עבודת כפיים בהערת הסבר לקבוצת ההכנה. סיכום שיעור על עבודת כפיים בקבוצת המכינה. סוגי עבודת ילדים במוסדות חינוך לגיל הרך וצורות הארגון שלה

קוגניציה (עבודה ידנית. עבודה עם נייר וקרטון. עבודה עם בד. עבודה עם חומרים טבעיים).

כיוון "התפתחות חברתית ואישית"

הערת הסבר.

תכנון ארוך טווח מתבצע על פי תכנית יסוד חינוכית כללית של חינוך לגיל הרך בקבוצות של אוריינטציה התפתחותית כללית עם ביצוע עדיפות של פעילויות להתפתחות ילדים בכיוון הפיזי. התכנית עומדת ביעדים המודרניים של החינוך לגיל הרך ומאפשרת התפתחות מקיפה של הילד על בסיס יכולות גילו ומאפייניו האישיים.

התוכנית פותחה, מאושרת ומיושמה במוסד חינוכי על בסיס: החוק "על חינוך" של הפדרציה הרוסית; אמנת האו"ם לזכויות הילד, 1989; ההכרזה העולמית על הישרדות, הגנה והתפתחות של ילדים, 1990; מושגי חינוך לגיל הרך; הצהרת זכויות הילד, 1959; צו של משרד החינוך והמדע של רוסיה מס' 655 מיום 23 בנובמבר 2009 "על אישור ויישום דרישות המדינה הפדרלית למבנה תוכנית החינוך הכללי הבסיסי של חינוך לגיל הרך", דרישות סניטריות ואפידמיולוגיות למבנה, תוכן וארגון העבודה בארגונים לגיל הרך - SanPiN 2.4.1.2660-10; אמנת MKDOU.

ארגון התהליך החינוכי מתבצע בהתאם לתכניות חינוכיות. תוכניות חינוכיות מיושמות תוך התחשבות בגיל ובמאפיינים האישיים.

סִפְרוּת:

1. N.F. Tarlovskaya, L.P. טופורקובה "ללמד ילדים לגיל הרך עיצוב ועבודת כפיים", מוסקבה, הוצאת הספרים "Prosveshchenie", "Vlados", 1994.

2. E. K. Gulyants, I. Ya. Bazik "מה ניתן לעשות מחומר טבעי", מוסקבה, הוצאת Prosveshchenie, 1984.

3. Tarabarina T.I. אוריגמי והתפתחות הילד. ירוסלב: 1998

4. Kutsakova L.V. "אנחנו יוצרים ומעצבים. עבודת כפיים בגן ובבית" מ': 2010

תוצאות סופיות:

עבודה עם נייר וקרטון

  1. מסוגל לקפל נייר מלבני, מרובע ועגול בכיוונים שונים (כובע); משתמש בנייר במרקמים שונים, עושה סימונים באמצעות תבנית; יוצר צעצועים מהנים (דובון, תרנגול מנקר וכו');
  1. יודעת ליצור חפצים מרצועות נייר צבעוני (מחצלת, שטיח, סימניה), בוחרת צבעים וגווניהם בהכנת צעצועים, מזכרות, חלקי תחפושות וקישוטים לחגים. יודע להשתמש בדוגמא.
  2. יודע ליצור צעצועים תלת מימדיים בטכניקת האוריגמי.

עבודה עם בד

  1. יודע להשחיל מחט ולקשור קשר; לתפור כפתור, קולב; לתפור מוצר פשוט (שקית לזרעים, סינר לבובות, כרית סיכה) באמצעות תפר "מחט קדימה";
  2. יודע להכין אפליקציה באמצעות פיסות בד בטקסטורות שונות (משי לפרפר, פלנל לארנבת וכו'), ליישם קו מתאר באמצעות גיר ולגזור אותו בהתאם לעלילה המיועדת.

עבודה עם חומרים טבעיים

  1. הוא יכול ליצור דמויות של אנשים, בעלי חיים, ציפורים מבלוטים, קונוסים, זרעים, דשא, ענפים, שורשים וחומרים אחרים, ולהעביר את האקספרסיביות של התמונה. יוצר קומפוזיציות כלליות ("יער גלייד", "גיבורי אגדות");
  2. יודע להשתמש בחומרים בזהירות ובחסכוניות.

1. "גביע" אוריגמי. 16/09/2011

מטרה: ללמוד את הצורות הבסיסיות (ריבוע, משולש) של אוריגמי

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. עמ' 55

2. מבוא לחוט ומחט, ותפר ה"מחט קדימה".

המטרה: ללמוד להשחיל מחט ולקשור קשר.

לטפח התמדה;

הכירו ציוד תפירה

למד לטפל בזהירות במחטים ובחוטים. אחסן את המחט בצורה נכונה.

השחילו מחט. הצג את תפר "מחט קדימה"; לקשור קשר;

לפתח תשומת לב.

3. "פרפר" עשוי מקלות, עלים, פלסטלינה 30/09/2011

מטרה: -ללמוד להכין צעצוע לפי דגם.

לפתח עצמאות וכישורי תקשורת;

לחזק את היכולת ליצור מלאכת יד מחומרים טבעיים;

מהלך \ לזוז \ לעבור. גוליאנטס, עמ' 37, 70.

