תצפית בקבוצת פעוטון של גן בסתיו. קלפים של תצפיות בטיול בטבע הדומם בסתיו ובחורף בקבוצה הצעירה. תצפיות על טבע דומם

סבטלנה וסילייבנה קולשובה

תַקצִיר הליכות בקבוצת הצעירים הראשונה:

« צופה בשמש»

מטרות: ליצור בילדים את הרעיון של מה נחוץ לחיים על פני כדור הארץ שמש. להרחיב את הידע שלהם על סתָיותופעות של טבע דומם. לתרום להעשרת אוצר המילים של הילדים ולפיתוח דיבור מונולוג. לפיתוח יכולת הקשבה למילה הספרותית, לבצע תנועות בהתאם לטקסט היצירה. לפתח דמיון, זיכרון, חשיבה ותשומת לב. לקדם את הפיתוח של תנועה בסיסית ובריאות גופנית.

עבודה מקדימה: מתבונן באיורים בנושא « הסתיו בחוץ» ; מדברים עם ילדים על מזג האוויר בסתיו; תצפיותלטבע הדומם במהלך הולך; משחקים דידקטיים « שמש» (עם אטבי כביסה, « שמש ועננים» ; משחק פאזל שנעשה על ידי הורים "לאסוף שמש» ; שיעורים ב "סדנת יצירה"- ציור באלבום אוֹר שֶׁמֶשׁעם קרני כפות ידיים של ילדים, באמצעות צבעי אצבעות; דוגמנות עם אלמנטים של אפליקציה « חַמָנִית» (עבודת צוות); משחקי חוץ ודידקטיים עם אזכור של מילים וביטויים « שמש» , « קרני שמש» "עִגוּל", "מזג אוויר בהיר", « השמש אדומה» ונגזרותיהם לשיפור אוצר המילים הפעיל של ילדים; קריאת חרוזים ושירים לילדים אוֹר שֶׁמֶשׁ; מבטל למידה שירי ערש:

« שמש, שמש,

תסתכל מחוץ לחלון!

הילדים שלך בוכים

הם קופצים על חלוקי הנחל".

IN ימי שמש בקבוצהשיחקו משחקים עם הילדים - כֵּיף: "משחק צללים"(על הקיר, "לתפוס ארנב שטוף שמש» (באמצעות מראה).

חומר מרוחק: תבניות עגולות בגדלים שונים למשחק בארגז החול; דליים; מזלפים; סקופים; מגרפות; כדור צהוב; מקלות עץ; מַרְאָה; מִטְרִיָה; מכוניות - גרני; עגלות לבובות וכו'.

מהלך \ לזוז \ לעבור: במהלך הבוקר טיולים באזור שלך, יחד עם ילדים לצפות בשמש הסתיו.

יַעַד: להבהיר את הידע של הילדים על מה השמש זורחת בסתיו, אבל בקושי מתחמם; יש הרבה עננים בשמיים - הם חוסמים אותנו שמש, מה שגורם לשמים להיות קודרים, מעוננים, אפורים. ביי השמש לא עלתה, המים בשלוליות קפאו והפכו לקרח. אבל זה שווה את זה השמש מחממת את כדור הארץוהקרח מתחיל להמיס, השמיים הופכים לכחולים בהירים, שמשעם הקרניים שלו הוא נותן שמחה וחום לא רק לנו, אלא גם לציפורים ובעלי חיים אחרים, עצים, דשא, שיחים ופרחים. לְלֹא שִׁמשִׁיחום הופך את החיים על פני כדור הארץ לבלתי אפשריים. בנה היגיון עם ילדים שַׁרשֶׁרֶת: אם השמש תתחבא מאחורי העננים, יהיה קר. ככל שבחוץ קר יותר, אנחנו מתלבשים חם יותר.

אני שואל בתחנה יְלָדִים:

(שאלות ותשובות לדוגמה של ילדים)

מה מזג האויר היום? חם או קר? (קצת חם).

תסתכל על השמיים. מה אתה רואה? (שמש, עננים, עננים).

איזה שמש? (צהוב, עגול, גדול, חם) .

בשביל מה נראה כמו שמש? (מציג את התמונה שמש עם קרניים) . (על הכדור, על הכדור, על הכתום, על חַמָנִית) .

ועכשיו אני אתקשר שמש, שהתחבא מאתנו מאחורי ענן (קראתי את חרוז הילדים, פונה אליו אוֹר שֶׁמֶשׁ; אני חוזרת שוב על הטקסט, מעודדת את הילדים לזכור את מילות החרוז של הילדים).

בואו נקרא ביחד את השיר אוֹר שֶׁמֶשׁ, זה ישמע ויצא לחמם אותנו.

מילה אמנותית:

בוא בוא שמש

שמש - פעמון,

להאיר בנדיבות רבה יותר

תחמם את כולם במהירות.

- שמשמחמם - חם בחוץ.

למה בחוץ נעשה קר יותר? ( שמשמופיע לעתים רחוקות יותר בשמיים. עננים מכסים אותו. הם לא רוצים לתת לו לבוא אלינו, לחמם אותנו.)

למה השמש מופיעה לעתים רחוקות? (זה הגיע סתָיו. יורד גשם לעתים קרובות. רוח קרה נושבת).

אתה ואני יודעים את זה יש קרני שמש. בקיץ הם היו חמים וחממו אותנו. בוא נפוש ידיים ל אוֹר שֶׁמֶשׁ, בואו נגיד שלום לקרניים שלו.

מוקדם בבוקר השמש זרחה,

זה שלח את קרניה לכולם.

אני מתחת עומד בשמש

אני שר שיר נס.

שמש, שמש, הזדרז

לחמם את הידיים הקטנות שלי.

א.ש. אופימצבה

מה אתה מרגיש? הידיים שלך חמות? סאני רוצהכדי שנוכל לשחק איתו.

משחק בחוץ" שמש"

יַעַד: לפתח בילדים את היכולת לתאם את תנועותיהם עם הטקסט; לעורר רגשות חיוביים ממשחק ותקשורת עם מבוגרים. עודד פעולה עצמאית. צור שמחה מביצוע פעולות.

בבוקר השמש התעוררה, (ילדים "מתעוררים")

הוא התמתח וחייך. (לִמְתוֹחַ)

וזורקים את השמיכה (ילדים מתרוצצים באתר)

כבוי לטעינה.

הוא נשטף בגשם, (ילדים מחקים את התנועות

הוא נעלם כמו ענן. כביסה וייבוש)

וכששטפתי פנים (ילדים מחייכים)

זה זוהר יותר. (מחואים כפיים)

משחק דידקטי: "סדרו את תבניות החול לפי גודל וצבע".

מילה אמנותית:

« השמש מסתתרת -

ענן מתקרב.

אנחנו נהיה לחפש את השמש,

אנחנו נהיה עם לשחק עם השמש

משחק בחוץ" שמש וגשם"

השמש זרחה בשמיים,

היה לנו ממש כיף.

צחוק רם נשמע

קוֹרֵן שמש לכולם. (ילדים הולכים, קופצים, משתובבים באזור.)

טוצ'קה השמש כיסה פתאום,

זה נעשה עצוב ומדכא.

הגשם השוטף ירד,

רצנו הביתה. (ילדים רצים מתחת למטריה)

משחקים עם חומר חיצוני: ציור עם מקלות על חול, שהושקה בעבר במים ממזלף, שמש עם קרניים, דוגמנות עוגות פסחא של צורה עגולה, מזכיר שמש.

מטלה אישית: מגלגלים את הכדור.

פסע מעל הזרם.

פעילות עצמאית של ילדים בארגז החול עם חומרים חיצוניים, רכיבה על מכוניות, משחק בכדור, דחיפת בובות בעגלות, טיפוס על סולמות וכו'.

פעילות עבודה: "לעזור למורה לאסוף צעצועים"

יַעַד: המשך לטפח את הרצון להשתתף בעבודה, לפתח את יכולת העבודה המשותפת. עודדו אנשים לשמור על ניקיון וסדר באזור.

חבר'ה, אנחנו מאוד אוהבים לרוץ ולשחק באזור, אבל תראו איך פיזרתם את הצעצועים, כי אנחנו יכולים למעוד עליהם וליפול. מה צריך לעשות כדי שלא יפריעו לנו ולא ילכו לאיבוד כשנחזור אליו קְבוּצָה? (שים אותם בקופסה). נכון, אספו את הצעצועים והביאו אלי, אני אשים אותם בזהירות בקופסה, ונעמיד את המכוניות והעגלות בשורה במרפסת כדי שהגשם לא ירטיב.

משחק "מלא את הקופסה".

יַעַד: המשך לטפח את הרצון להשתתף בעבודה, לפתח את יכולת העבודה המשותפת. עודדו אנשים לשמור על ניקיון וסדר באזור. בסוף אני מציין כמה טוב ובמהירות אספנו את כל הצעצועים וסידרנו את השטח, עכשיו אפשר לשחק.

ריקוד עגול נייד משחק: "תפוצץ, בועה!" יַעַד: קירוב ילדים זה לזה ולמורה; למדו את הילדים לעמוד במעגל, להרחיב אותו, ואז לצמצם, למדו אותם לתאם את תנועותיהם עם המילים המדוברות.

חוזר על שירת ילדים:

בוא בוא שמש

שמש - פעמון,

להאיר בנדיבות רבה יותר

תחמם את כולם במהירות.

ועכשיו, חבר'ה, הגיע הזמן שנחזור קְבוּצָה. אנחנו בסדר איתך הולך ברגל: צפה במזג האוויר בסתיו; לקרוא שירים לשמש; שיחק איתו; צייר על החול; עוגות פסחא הוכנו; רץ וקפץ. עכשיו הגיע הזמן לאכול ארוחת צהריים. עמדו אחד ליד השני, בואו נשחק משחק "קַטָר". (אני מזכיר לילדים את כללי הבטיחות - לא לדחוף, לא להקדים או לפגר בזמן תנועה).

הילדים מסתדרים בטור ואנחנו הולכים ל קְבוּצָהמנופף בידו להתראות לשמש.

כרטיס מס' 1

מסתכל על חול יבש.

יַעַד:הציגו לילדים מרכיב כזה בטבע הדומם כמו חול.

תַצְפִּית:בחינת חופן קטן של חול יבש על נייר לבן או שחור. הגננת נותנת לכל ילד אפשרות לבחון באמצעות זכוכית מגדלת ולגעת בחול במגע.

באיזה צבע החול? (צהוב או חום כהה). ממה עשוי חול? (מורכב מגרגרי חול קטנים). שקול חול מארגזי חול שונים. איך נראים גרגרי חול? (הם קטנים מאוד, עגולים, שקופים, תלוי בסוג החול, קשים, לא אחידים, בצבעים שונים). האם חול נופל בקלות? (בְּקַלוּת). איך אפשר לקרוא חול? (מְשׁוּחרָר).

