בחירתם.

חלק ג'.תרגיל משחק "מצא את המספר"

על שולחן המורה יש 2 קופסאות עם צורות גיאומטריות (כדור, 2 קוביות), המסומנות במספרים 1 ו-2.

הוא מראה את הקופסה עם הספרה 1 ושואל: "מי יודע איזה מספר יש על הקופסה? כמה פריטים יכולים להיות בקופסה?

המורה פותחת את הקופסה, מראה את הכדור ושואלת: "כמה כדורים יש בקופסה? איזו ספרה יכולה לייצג את המספר אחד? מושך תשומת לב למספר שעל הקופסה ושואל: "איך נראה המספר אחד?"

המורה מזמינה את הילדים למצוא את הספרה 1 בבית, להראות אותה ולהקיף אותה באצבע.

באופן דומה, המורה מציג לילדים את המספר 2.

חלק IV. תרגיל משחק "הצג את המספר".

המורה נותנת שמות לחלקי הגוף ומזמינה את הילדים להראות את המספרים המתאימים: אף אחד, שתי עיניים, ראש אחד, שתי אוזניים וכו'.

במהלך התרגיל, המורה מבהירה עם הילדים: “איזו דמות הם הראו? למה הם הראו את מספר אחד (שתיים)?" (הראיתי את המספר 1 כי המספר 1 מיוצג על ידי המספר 1).

המסקנה נעשית על ידי המחנך: המספר הוא סימן. היא מראה מספר.

חלק V. משחק מעגל.

בחלק העליון של הפלנלוגרף המורה מניח 10 עיגולים גדולים צמודים זה לזה, ובחלק התחתון - 10 עיגולים קטנים רחוקים זה מזה.

"מה ההבדל בין העיגולים בחלק העליון והתחתון של הלוח? שואלת המורה. האם הם באותו גודל ומרווחים באופן שווה? מה ניתן לומר על מספר המעגלים? כיצד ניתן לאמת זאת? (שימוש בשיטות ויישומים בחשבון ושכבת-על.)

הילדים עוצמים עיניים, והמורה מציבה 8 עיגולים גדולים צמודים זה לזה, וחלקם רחוקים אחד מהשני. ילדים קובעים את מספר המעגלים (השאלות דומות לקודמות).

חלק ו'. תרגיל משחק "אל תטעו".

ילדים עומדים מול המורה, שמזמין אותם לחזור על התנועות הבאות: להרים את יד ימין (שמאלית) למעלה, להטות ימינה (שמאלה), לקבוע מה נמצא לפני (מאחור) של המורה.

שיעור מספר 4

תוכן התוכנית

לגבש רעיונות על משולשים ומרובעים, תכונותיהם וסוגיהם.

שפר את מיומנויות הספירה תוך 10 באמצעות מנתחים שונים (על ידי מגע, ספירה ושחזור של מספר מסוים של תנועות).

הכירו את מספר 3.

הציגו את שמות ימות השבוע (שני וכו').

חומר ויזואלי דידקטי

חומר הדגמה. כלי נגינה, מסך, שקית בלוטים, 4 תמונות המתארות חלקים מהיום; ריבוע מחולק לחלקים ותמונת בית למשחק "פיתגורס", ​​7 קלפים מספריים עם תמונה מ-1 עד 7 עיגולים, 3 קונוסים, קלפים עם המספרים 1, 2, 3, קלפים עם המספרים 1 ו-2.

נְדָבָה. קבוצות של ריבועים ומשולשים, קלפים עם המספרים 1, 2, 3.

הנחיות

אני נפרד.תרגיל משחק "מי יספור מהר יותר".

המורה נותנת לילדים משימות: "קפצו על שתי רגליים כמה פעמים שיש עיגולים על הכרטיס. כמה פעמים קפצת? למה קפצת כל כך הרבה פעמים? בצע כמה צעדים שאתה שומע צלילים. מחאו כפיים כמה פעמים שהמספר מציין. (מספר 1.) כמה פעמים מחאת כפיים? למה מחא כפיים פעם אחת? (משימה דומה מתבצעת עם הספרה 2.)

ילד אחד מסיים את המשימה ליד הלוח, השאר בשטח.

חלק ב'. תרגיל משחק "ספור את הצנוברים".

המורה קוראת לילד ומזמינה אותו לספור את הבלוטים בתיק. הילד סופר בלוטים ומוחא כפיים כמה פעמים שיש בלוטים בתיק שלו. הילדים סופרים את מחיאות הכפיים ומסבירים מדוע הילד עשה כל כך הרבה מחיאות כפיים. המשימה נבדקת על ידי ספירה ישירה של בלוטים.