מילה אמנותית

ארגז חול, ארגז חול,

כל הילדים בחול.

אני רוצה לבנות בית

משחק כיפי.

חול נהר, קטן -

טוב לעוגות פסחא.

הטבחית הלבנה הקטנה השתחווה

מעל התבנית שלך.

אבל אנדריושה ווזנקה -

חבר'ה, בכל מקום

הם מובלים במכוניות אדומות

חול פה ושם.

מִסתוֹרִין.

הילדים באמת צריכים אותו,

הוא על השביל בחצר,

הוא באתר בנייה ועל החוף,

וזה אפילו נמס בכוס. (חול)

משחק דידקטי"מה אבנה מחול" - ילדים מספרים מה אפשר לבנות מחול. יַעַד- ללמד איך לכתוב משפטים על נושא נתון.

משחק בחוץ"מלפפון, מלפפון."

יַעַד- ללמד ילדים ללכת בלהקה על קצות האצבעות, לתאם מילים ופעולות, לרוץ בלי לדחוף. התקדמות המשחק. הילד ("עכבר") יושב ("ישן"), הילדים הולכים בשקט וקוראים את השיר: מלפפון, מלפפון,

אל תלך לסוף הזה

יש שם עכבר שחי

הוא ינשוך לך את הזנב. ה"עכבר" מדביק את הילדים.

עבודה בטבעניקוי חול מפסולת.

קפיצה על שתי רגליים תוך כדי תנועה סביב ארגז החול.

כרטיס מס' 2

צופה בשמש

יַעַד:להכיר לילדים את תופעות הטבע הדומם: שינויים המתרחשים עם השמש, עם המושג "אורך היום".

תַצְפִּית:שמרו על מצב רוח שמח בילדים לפני טיול ביום שמש, שימו לב שהשמש לא חמה בכלל, היא לא מחממת כמו בקיץ. שאלו את הילדים: "איפה השמש? איך זה? הרחיבו את כפות הידיים לקרני השמש ושחקו עם קרני השמש. הפנה את תשומת לבם של ילדים גדולים יותר לאופן מואר האזור: היכן יש יותר שמש בבוקר, אחר הצהריים, ערב.

אָמָנוּתִי מִלָההשמש מביטה מבעד לחלון,

הוא מסתכל לתוך החדר שלנו.

מחאנו כפיים

אנחנו מאוד שמחים על השמש.

(וברטו )

השמש הביטה על פני כדור הארץ,

כל קרן השאירה סימן.

אין דבר חשוב יותר בעולם,

איך לתת חום ואור.

(נסטרנקו)

מִסתוֹרִין.

תפוח מוזהב

מתגלגל על ​​פני השמים

חיוכים בבוקר

ויש קרניים בחיוך

חם מאוד. (שמש)

משחק דידקטי."מילים רכות" - יוצרים שמות עצם באמצעות סיומות זעירות.

משחק בחוץ

"בּוּעָה".

יַעַד

תישאר ככה

אל תתפרץ החוצה. פו!

עבודה בטבע:נקה את ארגז החול מעלים.

תרגילים גופניים פרטניים.לקפוץ על שביל העלים.

כרטיס מס' 3

צופה בשמים ובעננים

יַעַד:להמשיך ולגבש ידע על תופעות טבע דוממות. הבהירו את המושג "ענן".

תַצְפִּית:הזמינו את הילדים להתבונן בשמיים, שימו לב איך הם (צלולים, כחולים, חמים או אפורים, נמוך, קודר). שימו לב שהשמים מכוסים בעננים אפורים, נמוכים וכבדים. מצא את העננים הכהים ביותר בשמיים. הסבירו שעננים כאלה נקראים עננים. מה עשו העננים? (הם חסמו את השמש.) הזמינו את הילדים להתבונן בעננים התלויים נמוך מעל הקרקע ולאפיין את תנאי מזג האוויר. הפעל את אוצר המילים שלך עם המילים "מעונן", "קודר", "קר".

מילה אמנותיתענן מכסה את השמים

השמש לא זורחת

הרוח מייללת בשדה,

הגשם מטפטף...

(א. פלשצ'יב)

זה סתיו אחרי הכל!

השמש חיוורת יותר, השמים קרים יותר.

(E. Blaginina)

השמיים כבר נושמים בסתיו,

השמש זרחה לעתים רחוקות יותר,

היום הלך והתקצר...

(ופושקין)

חידות:

צמר גפן פלאפי

צף איפשהו.

ככל שהצמר נמוך יותר -

ככל שהגשם מתקרב.

סדין כחול

מכסה את כל האור.

משחק דידקטי. "איזה שמיים?" - ילדים מביטים בשמים ומתארים אותם. יַעַד

משחקי חוץ"בּוּעָה".

יַעַד- למדו את הילדים לעמוד במעגל, להרחיב אותו, ואז לצמצם, למדו אותם לתאם את התנועות שלהם עם המילים המדוברות. התקדמות המשחק. ילדים עומדים במעגל ואומרים:

"לנפח, לבעבע, לנפח, גדול,

תישאר ככה, אל תתפרץ החוצה. פו!

הגדילו אותו, שברו את המעגל במילים האחרונות והתכופפו.

"יום לילה". יַעַד- לפתח מהירות, זריזות, כישורי התמצאות במרחב. התקדמות המשחק: הילדים מחולקים לשתי קבוצות - "יום" ו"לילה". עם האות "יום!" הילדים של הצוות הזה בורחים, והשני משיג אותם. עם האות "לילה!" להיפך.

עבודה בטבע

אסוף חומרים טבעיים.

תרגילים אישייםזרוק את הכדור למעלה ותפוס אותו.

כרטיס מס' 4

צופה ברוח

יַעַד: לממש ולגבש את הידע של הילדים על הרוח. למד לקבוע את עוצמת הרוח.

תַצְפִּית: עם ילדים מקבוצות צעירות יותר, הקשיבו לאופן שבו עלים, סרטי נייר מרשרשים ברוח, וגלגלי סיכה מסתובבים. למה הסרטים מרשרשים? אתה יכול לזרוק עלים שנשרו ולראות אותם מסתובבים ועפים רחוק.

עם ילדים במזג אוויר סוער, טוב לראות איך העננים נעים. כדי לקבוע את עוצמת הרוח, אפשר להזמין אותם לשחק עם שבשבת או פלומות. שימו לב שהרוח התקררה. קבע אם הרוח חזקה או חלשה לפי האופן שבו היא משפיעה על הצמחים (חלש - מנער מעט עלים וענפים קטנים, נושא עלים נושרים מעט הצידה; חזקה - מנער ענפים גדולים, קורע עלים מעצים, מטאטא עלים שנשרו לאורך האדמה) . מדוע עצים מתנהגים כל כך חסרי מנוחה?

מילה אמנותית

הרוח הנוגה מניעה

אני נוהר עננים לקצה השמים,

האשוח השבור נאנח,

היער החשוף לוחש עמום.

(נ. נקרסוב)

רוח, רוח

האם כל כדור הארץ מאוורר?

רוח עלים מענפים

מפוזרים ברחבי העולם...

(טוקמקובה )

מִסתוֹרִין.נחרות, נהמות,

שוברת ענפים

אבק עולה

מפיל אנשים מהרגליים

אתה שומע אותו

אתה לא רואה אותו?

משחק דידקטי. "איזו רוח?" - ילדים מדברים על הרוח, מתארים אותה. יַעַד- ללמד כיצד לבחור שמות תואר יחסיים.

משחק אצבעות. "סתָיו".

הרוח עפה ביער,

הרוח ספרה את העלים:

הנה אחד מעץ אלון,

הנה אחד מייפל,

הנה עץ רוה מגולף,

הנה זהב מעץ ליבנה.

הנה העלה האחרון מעץ האספן

הרוח העיפה אותו אל השביל.

משחק בחוץ"כְּלִי טַיִס".

יַעַד

עבודה בטבע.אסוף עלים מפוזרים ברוח.

תרגילים אישייםקפיצה לגובה במקום.

כרטיס מס' 5

תצפית על טל.

יַעַד: הציגו לילדים תופעת טבע כמו טל.

תַצְפִּית:למה הדשא רטוב? מהי הלחות הזו ומאיפה היא הגיעה? מה זו התופעה הזו? (טל) כיצד נוצר הטל? (היא הופיעה כי האדמה, הדשא, העלים החלו להתקרר לאחר השקיעה. והאוויר מעל הקרקע עדיין היה חם. אדי מים שקופים, שתמיד נמצאים באוויר, נוגעים באדמה המקוררת ומתמקמים על הדשא בטיפות זעירות) . היכן יורד הטל הכי הרבה? (רוב הטל יורד בשפלה, ליד נהרות ובריכות) באיזה מזג אוויר הוא מופיע? בהיר או מעונן? (במזג אוויר מעונן אין טל; הוא מופיע רק בשמים בהירים). מישהו צריך טל? זה שימושי? (טל נחוץ ושימושי לצמחים ממש כמו גשם. ציפורים וחרקים שותים את טיפותיו מהדשא).

מילה אמנותית

"טַל"
טוב ביער

שתו טל בבוקר.

להטות את הפרח

וקח לגימה

פעמון - כוס,

צלוחית - קמומיל.

משחק דידקטי"על איזה פרח שוכב הטל?" - תאר את הפרח המוצע.

יעד -לפתח את היכולת לבחור שמות תואר ולהעשיר את אוצר המילים שלך.

משחק אצבעות"פרחים".

הפרחים הארגמן שלנו

(מרפקים צמודים זה לזה, ידיים סגורות בצורת סירה).

עלי הכותרת פורחים.

(מול הפנים, ואז לפתוח לקערה).

הרוח נושמת מעט,

(מברשות עושות תנועות עם כיוון השעון ונגד כיוון השעון).

עלי הכותרת מתנודדים.

הפרחים הארגמן שלנו

(הידיים נוטות ימינה ושמאלה.)

עלי הכותרת נסגרים

נרדם בשקט

הם מנידים בראשם.

(V. Volina)

משחק בחוץ"תפוס את הכדור"

יַעַד:לפתח את היכולת לפעול לפי אות מהמורה, לרוץ לכיוון ישר.

התקדמות המשחק: המורה מגלגלת את הכדור לאורך השביל ומזמינה את הילדים להדביק אותו. אחר כך המורה הולכת לצד השני ומגלגלת שוב את הכדור, הילדים משיגים. המשחק חוזר על עצמו 2-3 פעמים.

עבודה בטבע

נקה את ארגז החול מעלים

תרגילים אישיים

למד ללכת על משטח מוגבל תוך שמירה על שיווי משקל.

כרטיס מס' 6

מה זה אויר

יַעַד: הציגו לילדים מרכיב כזה בטבע כמו אוויר ותכונותיו.

תַצְפִּית:מה אנחנו נושמים? בוא ניקח קודם נשימה עמוקה, עמוק, ואז נשוף. מה אתה חושב שאפנו? (אוויר) אבל מה זה אוויר? מישהו ראה אותו? (אנחנו לא רואים אותו, אבל הוא תמיד סביבנו). למה אנחנו לא רואים אותו? למה אנחנו קוראים לזה בלתי נראה? (האוויר הוא קל, בלתי נראה). איך להוכיח שאנחנו נושמים? הנח את כף ידך תחילה אל הפה, ולאחר מכן אל האף ונשום. מה אתה מרגיש? (הנשימה שלך מחממת את כף היד שלך.)

מילה אמנותית

יש אוויר סתיו בחדר -

לח, קר, פטריות.

ריחות של צמחי קיץ

הוא לוקח את זה איתו.

יש אוויר סתיו בחדר -

המקום כבר לא היה חם.

ציפורים עפות משם צללים

מחליק בשקט לאורך הזכוכית.

מִסתוֹרִין.

עובר דרך האף לתוך החזה,

והדרך חזרה בדרך,

הוא בלתי נראה ובכל זאת

אנחנו לא יכולים לחיות בלעדיו.

משחק דידקטי. "איזה אוויר?" - ילדים מדברים על אוויר, מתארים אותו. יַעַד- ללמד כיצד לבחור שמות תואר יחסיים.

משחק אצבעות. "סתָיו".

הרוח עפה ביער,

הרוח ספרה את העלים:

מי אלון,

הנה אחד מייפל,

הנה עץ רוה מגולף,

הנה זהב מעץ ליבנה.

הנה העלה האחרון מעץ האספן

הרוח העיפה אותו אל השביל.

משחק בחוץ. "כְּלִי טַיִס".

יַעַד- למדו את הילדים לרוץ לכיוונים שונים מבלי להיתקל אחד בשני, למדו אותם להקשיב היטב לאות ולהתחיל לנוע. התקדמות המשחק. ילדים מעמידים פנים שהם מטוסים ומסתובבים במגרש המשחקים.

עבודה בטבעניקוי האזור מעלים.

תרגילים אישייםקפיצה על שתי רגליים תוך כדי תנועה קדימה סביב ארגז החול.

כרטיס מס' 7

תצפית מזג אוויר.

יַעַד:הציגו סט שלטים המאפיינים את מזג האוויר.

תַצְפִּית:הוא מציע להסתכל בשמים ולומר באיזה צבע זה, מה יש עליהם (עננים, עננים, שמש), האם יורד גשם? קובע את מזג האוויר על סמך מצב השמיים (מעונן, שמש, מעונן, גשום). לאחר מכן, הם קובעים אם יש רוח (הם מחפשים סימנים לפיהם ניתן לזהות אותה). נותן הגדרה נוספת למזג אוויר: סוער (שקט). תכונות הטמפרטורה של מזג האוויר נדונות בהמשך. מפנה את תשומת לב הילדים ללבושם, התאמתו למזג האוויר ולעונה, ומזמין אותם להגדיר את מזג האוויר (חם, קריר, חם מאוד, קצת קריר, קר). סיכום.

מילה אמנותית

"סתָיו"
להקות ציפורים עפות משם

הרחק, מעבר לים הכחול,

כל העצים זורחים

בשמלה ססגונית.

השמש צוחקת לעתים רחוקות יותר

אין קטורת בפרחים,

הסתיו יתעורר בקרוב

והוא יבכה בישנוניות.

משחק דידקטי"נחש לפי התיאור." המטרה היא ללמד כיצד לחבר סיפור תיאורי, לפתח תשומת לב, דיבור קוהרנטי ולמצוא קווי דמיון והבדלים.

תרגיל "איך מים עושים רעש?" יַעַד- לגבש את ההגייה של צלילים [s], [w]. המורה מזמינה את הילדים להיזכר באיזה קול משמיעים מים כשנוזלים מברז. ילדים מבטאים את הצליל [ים]. ואז הילדים זוכרים איזה צליל משמיעים הגלים כשהם ממהרים לחוף - הקול [w].

התעמלות אצבעות"הגשם יצא לטיול".

אחת שתיים שלוש ארבע חמש,

(מכה על הברכיים באצבעות שתי הידיים. שמאל - החל מהזרת, ימין - באגודל).

הגשם יצא לטיול.

(מכות חסרות הבחנה).

הלכתי לאט מההרגל,

(הם "צועדים" עם האצבע האמצעית והמורה.)

למה שהוא צריך למהר?

פתאום הוא קורא על השלט:

(הם מכים בקצב עם כפות הידיים, ואז באגרופיהם).

"לא ללכת על הדשא!"

גשם נאנח בשקט: "אוי!"

(הם מוחאים כפיים לעתים קרובות ובקצביות.)

ועזב. הדשא יבש.

(מחיאות כפיים קצובות על הברכיים).

משחק בחוץ"תפוס את הכדור" יַעַד:לפתח את היכולת לפעול לפי אות מהמורה, לרוץ לכיוון ישר. התקדמות המשחק: המורה מגלגלת את הכדור לאורך השביל ומזמינה את הילדים להדביק אותו. אחר כך המורה הולכת לצד השני ומגלגלת שוב את הכדור, הילדים משיגים. המשחק חוזר על עצמו 2-3 פעמים.

אפשרות משחק: ניתן להכין כדורים לפי מספר הילדים. המורה מכניסה את הכדורים לסל ומזמינה את כולם לתפוס את הכדור, לקחת אותו ולהביא אותו.

עבודה בטבעסיוע בניקיון אזור הקבוצה.

זרוק את הכדור למעלה ותפוס אותו

כרטיס מס' 8

צופה בערפל

יַעַד:הציגו לילדים תופעת טבע כמו ערפל.

תַצְפִּית:איך לדעתך נוצר ערפל? (אוויר חם ולח עולה מהאדמה המחוממת ופוגש אוויר קריר יותר. אדי מים מהאוויר הופכים לטיפות מים זעירות. טיפות אלו כל כך קטנות שהן אינן נופלות, אלא תלויות באוויר עד שהרוח מגרשת אותן או השמש מייבשת אותם) באיזו תקופה בשנה נוצר לעתים קרובות ערפל? (ערפלים תכופים וצפופים במיוחד בסתיו). באיזו שעה ביום לרוב ערפל? (בבוקר) האם חם או קר בבוקר ערפילי? (לח וקריר בחוץ בבוקר סתיו ערפילי) האם בתים נראים בבירור למרחוק? הדרך? עצים? (הראות גרועה מאוד בערפל סמיך)

מילה אמנותית

יער בכיס שלך

שדות - בכיס שלך

סבא פוג הסתיר את זה.

החביא את ערימות השחת ואת ערימות השחת,

ומדשאות וכרי דשא.

אפילו השמש בכיס שלך

סבא פוג הסתיר את זה.

מִסתוֹרִין.

סבא אפור שיער בשער

כל העיניים שלנו מכוסות.

משחק דידקטי

שלום, שמש זהוב!

(ידיים למעלה.)

שלום, שמיים כחולים!

(ידיים למעלה, מעט מרוחקות, כאילו אנחנו רוצים לחבק את השמיים.)

שלום, רוח קלה!

(הניף את זרועותינו מצד לצד.)

שלום פרח קטן!

(אנחנו כורעים לאט ואז נעמדים.)

בוקר שלום!

(יד ימין לצד.)

יום שלום!

(יד שמאל לצד.)

אנחנו לא עצלנים להגיד שלום!

(אנחנו מחבקים את עצמנו בזרועותינו.)

משחק בחוץ"הכדור העליז והמצלצל שלי"

יַעַד:אנו מפתחים זריזות, משמעת, סבלנות ומתרגלים ריצה.

התקדמות המשחק: המבוגר זורק את הכדור, הילד, בפקודה "תפוס את הכדור!" רץ אחריו. מבוגר קורא באופן קצבי שיר של ש' מרשק:

הכדור המצלצל העליז שלי,

לאן התחלת לדהור?

אדום, כחול, ציאן,

לא יכול לעמוד בקצב שלך!

חבטתי בך בכף היד שלי

קפצת ורקעת בקול רם,

אתה חמש עשרה פעמים ברציפות

קפץ לפינה ובחזרה.

עבודה בטבע

ניקוי השטח מעלי שלכת.

תרגילים אישיים:זרוק את הכדור למעלה ותפוס אותו.

כרטיס מס' 1

תצפית שלג

מטרות:הצג את תכונות השלג. לפתח התבוננות ותפיסה אסתטית.

התקדמות התצפית:

הפנו את תשומת לב הילדים לשלג היורד: "תראו, ילדים, איך השלג יורד, באיזו שקט הוא יורד על הקרקע. איפה עוד זה נופל? הציעו להושיט את ידיכם ולראות כיצד השלג יורד עליהם. שימו לב ליופי של פתיתי שלג, לעובדה שהם לא דומים זה לזה. הציעו למצוא את פתית השלג היפה ביותר - גדול וקטן. מה קורה לפתית שלג כשהוא נופל לידיים שלך?

בינואר, בינואר

יש הרבה שלג בחצר.

הכוכב הסתובב

יש קצת באוויר

היא התיישבה ונמסה על כף ידי.

פעילות עבודה - בניית מבנים משלג.

מטרה: ללמוד לגרוף שלג באמצעות אתים למקום מסוים לפתח פעילות מוטורית לטפח עבודה קשה

משחק בחוץ: "השלג מסתובב"

מטרה: ללמוד לתאם את הפעולות של האדם עם הפעולות של המשתתפים במשחק לפתח קשב שמיעתי ופעילות מוטורית לטפח רצון לשחק במשחקי חוץ

התקדמות המשחק:

מְחַנֵך:

"שלג, שלג מסתובב, כל הרחוב לבן!" - הילדים מסתובבים.

"כולנו התאספנו במעגל, מסתובבים כמו כדור שלג" - הילדים ניגשים למורה.

"פתיתי שלג ומוך לבנים הלכו לישון" - ילדים מתכופפים

"רוח קרה נשבה, פתיתי השלג התפזרו." - הילדים מתפזרים במגרש המשחקים.

מטלה אישית:הליכה דרך חפצים.