חלק ג'.תרגיל משחק "ציין עם מספר".

בהוראת המורה הילדים שמים את המספרים 1 ו-2 על השולחן ומתקשרים אליהם.

המורה מניחה 3 קונוסים על השולחן ושואלת את הילדים כמה קונוסים יש על השולחן. הוא מראה קלף עם הספרה 3 ומבהיר: "המספר שלוש מייצג את המספר שלוש".

איך נראה המספר שלוש? שואלת המורה את הילדים. מצא קלף עם המספר שלוש והקף אותו. שימו את הכרטיס עם הספרה שלוש ליד הספרה שתיים והתקשרו למספרים לפי הסדר.

המורה מזמינה את הילדים לשחק: "ציינו את מספר הצלילים שנשמעו (חפצים על הכרטיס, תנועות נראות)".

בכל פעם המורה מבהירה איזה מספר הילדים ציינו את המספר ומדוע.

חלק IV. תרגיל משחק "ימי השבוע".

מול הילדים על הלוח תמונות עם תמונות בוקר, אחר הצהריים, ערב ולילה. המורה מבהירה את שמות ורצף חלקי היום ומציעה לייעד אותם במילה אחת. (יְוֹם.)

המורה מסבירה: “מבוגרים לרוב מחליפים את המילה יום במילים כל היום. שבעה ימים כאלה מהווים שבוע (כרטיסים עם תמונות מ-1 עד 7 עיגולים מוצגים על הלוח). לכל יום יש את השם שלו: שני, שלישי ... ראשון. ילדים, יחד עם המורה, חוזרים על שמות ימות השבוע וקובעים את מקומם הסידורי. אחר כך המורה שואלת את הילדים מה הם עושים בכל יום בשבוע בכיתה.

חלק V.משחק דידקטי "פיתגורס".

המורה מזמינה את הילדים לשקול את חלקי הריבוע ולקבוע מאילו דמויות הוא מורכב.

לאחר מכן, בהוראת המורה, הילדים בוחרים את כל המשולשים והריבועים, פורסים אותם על שני מגשים ואוספים את התמונה המוצעת (הבית).

תקציר שיעור משולב על היווצרות ייצוגים מתמטיים יסודיים בקבוצה הבוגרת.

מחנכת: Pushkareva O.A.

נושא: "הצילו את הידידות שלנו"

יַעַד: איחוד מושגים מתמטיים יסודיים; לטפח לכידות, עזרה הדדית.

משימות:

כדי לגבש את המיומנויות של ספירה קדימה ואחורה בתוך 10, ידע של השכנים של המספר;

ליצור מיומנויות התמצאות על דף נייר;

איחוד ידע של ימי השבוע;

לגבש ידע על צורות גיאומטריות והן סימני היכר;

לפתח תשומת לב, מוטוריקה עדינה של האצבעות;

לפתח את היכולת לענות בתשובה מלאה, לבחור שמות תואר תיאוריים;

פיתוח יכולת הערכה עצמית.

שילוב אזור: קוגניציה, תקשורת, סוציאליזציה, התפתחות גופנית.

חוֹמֶר: כדור עם פתק, שקית עם משימה, קלפים עם מספרים, גיליונות נייר לבן F - A 4, משימה לדוגמה להתמצאות על דף נייר, כוכבים ורודים וירוקים.

מהלך \ לזוז \ לעבור.

ילדים נכנסים, מברכים את האורחים. (כדור מתגלגל).

מטפלת : ילדים, תראו, עוד אורח מתגלגל אלינו - מעניין מה הוא רוצה להגיד לנו? אה, ובכדור - פתק. בוא נקרא.

"אני הקוסמת של ג'ינג'ם - רעה וערמומית. לקחתי את שלך גן ילדיםחֲבֵרוּת. אני רוצה שתהיה רשע ילדים שובביםוכולם רבו! אם אתה רוצה להציל את החברות שלך, עליך לבצע משימות קשות, ואני אצפה בך במראה קסם. כדור קסם יראה לכם את הדרך למשימות.

מטפלת : ילדים, מה לעשות?

יְלָדִים: אנחנו צריכים להציל את הידידות שלנו!

מְחַנֵך: טוב שיש לי מפה שתראה לנו את הדרך. אבל יש שני כבישים על המפה - כחול וירוק. ישנן 5 משימות הרפתקאות בשביל הכחול, ו-6 משימות הרפתקאות בשביל הירוק. איפה יש עוד הרפתקאות?