מטרה: תרגול הליכה בשביל ישר תוך כדי דריכה על חפצים. לפתח תחושת איזון. לטפח רצון להתאמן תוך כדי הליכה

הליכה מס' 2

צפייה בקרח

יַעַד:להמשיך להכיר לילדים את תכונות המים , ליצור את הרעיון שקרח חלקלק ואתה יכול ליפול. לפתח התבוננות, זיכרון, דיבור , לטפח סקרנות

התקדמות התצפית:

מים קופאים בקור. מים ניתן להקפיא בתבנית. אם תכניסו קרח לחדר, הוא יימס ויהפוך שוב למים. הקרח שקוף.

חורף, חורף, הרחובות לבנים!

ושלוליות הסתובבו

בזכוכית שקופה!

פעילות עבודה:פינוי שבילים משלג.

משחק בחוץ:

"על שביל מישור".

מטרות: ללמוד ללכת בחופשיות בטור אחד בכל פעם, לפתח תחושת שיווי משקל, התמצאות במרחב, תיאום תנועות הידיים והרגליים.

על שביל שטוח

לפי חלוקי נחל, לפי חלוקי נחל...

מטלה אישית:קופץ עם התקדמות.

מטרה: תרגול קפיצה בתנועה קדימה, פיתוח פעילות מוטורית. לפתח רצון להתאמן

הליכה 3.

צופה בשמים

מטרות:להמשיך ולהכיר תופעות טבע שונות; ללמד להבחין במזג האוויר, לחבר אותו עם מצב השמיים, להעשיר את אוצר המילים בשמות עצם (בהיר, מעונן, מעונן, עננים, עננים).

התקדמות התצפית:

הזמינו את הילדים להביט בשמים ולציין איך הם. (בהיר, כחול.) זה אומר שמזג האוויר בהיר ושטוף שמש. בחורף השמיים יכולים להיות כחולים, כחולים, אפורים. בחוץ חושך בבוקר, וחושך מוקדם בערב.

פעילות עבודה:בניית מבנים משלג.

מטרה: ללמד איך לגרוף שלג באמצעות אתים למקום מסוים, ללמוד לעבוד יחד, להשיג מטרה במאמצים משותפים, לפתח פעילות גופנית, לטפח עבודה קשה

משחק בחוץ:

"תתפוס אותי". מטרות: ללמד כיצד לנווט במהירות בחלל;

מטלה אישית:פיתוח תנועות. מטרה: להתאמן בתפיסת הכדור

הליכה מס' 4

צופה ברוח.

מטרות:לגבש את הרעיון שהרוח קרה בחורף, ללמוד לקבוע את נוכחות הרוח, להעשיר את אוצר המילים (רך, עוקצני, קר, חם).

התקדמות התצפית:

צפו בצמרות העצים. אם העצים מתנדנדים, זה אומר שיש רוח. שאלו אם הפנים של הילדים קרות, אם הם מרגישים את הרוח. כשהרוח חזקה, זה מרגיש דוקרני והלחיים שלך מתקררות מאוד. בדרך כלל קפוא בחוץ אז. צפו כיצד הרוח מרימה את השלג.

איפה הבריזה נשארת בלילה?

במזלג בשלוש דרכים

על עץ אורן גבוה,

לעתים קרובות נופל בשנתי.

והם לא זזים

לא עלה דשא, לא עלה -

הם מפחדים להעיר אותך.

רוח רדומה.

פעילות עבודה:איסוף פסולת באתר .

מטרות: ללמד לשמור על ניקיון וסדר בשטח הגן; לפתח פעילות מוטורית, לטפח רצון לעזור למבוגרים.

משחק בחוץ:"השלג מסתובב"

מטרה: למד לתאם את הפעולות שלך עם הפעולות של המשתתפים במשחק. לפתח קשב שמיעתי ופעילות מוטורית לטפח את הרצון לשחק במשחקי חוץ

מטלה אישית:משחק דידקטי. "חמים קר"

המטרה: לגבש את הרעיון שהשלג קר, המים בברז.

הליכה מס' 5

התבוננות בשמש.

מטרות:להמשיך להכיר את תופעות הטבע; להראות שהשמש זורחת בכל שעות השנה, ליצור את הרעיון שאסור להסתכל על השמש, לפתח עניין קוגניטיבי. לטפח רצון לתקשר עם המורה.

התקדמות התצפית:

השמש זורחת, מה שאומר שזה יום שמשי. השלג מנצנץ יפה בשמש. השמש לא זורחת - הוא מעונן. השמש זורחת, אבל בחוץ כפור. בחורף השמש זורחת, אבל לא מתחממת. הכפור צורב את האף והאוזניים.

איפה אתה, שמש, באמת?

אנחנו קהים לגמרי.

בלעדייך המים קפאו

בלעדיך האדמה קפואה.

צא בקרוב, שמש.

מלטף ומחמם!

פעילות עבודה

מטרות: ללמוד כיצד למלא נכון דלי בשלג עד לרמה מסוימת; להביא את תחילת העבודה עד הסוף, ללמד לעבוד יחד, לא להפריע אחד לשני, לפתח פעילות גופנית, לטפח עבודה קשה

משחק בחוץ

מטרה: תרגול זריקה, פיתוח כוח זרוע. לפתח רצון להתאמן

מטלה אישית:

מטרות: ללמוד לקפוץ על שתי רגליים בתנועה קדימה, לפתח פעילות מוטורית, לטפח גישה חיובית לפעילות גופנית

הליכה מס' 6

צפייה בענן.

מטרות:להציג תופעות טבע שונות; לפתח דמיון, לטפח סקרנות.

התקדמות התצפית: מה צבע העננים? תראה אותם שוחים. איך הם נראים?

מילה אומנותית:

לבן-לבן, קל-אור

עננים מרחפים בשמים העמוקים.

מדינות רחוקות מחכות להם קדימה,

הדרך לא תהיה קלה עבורם.

פעילות עבודה: פינוי שבילים משלג.

מטרות: ללמוד להחזיק את חפירה בצורה נכונה.

המטרה: תרגול זריקה. לפתח כוח זרוע, לטפח רצון לבצע תרגילים גופניים.

מטלה אישית:קפיצה על שתי רגליים עם התקדמות.

מטרות: ללמוד לקפוץ על שתי רגליים בתנועה קדימה, לפתח פעילות מוטורית, לטפח גישה חיובית לפעילות גופנית.

חוֹרֶף .

הליכה מס' 7.

צופה בשלג.

יַעַד:להכיר לילדים את תכונות השלג, להעשיר את אוצר המילים שלהם בשמות תואר, לפתח מיומנויות דיבור קוהרנטיות, מיומנויות התבוננות ולטפח תפיסה אסתטית של הסביבה.

התקדמות התצפית:

צאו לטייל עם ילדיכם והביטו היטב סביבכם. מה שמת לב? הכל מכוסה בשלג לבן. השלג נוצץ בשמש, זה אפילו כואב לך בעיניים. הזמינו את הילדים ללכת בשלג ולהקשיב איך הוא חורק. השלג לבן, קר, קל.

שלג ירד, שלג ירד, ואז התעייפתי...

מה, שלג, שלג-שלג, הפכת להיות עלי אדמות?

הפכתי לחמימות נוצות לגידולי חורף,

לעצי אורן - מיטת נוצות תחרה,

עבור הארנבים זה הפך לכרית פוך,

לילדים - המשחק האהוב עליהם.

פעילות עבודהפינוי שביל מכוסה שלג.

מטרות: ללמד כיצד להשתמש נכון במרית, לסיים עבודה שהתחילה, לפתח פעילות מוטורית, לטפח רצון לעזור למבוגרים

מטלה אישית:פיתוח תנועות.

מטרות: תרגול זריקת הכדור מאחורי הראש, פיתוח יכולת לשמור על תנוחת גוף יציבה, כוח, טיפוח רצון לבצע תרגילים גופניים

משחק בחוץ "ארנב לבן קטן"

מטרות: ללמד להקשיב לטקסט ולבצע תנועות בהתאם לטקסט, לתרגל קפיצות, לפתח מיומנויות מוטוריות, לטפח רצון לשחק במשחקי חוץ.

ארנב לבן יושב

והוא מנענע את אוזניו.

ככה, ככה

הוא מנענע את אוזניו.

קר לארנב לשבת

אנחנו צריכים לחמם את כפותינו.

מחא כפיים, מחא כפיים, מחא כפיים,

אנחנו צריכים לחמם את כפותינו.

קר לארנב לעמוד

הארנב צריך לקפוץ,

סקוק, סקוק, סקוק, סקוק,

הארנב צריך לקפוץ.

מישהו הפחיד את השפן, השפן קפץ... ודהר משם.

הליכה מס' 8.

איך אנשים לבושים.

מטרות:ללמוד לבסס את הקשר בין מזג האוויר ללבוש האנשים, לאחד את השמות של פריטי לבוש חורף, להעשיר אוצר מילים, לפתח מיומנויות התבוננות, כישורי דיבור קוהרנטיים ולטפח סקרנות.

התקדמות התצפית:

קר מאוד בחוץ,

אפה של הבובה יקפא.

נשב עליה מעיל

ומטפחת חמה יותר

ראש בכובע חם,

נסתיר את ידינו בשרוולים,

תהיה לנו בובה

הכל סגור עכשיו.

חורף, בחוץ כפור.

האם אנשים לובשים בגדי חורף? איזה מהם? מעילי פרווה, ז'קטים חמים, כובעים, מגפי לבד, כפפות, צעיפים.

פעילות עבודה:ניקוי שבילים משלג.

מטרות: ללמוד להשתמש במרית.

משחק בחוץ:"על שביל מישור".

מטרות: ללמד אנשים ללכת בחופשיות בטור אחד בכל פעם; לפתח קואורדינציה של תנועות הידיים והרגליים, תחושת שיווי משקל, התמצאות במרחב, ולטפח יחסים ידידותיים.

לאורך שביל מפולס, ילדים הולכים בזה אחר זה

על שביל שטוח

הרגליים שלנו צועדות פעם, פעמיים, פעם, פעמיים

קופצים על חלוקי נחל, קופצים על חלוקי נחל, מתקדמים

לפי חלוקי נחל, לפי חלוקי נחל...

חבטה לתוך הבור! הם מתכופפים.

מטלה אישית:לזרוק שקיות.

מטרות: תרגול זריקת שקים לעבר מטרה אופקית, פיתוח עין, כוח ולטפח רצון לעסוק בפעילות גופנית.


זוטובה יוליה ויקטורובנה הליכה בקבוצת הצעירים הראשונה

סתָיו

תצפית על עצים (אשוחית, מייפל, ליבנה, רואן)

מטרה: לתת לילדים מושג כללי על עצים. (העצים גבוהים. כדי לראות את צמרותיהם, צריך להרים את הראש למעלה. העצים גבוהים, אבל הדשא קצר).

משחק משנה- "אנחנו עלי סתיו."