יְלָדִים: על הנתיב הירוק.

מְחַנֵך: וכמה עוד הרפתקאות בשביל הירוק מאשר על הכחול?

יְלָדִים: עוד הרפתקה אחת. המספר 6 גדול מהמספר 5 באחד.

מטפלת : באיזה דרך נבחר?

יְלָדִים: שביל ירוק, יש עוד הרפתקאות.

מְחַנֵך: אז, המשימה הראשונה היא "עמוד בסדר". מספרים מונחים באקראי על השטיח. באות, הילדים מרימים מספר אחד בכל פעם ועומדים בשורה לפי הסדר (1-10). ואז, בסימן, הם מתפזרים ובאות, עומדים בשורה בסדר הפוך (10-1).

מטפלת : משימה שניה: "שמות השכנים." לפני הילדים יש כרזה ועליה המספרים: 5 ... 7; 8…10; 4…6; 3…5; 2…4; שכנים, איזה מספרים כתובים כאן?

יְלָדִים: 6;9;5;4;3.

מְחַנֵך: משימה שלישית. חידות על צורות גיאומטריות.

    אין לי פינות, אבל אני נראה כמו צלוחית.

על צלחת ועל מכסה, על טבעת וגלגל.

מי אני חברים? תתקשר אלי. (מעגל)

    שלושת הצדדים שלי יכולים להיות באורכים שונים.

היכן שהצדדים נפגשים - מתקבלת הזווית.

מה קרה, תראה, כי יש גם שלוש פינות. (משולש)

    זה נראה כמו ביצה או כמו הפנים שלך.

יש עיגול כזה - מראה מאוד מוזר.

העיגול נעשה שטוח, התברר לפתע... (סגלגל).

    תמיד היה לי דמות מאוד אחידה.

כל הזוויות בי שוות ויש ארבע צלעות.

הקובייה היא האח האהוב עליי, כי אני... (מרובע).

מְחַנֵך: כל הכבוד. ועכשיו בואו ננוח.

דקה פיזית.

במעגל רחב, אני רואה

כל החברים שלי קמו

אנחנו הולכים לימין עכשיו

עכשיו נלך שמאלה

נאספים במרכז המעגל

וכולנו נחזור.

חייך, קריצה,

ובואו נתחיל לשחק שוב!

מְחַנֵך: ועכשיו הבאה, המשימה הרביעית "התמצאות על דף נייר". (ציור צורות גיאומטריות). ילדים, אנא זכרו היכן יש לגיליון את המרכז, הפינות, הצדדים - למעלה, תחתון, ימין, שמאל. אני אחזור על המשימה 2 פעמים, ואתה עושה את זה על דפי נייר.

הילדים עושים את המשימה.

מְחַנֵך: כעת בדוק את הביצוע הנכון, השווה את העבודה שלך עם המדגם. כל הכבוד!

מְחַנֵך: המשימה הבאה. בואו נזכור את ימי השבוע.

ביום שני שטפתי

מטאטא את הרצפה ביום שלישי

ביום רביעי אפיתי קלח,

כל יום חמישי חיפשתי את הכדור.

שטפתי את הכוסות ביום שישי

ובשבת קניתי עוגה,

כל החברים שלי אני ביום ראשון

מוזמן ליום הולדת!

אחר כך המורה שואלת שאלות: מה היא עשתה ביום רביעי, (כלך אפוי), מה היא עשתה ביום הראשון של השבוע (כיבסתי ביום שני) וכו'.

מְחַנֵך: ילדים, כולכם נהדרים, עשיתם את כל המשימות היטב. ועכשיו המשימה היא כנראה הקשה ביותר. המכשפה המרושעת, ערמומית ובוגדנית, רוצה לבדוק עד כמה אתה ישר ואמיתי. כעת תצטרכו לחשוב איך אתם חושבים שהתמודדתם עם כל המשימות. מי שמאמין שלא עשה טעות אחת ייקח לעצמו כוכב ורוד, מי שמאמין שטעה - ייקח ירוק.

ילדים מגיעים לשולחן ולוקחים כוכבים.

מְחַנֵך: כל הכבוד חבר'ה, כולכם פעלתם ביושר, הייתם חכמים, מהירי מחשבה וידידותיים. ועכשיו המכשפה ג'ינגמה תתאכזב ותשחרר את החברות שלנו בחזרה לגן שלנו.