תצפית על עצים (מייפל, ליבנה, רואן, אשוח)

מטרה: הצג את התכונות המבניות של עץ (גזע, ענפים, עלים, מחטים)

משחק משנה: "אנחנו עלי סתיו."

עשה. משחק: "מצא את אותו גיליון."

צפייה בעצים

מטרה: להציג את המאפיינים האופייניים של עצי הסתיו. הראה שעלי העץ משנים את צבעם בסתיו.

משחק משנה: "מצא והביא עלה אדום (צהוב, ירוק).

משחק דידקטי: "מצא את הסדין הגדול"

צפייה בציפורים (עורבים, דרורים, יונים)

מטרה: לתת מושג כללי על ציפורים.

בַּרדָס. מילה: "ציפור ישבה על החלון,

תישאר איתנו לזמן מה,

רגע, אל תעוף!

עף משם... אה!

משחק משנה: "ציפורים ומכונית"

מטרה: לתת מושג כללי על חרקים.

עשה. משחק: "גדול - קטן."

תצפית על חרקים (פרפרים, חיפושיות, פרת משה רבנו)

המטרה: להביא להבנה שכל החרקים חיים: הם נושמים, ניזונים.

משחק משנה: "תנפח, הבלון שלי!"

העבודה: "עזרה למורה באיסוף צעצועים"

מטרה: להציג שמות של מספר פרחים - ציפורני חתול (קלנדולה), אסטר.

משחק משנה: "לטוות זר".

עשה. משחק: "הראה את הפרח הלבן, האדום...."

עבודה: סיוע לאורח בהכנת זר פרחים.

תצפית בערוגה

מטרה: להציג את מבנה הצמח (גבעול, עלים, פרח) ללמוד להתפעל מפרחי הסתיו.

משחק משנה: "לטוות זר"

משחק דידקטי: "הראה פרח גבוה, נמוך"

עבודה: פרוס שטיח צבעוני של עלים.

צופה בשמש

מילה אמנותית: "שמש, שמש,

דלי אדום,

תעלה גבוה

לזרוח רחוק...

משחק משנה: "שמש וגשם"

לימוד חרוזים על השמש.

צופה בשמים

עשה משחק: "תיק נפלא"

תצפית על המים.

בַּרדָס. מילה: "מים, מים, שטפו לי את הפנים..."

תַחַת. משחק: "רוץ לדשא - ברח מהדשא"

משחק דידקטי: "מצא פיסת נייר גדולה והביא אותה."

Ind.work: דריכה על "נחל".

צופה בחול.

בַּרדָס. מילה: "אתה, מים, שפוך את זה, שפך את זה!"

אתה, חול קטן, שתה, שתה!

למשחק: "תנפח, הכדור שלי"

D id.game: "אחת, שתיים, שלוש, רוץ לעץ הלבנה..."

עבודה: השקיית חול ממזלף.

צופה בחול.

מטרה: לתת הבנה בסיסית של תכונות החול.

משחק בחול: "פשטידות גדולות וקטנות לבובה של קטיה".

משחק משנה: "נפילת עלה"

מטרה: להציג את עבודתו של שוער וכלי עבודה.

תַחַת. משחק: "דרורים והמכונית"

עשה. משחק: "סדרו את העלים לפי גודל."

עבודה: עזרה באיסוף עלים.

תצפית על עצים (נפילת עלים)

מטרה: להציג את תופעת הטבע הסתווית - נפילת עלים. הסבירו את המושג "נפילת עלים".

מילת אמנות: "נפילת עלה, נפילת עלה

עלים צהובים עפים..."

משחק משנה: "נפילת עלה".

עשה. משחק: "סדרו את העלים לפי צבע."

עבודה: אספו זר עלים.

התבוננות בעלים שנשרו.

מטרה: להראות שעלי שלכת מונחים על האדמה.

מילה אמנותית: "הרוח נשבה

והוא העיף במהירות את העלים.

סובב אותם

והוא הוריד אותו ארצה."

משחק משנה: "נפילת עלה"

עבודה: הכנת זרים מעלי הסתיו.

צופה בעלים שנשרו

מטרה: להראות שעלי השלכת על האדמה התייבשו.

מילה אמנותית: מכסה עלה זהב

אדמה רטובה ביער,

אני רומס את רגלי באומץ

יופיו של יער האביב.

משחק משנה: "רוץ למה שאני קורא."

העבודה: "בואו נעשה בית לקיפוד"

מטרה: איסוף עלים יבשים בערימה.

צפייה בציפורים (עורב, דרור, יונה)

מטרה: ללמוד לזהות ציפורים לפי המראה.

יונה היא ציפור בגודל של עורב. יכול לעוף קרוב לאדם. עורב ויונה קופצים והולכים על הארץ.

הדרור הוא ציפור קטנה ומלאת חיים. הדרור מצייץ: ציוץ - ציוץ. דרורים קופצים.

מילה אמנותית: "פתאום שמענו KAR-KAR חזק וראינו עורב על ענף." אני לא מפחד מכפור - KAR - KAR.

בכפר אני נשאר KAR - KAR"

"היונה כחולת הכנפיים מתפרעת ויושבת.

וג'ול - גהול, גול - גהול - גהול מדבר עם חבריו".

"דרורים מנקרים גרגרים מהאדמה.

צ'יק - ציוץ, ציוץ - ציוץ, הם עליזים".

משחק משנה: "דרורים והמכונית"

עשה משחק: "מצא את הציפור"

צפייה בציפורים (עורב, דרור, יונה)

מטרה: לגבש את הרעיון של ההבדלים בין ציפורים חיות מציפורי צעצוע. צור היענות רגשית.

בַּרדָס. מילה: "Fidget - הדרור קופץ ומסתובב.

הוא מאוד שמח - השלולית לא קפואה.

משוויץ, אמיצים!

הוא מפחד רק מ"מיאו!"

תצפית על חרקים (פרפרים, חיפושיות, פרת משה רבנו)

מטרה: להראות את המאפיינים הייחודיים של חרקים.

תַחַת. משחק: "ליד הדוב ביער."

עבודה: הכנת חרקים עם תבנית חול.

תצפית על צמחים עשבוניים.

מטרה: לתת מושג על צמחים עשבוניים.

משחק משנה: "רוץ לדשא - ברח מהדשא"

משחק דידקטי: "הראה את הדשא הגבוה, הקצר"

צופה בשמש

מטרה: ליצור את התפיסה שחיים על פני כדור הארץ דורשים את השמש.

מילה אמנותית: "השמש מסתתרת -

ענן מתקרב.

בואו נחפש את השמש,

בואו נשחק עם השמש!"

משחק משנה: "שמש וגשם"

משחק דידקטי: "מצא ושם"

צופה ברוח.

אתה מסיע להקות עננים..."

משחק משנה: "Ribbon Run"

צופה ברוח

מטרה: למד לזהות מזג אוויר סוער.

בַּרדָס. מילה: "רוח, רוח, רוח"

למה אתה סורקת את העולם?

יותר טוב מהרחובות

או לסובב את הטחנות!"

משחק משנה: "ביער של הדוב".

עשה. משחק: "הראה את הגדול, הקטן..."

ציור: עם מקלות על חול רטוב.

צופה בגשם

מטרה: להראות שגשם בסתיו יכול להיות שונה.

בַּרדָס. מילה: "יורד גשם בחוץ"

אנחנו לא יכולים לצאת לטייל..."

תַחַת. משחק: "שמש וגשם"

עבודה: לעשות בית מקונכיות...

צופה בגשם

מטרה: להראות את הקשרים הפשוטים ביותר בין תופעות בטבע.

משחק משנה: "ציפורים וגשם"

עבודה אישית: גלגול הכדור לשער.

צופה בשמים

מטרה: הצג את התכונות של שמי הסתיו.

משחק משנה: "שמש וגשם"

ציור ענן על החול הרטוב.

תצפית על המים.

מטרה: לתת רעיונות בסיסיים לגבי תכונות המים.

ניסוי עם מים: טבלו צבע אקווה במים נקיים.

תַחַת. משחק: "כלב שאגי".

Ind. עבודה: לטפס על בול עץ.

התבוננות בעבודתו של שוער

מטרה: להציג את עבודתו של שוער, פעולות עבודה שונות והרצף המתאים להן משמשות להשגת המטרה.

משחק משנה: "לאורך שביל צר".

עשה. משחק: "רוץ לאן שאני אומר לך."

צפייה בעצים

מטרה: להראות שהעצים השתחררו מעלים. לטפח יחס אכפתי לעצים.

משחק משנה: "לאורך שביל צר".

עשה. משחק: "מצא את אותו עלה."

תצפית על אפר הרים.

מטרה: להכניס פירות רואן.

מילה אמנותית: "השרוטה נתנה לי ברי אדום,

חשבתי שהיא מתוקה, אבל היא כמו חרסינה

אולי ברי הזה פשוט לא הבשיל

רק אפר ההרים הערמומי רצה להתבדח".

משחק משנה "אצל הדוב ביער".

צפייה באשוחית

מטרה: להציג את מאפייני העץ.

הגן שלנו הפך לשקט

ולבנה ואספונים

המשעממים עומדים.

רק עץ חג המולד אחד

עליז וירוק.

כנראה שהיא לא מפחדת מהקור,

כנראה שהיא אמיצה".

משחק משנה: "כלב שאגי"

תצפית על חרקים (פרפרים, חיפושיות, פרת משה רבנו)

יַעַד:ליצור רצון לצפות בחרקים.

משחק משנה: "כלב שאגי"

צופה בשמש

מטרה: ליצור את התפיסה שחיים על פני כדור הארץ דורשים את השמש.

מילה אמנותית: "שמש, שמש,

תסתכל מחוץ לחלון!

הילדים שלך בוכים

הם קופצים על חלוקי הנחל".

משחק משנה: "הילדים הלכו לגן"

עשה. משחק: "תביא מה שאני אומר."

צופה בגשם

מטרה: להציג את התכונות של גשם הסתיו.

מילה אמנותית: "גשם. - גשם,

תפסיק לשפוך, הרטיב את הילדים הקטנים".

משחק משנה: "ציפורים וגשם"

עבודה פרטנית: צעד על הנחל.

צופה בשמים

מטרה: הצג את התכונות של שמי הסתיו.

מילה אמנותית: "ענן מכסה את השמים, השמש לא זורחת

הרוח מייללת בשטח, הגשם מטפטף".

תַחַת. משחק: "ציפורים וגשם"

עשה משחק: "רוץ למה שאני קורא".

Ind. עבודה: זריקת קונוסים למרחק.

תצפית על המים.

מטרה: לתת רעיונות בסיסיים לגבי תכונות המים.

משחק משנה: "הילדים הלכו לגן"

צופה ברוח.

מטרה: להראות תופעת טבע – רוח.

בַּרדָס. מילה: "רוח, רוח, אתה חזק."

אתה מסיע להקות עננים..."

משחק משנה: "Ribbon Run"

עבודה אישית: גלגול הכדור.

תצפית על המים.

מטרה: לתת רעיונות בסיסיים לגבי תכונות המים.

משחק משנה: "הילדים הלכו לגן"

עשה. משחק: "סדרו את העלים לפי צבע"

ניטור רכב.

מטרה: להבהיר לילדים את הבנתם של מכונית נוסעים וחלקיה העיקריים.

האם. משחק: "של מי המכונית?"

תַחַת. משחק: "דרורים והמכונית".

חוֹרֶף

צפייה בציפורים (עורבים, דרורים, יונים, ציצים)

מטרה: להרחיב את ההבנה של ציפורים: יונים, דרורים, עורבים, ציצים.

תַחַת. משחק "ציפורים ומכוניות"

העבודה: נעזור לשרת לגרוף את השבילים.

Card2D

צופה בבולפינים.

מטרה: לתת מושג על הבולפינץ'.

מילה אמנותית: "תראה את התפוחים על הענפים.

אסוף אותם במהירות.

אבל אז התפוחים ריפרפו -

אחרי הכל, אלה בולפינים".

משחק משנה: "ציפורים ומכונית".

Card3D

תצפית על אפר הרים.

מטרה: להרחיב את ההבנה שלך ברוואן.

מילת מכסה המנוע:

"ועץ הרובע ליד הרפת הישנה קפוא לכפור.

כשהגיע הזמן לסופות שלגים, כנפי שעווה עפו פנימה,

הם שרקו, הם שרקו, כולם אכלו כל ברי".

משחק משנה: "סנטה קלאוס"

Card4D

התבוננות בשמש.

מטרה: להראות שהשמש זורחת בכל עונות השנה.

מילה אמנותית: "השמש מביטה מבעד לחלון,

זה זורח לחדר שלנו.

מחאנו כפיים

אנחנו מאוד שמחים לראות את השמש".

העבודה: גירוד שבילים.

Card5D

תצפית שמיים. 3 נ.

משחק משנה: "אנחנו לא מפחדים מהחתול"

החלק במורד.

כרטיס 6D

צופה בשלג.

בַּרדָס. מִלָה:

"בחצרות ובבתים השלג שוכב כמו סדין,

ובשמש הוא נוצץ בשטיח רב צבעים".

משחק משנה: "כיף חורף" (Z\F Art. 77)

ציור עם מקל על השלג.

Card7D

צופה בשלג.

מטרה: לתת מושג על תכונות השלג.

מילה אמנותית: "שלג ירד על הסף,

החתול הכין לעצמו פשטידה.

בינתיים פיסלתי ואפיתי

העוגה זרמה משם כמו נחל..."

משחק משנה: "מלכודות עם סרטים"

משחק ספורט: "מי קדימה?"

כרטיס 8D

צופה בפתיתי שלג..

המטרה: להתפעל מהיופי של פתיתי השלג. קחו בחשבון את המראה.

מילה אמנותית: "הכוכב הסתובב קצת באוויר

היא התיישבה ונמסה לי על כף היד".

תַחַת. משחק: "פתיתי שלג והרוח" (Zan. fi-ra art. 25)

ניסוי: פתית שלג שנופל על כף יד חמה נמס והופך למים.

כרטיס 9D

תצפית על המים.

הקרח שקוף.

משחק משנה: "מצא את הצעצוע"

Card1I

תצפית על המים.

המטרה: להמשיך ולהציג את תכונות המים.

תַחַת. משחק: "דוב" (Z\f art. 56)

Card2Ya

תצפית על המים.

המטרה: להמשיך ולהציג את תכונות המים.

עבודה: לקשט את עץ חג המולד בחתיכות קרח צבעוניות.

Card3Ya

תצפית אשוחית.

מטרה להרחיב את ההבנה של אשוחית.

מילה אמנותית: "לא עלה, לא עלה דשא!

הגן שלנו הפך לשקט

ולבנה ואספונים

המשעממים עומדים

רק עץ חג המולד אחד

עליז וירוק

כנראה שהיא מפחדת יותר ממזג אוויר כפור,

כנראה שהיא אמיצה".

תַחַת. משחק: "כלב שאגי".

החלק במורד.

Card4Ya

צפייה בציפורים (עורבים, דרורים, יונים, ציצים, שושנים)

מטרה: לפתח את היכולת לזהות ציפורים לפי המראה.

מילת אמנות:

"הציפור השחורה לא מפחדת ממני.

ממצמץ בהפתעה

והעורב ישתולל".

"הדרורים הקטנים והשובבים, כמו ילדים בודדים, הצטופפו ליד החלון.

ובחצר סופת השלגים מתפשטת כמו שטיח משי, אבל קר עד כאב".

תַחַת. משחק: "הכלב והדרורים"

עשה. משחק: "רוץ אל האובייקט הנקוב"

Card5I

מטרה: ללמוד לשים לב כיצד ציפורים מנקרות מזון.

מילת אמנות:

"דגנים, שומן חזיר ולחם פריך

מזין הציפורים מטפל בציפורים בחורף".

תַחַת. משחק: "העורב והכלב"

ציור עם מקל על השלג.

כרטיס 6I

תצפית על צמחים עשבוניים.

מטרה: להראות את המאפיינים של צמחים עשבוניים בחורף.

משחק משנה: "כלב ודרור"

מזחלות.

Card7Ya

התבוננות בשמש.

מטרה: להראות שהשמש זורחת בחורף אך לא מתחממת.

משחק משנה: "פתיתי שלג והרוח"

עבודה: לקשט את עץ חג המולד.

מילה אמנותית: "אנחנו מקשטים את עץ חג המולד עבור כל הציפורים הרעבות;

לבולפינץ', מגפי, דרורים, ציצים.

מהרו, צלב ונקר, טוסו לכאן אלינו!

יש אוכל בשבילך על עץ חג המולד שלנו."

Card8Ya

תצפית שמיים.

מטרה: הצג את התכונות של שמי החורף.

משחק משנה: "מלכודות עם סרטים"

Card9Ya

צופה בשלג.

מטרה: לתת מושג על תכונות השלג.

בַּרדָס. מילה: "בבוקר הסתכלנו מהחלון על הגן-

סחפי השלג בגן מונחים כמו כריות."

תַחַת. משחק: "ארנבות שמחות" (Z\F Art. 68)

מזחלות.

כרטיס 10I

צופה בשלג.

מטרה: לתת מושג על תכונות השלג.

מילת מכסה המנוע: "השמש ניתזה בין הענפים,

ועל שטיח השלג

המטבעות התפזרו מיד

כסף על כסף"

משחק משנה: "אנחנו לא מפחדים מהחתול"

כרטיס1F

צפרות ליד המזין.

מטרה: ליצור היענות רגשית לתקשורת עם יצורים חיים, הרצון לעזור לציפורים בחורף.

מילת אמנות:

"ביום חורפי בין הסניפים

השולחן ערוך לאורחים”.

משחק משנה: "הכלב והדרורים".

עבודה: עזרה למבוגרים לגרוף שלג לערימה.

Card2F

תצפית על עקבות ציפורים בשלג.

המטרה: ללמוד למצוא עקבות לציפורים בשלג.

משחק משנה: "יונים ודורים"

עשה משחק: "שם לציפור"

Card3F

תצפית על עצים (אשוחית, מייפל, ליבנה, רואן)

מטרה: להרחיב את ההבנה שלך בעצים.

תַחַת. משחק: "אחת, שתיים, שלוש - ל... לרוץ"

העבודה: גירוד שבילים.

Card4F

תצפית על עץ ליבנה.

מטרה: להרחיב את ההבנה של ליבנה.

משחק משנה: "השלג מסתובב"

משחקי כדור שלג: "מי יפגע במטרה"

Card5f

התבוננות בשמש.

מטרה: להראות שהשמש לא תמיד זורחת.

משחק משנה: "דוב" (Z\f Art. 56)

החלקה על הקרח.

כרטיס 6F

צופה ברוח.

תַחַת. משחק: "תדביקו אותי" (Z\f art. 50)

עבודה: עזרו למבוגרים לגרוף שלג לערימה.

Card7F

צופה ברוח.

מטרה: הצג את התכונות של מזג אוויר סוער בחורף.

תַחַת. משחק: "אנחנו לא מפחדים מהחתול"

מזחלות.

Card8F

צופה ברוח.

מטרה: הצג את התכונות של מזג אוויר סוער בחורף.

משחק משנה: "מלכודות עם סרטים"

משחקים עם שלג: "פגע במטרה."

Card9F

צופה בשלג.

מטרה: לתת מושג על תכונות השלג.

מילה אמנותית: "שלג, שלג מסתובב"

כל הרחוב לבן!

התאספנו במעגל,

הסתובב כמו כדור שלג"

תַחַת. משחק: "מטוסים"

ניסוי: אם תלחץ שלג בחוזקה בכף היד, הוא יימס.

טיול סתיו בקבוצה הצעירה של הגן

תצפית בטיול: "ביקור ברוואן".

מחברת: וולודינה אלנה אלכסנדרובנה, מורה.
מקום העבודה: MBDOU TsRR d/s מס' 10, מצנסק, אזור אוריול

תצפית בהליכה (קבוצת ג'וניור שנייה): "ביקור ברוואן"


יַעַד:למדו ילדים להבחין בין עצים רבים אחרים.
משימות:להכיר לילדים את המבנה החיצוני של רואן, את מבנה העלים והגרגרים שלה;
ללמד ילדים להשוות בין מספר עצים, למצוא קווי דמיון והבדלים, לבסס קשרי סיבה ותוצאה;
לפתח את הדיבור של הילדים באמצעות ריקודים עגולים ושירים.

התקדמות התצפית:

רוח סתיו זועמת
קטפתי עלה משיח.
התעסקתי עם העלה הרבה זמן,
מעגל מעל העצים,
ואז על הברכיים
שמתי עלה אדום.
נגע בפניי בקור:
"לקבל מכתב!
סתיו שלחה לך את זה."
ועוד זרוע של צהובים,
הוא זרק כל מיני אותיות אדומות.
א.אבדיאנקו.
מְחַנֵך: ילדים, תראו איזה עלה הביאה לנו רוח הסתיו.(תראו עלה של רסיס).


איך זה? (אדום, גדול, יש הרבה עלים קטנים על הענף). ילדים, מאיזה עץ לדעתכם העלה הזה? (תשובות הילדים). איך נוכל לגלות מאיזה עץ הרוח הביאה לנו ברכות? (לכו חפשו עץ בעל עלים דומים ברחוב). כל הכבוד! בואו נצא במהירות החוצה ונחפש עץ עם עלים אדומים. (התלבשו וצאו לטייל).
מתקרבים ליבנה . מְחַנֵך:ילדים, אולי העלה שלנו הוא מהעץ הזה? (לא). למה? (עלים צהובים על עץ ליבנה). הם בוחנים שני עלים מעץ ליבנה ומעץ רוה ומשווים ביניהם.


הם מתקרבים לשיח החצוניות.
מְחַנֵך:אולי יש עלה מהעץ הזה, גם העלים פה אדומים הילדים משווים את העלים (כן הם אדומים אבל העלה שלנו גדול).


יְלָדִיםהם מוצאים שרשרת: הנה עלה מהעץ הזה.
מְחַנֵך:איך ניחשתם? (העלים דומים לעלה שלנו).


מְחַנֵך:נכון, חבר'ה! העלה הזה הוא מעץ רסיס. עלה של עץ רסיס מורכב מעלים קטנים, ובסתיו העלים של עץ רסיס הופכים לאדומים. בוא נעשה ריקוד עגול לעץ הרוה.
רואן התלבשה,
יצאתי לטייל.
שמלה עם חרוזים אדומים-
אי אפשר לספור אותם.
נשאר עם הילדים
להוביל ריקוד עגול,
משמלה ועד חרוז
תן לכולם.
אפר ההרים נעשה בהיר יותר
לחיים של ילדים,
נדיב באפר ההרים
מתנות לילדים.
(ילדים רוקדים סביב אפר ההר).


מְחַנֵך:איזה מתנות הכין לך אפר ההרים? (גרגרי יער). איזה סוג של פירות יער יש לאפר הרים? (אדום, קטן, יש הרבה כאלה). כל הכבוד, ילדים!
מְחַנֵך:ועכשיו אפר ההרים רוצה לשחק איתכם: משחק "מצא עלה רסיס" (ילדים מתרוצצים בשטח ואוספים עלי רוואן. בפקודה: עלים, עלים מסתובבים באוויר! עלים, עלים חוזרים לשרוצה!, ילדים רצים אל הרוואן עם עלים בידיים).


מְחַנֵך:אהבתם לבקר באפר ההר? מה הכי אהבת? (תשובות הילדים). בוא ניפרד מאפר ההרים.(הם נפרדים). אני ואתה עדיין נבוא לעץ הרוואן לרקוד ולשחק.

הליכה מס' 1 "צופה בשמש"

מטרות:

- לפתח את הרעיון שכשהשמש זורחת, חם בחוץ;

- לשמור על מצב רוח שמח.

התקדמות התצפית

ביום שמשי, הזמינו את הילדים להסתכל מהחלון.

השמש מביטה מבעד לחלון,

הוא מסתכל לתוך החדר שלנו.

נמחא כפיים

אנחנו מאוד שמחים על השמש.

ביציאה לאתר, הפנו את תשומת לב הילדים למזג האוויר החם. (היום השמש זורחת - זה חם.)

השמש ענקית וחמה. מחמם את כל כדור הארץ, שולח לו קרניים. קחו מראה קטנה החוצה ותגידו שהשמש שלחה את הקרן שלה לילדים כדי שיוכלו לשחק איתה. כוון את הקורה אל הקיר.

ארנבות שטופות שמש משחקים על הקיר,

כופפו אותם עם האצבע ותנו להם לרוץ אליכם.

הנה זה, עיגול בהיר, כאן, שם, שמאלה, שמאלה - הוא רץ עד התקרה.

בפקודה "תפוס את השפן!" הילדים מנסים לתפוס אותו.

פעילות עבודה

איסוף אבנים באתר.

יַעַד:להמשיך לטפח את הרצון להשתתף בעבודה.

משחקי חוץ

"עכברים במזווה."

יַעַד:למד לרוץ בקלות, מבלי להיתקל אחד בשני, לנוע בהתאם לטקסט, לשנות במהירות את כיוון התנועה.

"היכנס למעגל."

מטרות:

- לשפר את היכולת לפעול עם חפצים;

- ללמוד לפגוע במטרה;

- לפתח עין ומיומנות.

חומר מרוחק

הליכה מס' 2 "צופה בחתול"

מטרות:

- להרחיב את הרעיון של חיית מחמד - חתול;

- לטפח רצון לטפל בבעלי חיים.

התקדמות התצפית

שיחה בנושא "איזו חיה גרה בבית עם אדם?"

אוזניים מחודדות, רפידות על הכפות.

שפם כמו זיפים, מקושת גב.

במשך היום הוא ישן ושוכב בשמש.

בלילה הוא משוטט ויוצא לצוד.

הוא שותה חלב ושר שירים.

הוא ייכנס בשקט לחדר,

הוא יגרגר וישיר.

מה יש לחתול ואיך הוא הולך? סיפורי ילדים על חתולים וחתלתולים. הוסף: חתול הוא חיית מחמד, חי עם אדם, מטפס על ברכיו של אדם, מגרגר. הגבר אוהב אותה, דואג לה, מדבר איתה, מטפל בה בחלב.

פעילות עבודה

קצירת דשא לבעלי חיים בפינת טבע.

יַעַד:לטפח רצון לטפל בבעלי חיים ולהאכיל אותם כראוי.

משחקי חוץ

"דש - מתעדכן."

מטרות:

"תתפוס אותי".

מטרות:

- לפתח מיומנות.

חומר מרוחק

בובות לבושות למזג האוויר, מסכות סמלים, עפרונות, שלטים, סקופים, מכוניות.

הליכה מס' 3 "תצפית על תחבורה"

יַעַד:למד להבחין בין כלי רכב לפי מראה.

התקדמות התצפית

מכונית, מכונית, המכונית שלי,

אני עובד בזריזות עם הדוושות.

אני נוסע במכונית לפני כולם,

אני רוכב עליו בחצר ובגינה.

צפו עם ילדים בתנועה של מכונית. הסבירו שהנהג נוהג ברכב, הוא יושב מלפנים, וכל השאר נוסעים. לא ניתן לדבר עם הנהג תוך כדי נסיעה, כדי שהמכונית לא תתנגש במכוניות אחרות.

פעילות עבודה

ניקוי האזור.

יַעַד

משחקי חוץ

"מכוניות", "מטוסים".

מטרות:

חומר מרוחק

הליכה מס' 4 "מסתכל על עץ הסתיו"

יַעַד: לפתח ידע על חלקי העץ העיקריים, גובהם ועובים.

התקדמות התצפית

הלינגנוברי מבשילים, הימים נעשו קרים יותר,

וזעקת ציפור רק מעציבה את הלב שלי.

להקות ציפורים עפות על פני הים הכחול,

כל העצים זורחים בעיטור רב צבעים.

הביאו את הילדים אל העץ, זכרו את חלקיו העיקריים. תנו לילדים ייצוג חזותי שעצים מגיעים בעוביים ובגבהים שונים. הזכירו שעלים גדלים על הענפים, אך עם תחילת הסתיו הם נושרים. הציעו ללטף את גזע העץ. שימו לב שהעץ גבוה ויש להרים את הראש כדי לראות אותו. הציעו למצוא עץ נמוך. בחנו גזע של עץ צעיר וזקן והשוו. הציעו לרוץ על עלי עצים שנפלו.

פעילות עבודה

יחד עם הילדים שלך, גזום ענפים שבורים מעצים. שחררו את האדמה בעזרת מגרפה, הוסיפו אותה לשורשי העצים, הסבירו מדוע זה נעשה.

מטרות:

משחקי חוץ

"ציפורים בקנים."

מטרות:

- ללמוד ללכת ולרוץ לכל הכיוונים מבלי להיתקל אחד בשני;

- לפעול במהירות לפי האות של המורה, לעזור אחד לשני.

"ארנבות וחרק."

מטרה: לתרגל זריקה לעבר מטרה אופקית וזחילה מתחת לחוט.

חומר מרוחק

הליכה מס' 5 "צפייה בציפורים"

מטרות:

- הרחב את ההבנה שלך בציפורים;

- לפתח ידע לגבי אילו ציפורים עפות לרוב למזון ובמה יש להאכיל אותן;

- לטפח יחס אדיב כלפי ציפורים.

התקדמות התצפית

הפנו את תשומת לב הילדים לעורבים המפונפנים והדרורים הקופצים. ספרו שציפורים עפות קרוב יותר לאנשים, בתקווה שהם יאכילו אותם.

הדרור קופץ וקופץ,

קורא לילדים קטנים:

"זרוק את הפירורים לדרור,

אני אשיר לך שיר:

צ'יק צ'יק!"

הסבירו לילדים שהם צריכים לטפל בציפורים, להאכיל אותם בפירורי לחם ודוחן. תלו מזין ציפורים עם ילדיכם. הסתובבו בגן ותראו איפה הילדים תלו את המזונות.

פעילות עבודה

פיזור מזון לציפורים, פינוי השביל למזון.

יַעַד:לטפח רצון לטפל בבעלי חיים ולהאכיל אותם כראוי.

משחקי חוץ

"ארנב חסר בית".

מטרות:

- לתרגל את היכולת לרוץ מבלי להיתקל אחד בשני;

- לשנות במהירות את כיוון התנועה;

- לפתח זריזות וסיבולת.

"תתפוס אותי".

יַעַד:

- למד לפעול במהירות על אות, לנווט בחלל;

- לפתח מיומנות.

חומר מרוחק

הליכה מס' 6 "תצפית על הובלת מטענים"

יַעַד: למד להבחין בהובלת מטענים לפי מראה.

התקדמות התצפית

לא עף, לא מזמזם -

חיפושית רצה ברחוב.

והם שורפים בעיני החיפושית

שני אורות מבריקים.

הציגו לילדים את המכונה בה מועבר מזון. תן שם לחלקיו העיקריים. (תא, גוף, הגה, גלגל, חלונות, מנוף.) התבונן כיצד פורקים מזון מהמכונית, הסבירו שאוכל הוא עומס עבורו. הסבר איזו עבודה חשובה עושה המכונה הזו.

פעילות עבודה

מטאטא את השביל המוביל לאתר.

יַעַד: למד כיצד להשתמש נכון במטאטאים.

משחקי חוץ

"מכוניות", "מטוסים".

מטרות:

- ללמד לציית לכללי התנועה;

- לגבש ידע על משאיות.

חומר מרוחק

הגה, סקופים, תבניות, צעצועים, גיר, מכוניות.

הליכה מס' 7 "תצפית על הצומח"

מטרות:

- ליצור מושג על המאפיינים של אשוח לפיהם ניתן להבחין בו מעצים אחרים;

התקדמות התצפית

באתר המורה מזמינה את הילדים למצוא עץ לאחר האזנה לשיר.

תמיד תמצא אותה ביער -

תצאו לטייל ותפגשו.

עומד קוצני כמו קיפוד

בחורף בשמלת קיץ.

הביאו את הילדים לעץ האשוח. הפנו את תשומת לבם לתכונות האופייניות. (במקום עלים יש מחטים, תמיד ירוקות, הענפים ארוכים בתחתית וקצרים למעלה) הציעו ללכת בכל שטח הגן ולמצוא עצי אשוח. הסבירו שככל שהאשוח גבוה יותר, כך הוא מבוגר יותר.

פעילות עבודה

יחד עם הילדים שלך, גזום ענפים שבורים מעצים. שחררו את האדמה בעזרת מגרפה, הוסיפו אותה לשורשי העצים, הסבירו מדוע זה נעשה.

מטרות:

- לטפח רצון להשתתף בטיפול בצמחים;

- להנחיל כבוד לטבע.

משחקי חוץ

"מקפים נגדיים."

מטרות:

- להגביר את הפעילות הגופנית;

- לפתח דיוק, זריזות, סיבולת.

"זוג ערמומי"

מטרה: לפתח את העין, השגת תוצאות טובות.

חומר מרוחק

מגרפות לילדים, בלוקים למשחק בחוץ, צעצועים למשחק בחול, בובות לבושות למזג האוויר, עגלות לבובות, מכוניות.

הליכה מס' 8 "התבוננות בעבודת שוער"

מטרות:

- לטפח כבוד לעבודתם של אנשים;

- ללמוד להיעזר באחרים.

התקדמות התצפית

המורה שואלת את הילדים חידה.

מעוות, קשור,

קשור ליתד

והוא רוקד ברחבי הבית. (מְטַאטֵא.)

אפשרו לילדים לשחק בכוחות עצמם בשטח, שימו לב לעבודת השוער: "תראו כמה הוא קשה, מטאטא את השבילים כדי שיהיה לכם איפה לשחק". הבהירו שהשרת עושה את עבודתו היטב, תוך שימוש בזריזות במטאטא ובאת. קחו את הילדים לשרת, שתסביר שאסור להם לשבור עצים או לזרוק אשפה על הקרקע, ויש לשמור על השטח נקי. אמור לילדים שהם צריכים להודות לשרת על עבודתו, אבל לא רק במילים, אלא גם במעשים. הזמינו את הילדים לאסוף אשפה באזור.

פעילות עבודה

יַעַד: למד כיצד להשתמש נכון במטאטאים, ולסיים את מה שאתה מתחיל.

משחקי חוץ

"אנחנו נהגים".

יַעַד: למד לנווט בחלל.

"בוא נמצא פטרייה."

מטרות:

- למד לתאם את הפעולות שלך עם הפעולות של חבריך;

חומר מרוחק

הליכה מס' 9 "תצפית בשלג הראשון"

מטרות:

- להציג תופעת טבע - שלג;

- להראות את מגוון תנאי המים בסביבה.

התקדמות התצפית

השמיים הזעיפו פנים, כנראה מתוך רוח,

זבובים לבנים עפים, עפים!

ויש שמועות שזבובים לבנים

הם לא רק עפים, אלא אפילו נמסים.

שאלו את הילדים: "על איזה זבובים לבנים אנחנו מדברים בשיר?" הציעו לתפוס פתית שלג על כף היד או הפנים. מה קרה לפתית השלג? מה היא הפכה להיות? הזמינו ילדים לתפוס פתית שלג על מעיל או כפפה ולבחון אותו.

פעילות עבודה

חימום שורשי צמחים יחד עם מורה.

מטרות:

- לטפח רצון להשתתף בטיפול בצמחים;

- לגבש ידע על דרכים להתאמת צמחים בחורף;

- ללמד כיצד לטפל בפלורה בזהירות.

משחקי חוץ

"עכברים במזווה."

מטרות:

- למד לרוץ בקלות, מבלי להיתקל אחד בשני;

"היכנס למעגל."

מטרות:

- לשפר את היכולת לטפל בחפצים;

- ללמוד לפגוע במטרה, לפתח עין ומיומנות.

חומר מרוחק

שקי חול, כדורים, חישוקים, צעצועים קטנים, תבניות, חותם, עפרונות, דליים, סקופים.

הליכה מס' 10 "צופה בכלב"

מטרות:

- להרחיב את הרעיון של חיית מחמד - כלב, המראה שלו, התנהגותו;

- לטפח אהבה לבעלי חיים.

התקדמות התצפית

ספרו לילדים: ליד הבית יש בית קטן - דוכן שבו חיה חיה. החיה הזו נוהמת בצורה מאיימת, נובחת בקול רם, בעלת שיניים חדות ומכרסמת עצמות. מי זאת החיה הזו?

הטירה החיה רטנה

נשכב מעבר לדלת

שתי מדליות על החזה.

עדיף לא להיכנס הביתה!

ילדים והמורה שלהם מסתכלים על הכלב. כלב הוא חיית מחמד, הוא אוהב את בעליו, שומר על הבית ונובח כדי להזהיר שזרים הגיעו. הוא שמח כשהבעלים מגיע. הבעלים גם אוהב את הכלב, מטפל בו, בונה לו בית, מאכיל אותו יום וערב.

פעילות עבודה

מאכילים את הציפורים.

יַעַד: מעודד אותך לבצע באופן עצמאי משימות בסיסיות.

משחקי חוץ

"אנחנו בחורים מצחיקים."

מטרות:

- הגה ברורה של הטקסט במשחק, פעל לפי כללי המשחק;

- לתאם את הפעולות שלך עם הפעולות של חבריך.

"תתפוס אותי".

מטרות:

- למד לפעול במהירות על אות, לנווט בחלל;

- לפתח מיומנות.

חומר מרוחק

אוכל לציפורים, בובות לבושות למזג האוויר, מסכות סמלים, עפרונות, שלטים, סקופים, מכוניות.

הליכה מס' 11 תצפית על הנהג בעבודה

מטרות:

- להציג את עבודתו של נהג;

- לטפח גישה חיובית לעבודה של מבוגרים.

התקדמות התצפית

ביציאה לטיול, הפנו את תשומת לב הילדים לרכב המכולת והזמינו את כולם להתקרב אליו. הציגו לילדים את הנהג ובקשו מהם לספר להם מה הוא סוחב במכונית ואיך הוא נוהג בה. לאחר הסיפור, הסתובבו ברכב, בחנו את הגופה והתא.

ומאחור - חשובים,

מטען דחוף:

מלט וברזל

צימוקים ואבטיחים.

עבודת נהג

קשה ומורכב

אבל איך היא לאנשים

נחוץ בכל מקום.

פעילות עבודה

שבילים סוחפים באתר עם מטאטאים.

יַעַד:למד להשתמש נכון במטאטאים ולסיים את מה שאתה מתחיל.

משחקי חוץ

"שורפים"

יַעַד: ללמד להקשיב היטב לפקודות המורה.

"דש - מתעדכן."

יַעַד:למד לתאם את הפעולות שלך עם הפעולות של חבריך.

חומר מרוחק

גלגלי הגה, מסכות סמלים, סקופים, תבניות, צעצועים, גיר, מכוניות.

הליכה מס' 12 "תצפית על הצומח"

מטרות:

- להציג את המבנה של עץ;

- לטפח יחס אכפתי לטבע.

התקדמות התצפית

המורה שואלת את הילדים חידה.

איזו מין בחורה זו?

לא תופרת ולא אשת מלאכה,

היא לא תופרת כלום בעצמה,

ובמחטים כל השנה. (אַשׁוּחִית.)

ספר לנו על מבנה האשוח: הגזע מכוסה בקליפת עץ חומה, ישנם ענפים רבים שגדלים בהדרגה כלפי מטה. כל הענפים מכוסים במחטים קשות וקוצניות ובקונוסים חומים. הזמינו את הילדים ללטף את תא המטען, ללחוץ עליו את הלחיים ולגעת במחטים כך שיקבלו לא רק רעיון ויזואלי, אלא גם מישוש.

הירוק הקוצני נכרת בגרזן הירוק הקוצני מגיע אלינו הביתה.

פעילות עבודה

איסוף עלי שלכת סביב עצים, טיפול בענפים שבורים. מטרות:

- לעודד אותך לבצע באופן עצמאי משימות בסיסיות;

- לטפח רצון לטפל בצמחים;

- ללמד כבוד לטבע.

משחקי חוץ

"על שביל מישור".

מטרות:

- לפתח תיאום של תנועות הידיים והרגליים;

- ללמד אנשים ללכת בחופשיות בטור אחד בכל פעם;

- לפתח תחושת איזון והתמצאות במרחב.

"ארנבות."

מטרות:

- למד לקפוץ על שתי רגליים, לנוע קדימה;

- לפתח מיומנות וביטחון עצמי.

חומר מרוחק

מסכות-מדליות למשחקי חוץ, סקופים, מגרפות, דליים, צעצועים, מכוניות, תבניות, מקלות, שלטים.

הליכה מס' 13 "תצפית על קרח"

מטרות:

- להציג תופעת טבע - קרח;

ליצור מושג על מצב המים בסביבה.

התקדמות התצפית

השלולית האפורה איימה עלי בהצטננות.

הבוץ ניתז והוא טפטף בעוצמה ובעיקר.

ולא הייתה חצר משעממת יותר בעולם,

מזה שבו ניסיתי ללכת אתמול.

היום אין טיפה על הענפים, אלא חתיכות קרח.

אני הולך בבוץ מבלי ללכלך את הנעליים.

ושלולית מי הקרח לשעבר

זה רועד ונסדק, מתכווץ מתחתי.

ללוות את קריאת השיר בפעולות. מה קרה לשלולית? המים הפכו לקרח. במזג אוויר קר, שלוליות מתכסות בקרום דק של קרח. (בקשו מהילדים לדחוף מקל דרך הקרח.) במזג אוויר קר, שלוליות קופאות לתחתית.

פעילות עבודה

יציקת שביל הקרח יחד עם המורה.

מטרות:

- למד להשקות בזהירות ממזלף;

- לטפח רצון לעזור למבוגרים בעבודתם.

משחקי חוץ

"תעבור בשקט."

מטרות:

- ללכת בצורה ברורה, קצבית, עם יציבה טובה ותיאום תנועות;

- לנוע בהתאם לטקסט, לשנות במהירות את כיוון התנועה.

"עלים צייתנים."

מטרות:

- למד להקשיב היטב לפקודות המורה;

- לפתח תשומת לב, לפקח על ביצוע נכון של המשימה.

חומר מרוחק

שקי חול, כדורים, חישוקים, צעצועים קטנים, תבניות, חותם, עפרונות, מקלות, דליים, סקופים.