4. אוריגמי "גור" 14/10/2011

המטרה: ללמוד איך לקפל בזהירות דמות ולהחליק קפלים.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. עם. 57

5.תפירה על כפתור. 21/10/2011

מטרה: - לטפח דיוק וכבוד לחומרים;

למד לתפור כפתורים עם שני חורים. לחזק את היכולת לעבוד עם מחט;

לפתח תשומת לב.

מהלך \ לזוז \ לעבור. טרלובסקיה, עמ' 87.

6. "דג" עשוי קונוסים, דגי אריה, עלים, קונכיות

מטרה: - לטפח עניין בעבודה מסוג זה;

למד להכין צעצוע לפי דגם;

השתמש בפלסטלינה כדי להצטרף;

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V.s 64

7. אוריגמי "ציצי"

מטרה: - ללמוד לקפל בזהירות דמות;

החלק את הקפל;

לימוד דמות העפיפון הבסיסית

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. עם. 62

8. לימוד ובדיקה של התפר "מעבר לקצה"

מטרה: -להכניס את התפר "מעבר לקצה";

קשרו קשר בקצה החוט.

מהלך \ לזוז \ לעבור. ציטלין נ"ע, דמידובה א"פ. s21,23

9. אוריגמי "עפיפון"

מטרה: מטרה: - לטפח נחישות;

פתח את העין שלך.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. עם. 66

10. היכרות עם התפר "Stalked".

מטרה: -להכיר לילדים את התפר "הגבעול";

מהלך \ לזוז \ לעבור. ציטלין נ"ע, דמידובה א"פ. s23

11. "איש שלג" עשוי צמר גפן וחומר טבעי.

מטרה: - לגבש מיומנויות בעבודה עם חומרים;

לפתח יוזמה;

לפתח יכולות יצירתיות.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. s91

12. "כרטיס ברכה לשנה החדשה"

לטפח עניין בעבודה ובדיוק;

לפתח דמיון יצירתי.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. 40

13. אוריגמי "ארנב"

מטרה: - לטפח נחישות;

למד לכופף יריעת ריבוע על "פינה" בשלושה כיוונים, לכופף את הפינות;

לפתח עין;

פיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. מ-71

14. הצגת תפר חור הכפתור

מטרה: להכיר לילדים את תפר ה"לולאה";

לחזק את היכולת להשחיל נכון מחט.

מהלך \ לזוז \ לעבור. ציטלין נ"ע, דמידובה א"פ. s23

15. בנייה מחומר טבעי המבוסס על האגדה "לפת"

למד אנשים להכין מלאכת יד מחומרים טבעיים (קונוסים, בלוטים, ערמונים);

למד להדק חלקים באמצעות מוטות.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. s66

16. "עוף" אוריגמי

לטפח דיוק והתמדה.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. s73

17. היכרות עם התפר "במחט"

הציגו לילדים לתפר "לפי המחט";

לחזק את היכולת להשחיל נכון מחט;

לקשור קשר.

מהלך \ לזוז \ לעבור. ציטלין נ"ע, דמידובה א"פ. s23

18. חיבור קומפוזיציה מחומר טבעי "אפריקה"

מטרה: ללמד ילדים להעביר דמויות של אנשים וחיות אקזוטיות בתנועה, לשקף דימויים.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. s66

19. אוריגמי "ציפור"

מטרה: - איחוד טופס ה"עפיפון" הבסיסי;

פתח את העין שלך.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. s75

20.הצג את תפר השרשרת

מטרה: -להכיר לילדים את תפר השרשרת;

לחזק את היכולת להשחיל נכון מחט;

לקשור קשר.

מהלך \ לזוז \ לעבור. ציטלין נ"ע, דמידובה א"פ. s23

21. הרכב "עלי קסם"

מטרה: - ללמד ילדים ליצור קומפוזיציות מעלים יבשים בשילוב עם פרחים יבשים ופירות יער.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. s68

22. אוריגמי "ינשוף"

מטרה: - איחוד טופס ה"עפיפון" הבסיסי;

לפתח עין;

לטפח תחושת מטרה.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. s78

23. רקמה "דפוסים מורכבים" (שיעור אחד)

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. s85

24. מזכרות עשויות חלוקי נחל וקונכיות.

מטרה: - ללמד ילדים להדביק חלוקי נחל בדבק PVA;

תן למלאכת יד אקספרסיביות ודקורטיביות.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. s72

25. אוריגמי "דג"

מטרה: - לשלוט בצורה הבסיסית - משולש כפול;

לפתח דמיון;

לפתח תיאום ידיים;

לטפח התמדה.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Tarabarina T.I. מ-90

26. רקמה "דפוסים מורכבים" (שיעור 2)

מטרה: - רקמת דוגמה על מפית (עם תפר לבחירתך)

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. s85

27. הרכב "דפוסי מחטי אורן"

מטרה: - ללמוד לעשות דפוסים על קרטון;

הדביקו את המחטים בדבק קזאין;

לפתח פנטזיה ודמיון.

מהלך \ לזוז \ לעבור. Kutsakova L.V. s68

תצוגה מקדימה:

תכנון קדימה

"בְּנִיָה – עבודת כפיים" בקבוצת המכינה

עבודה ידנית - עיצוב

שבוע

נושא לקסיקלי

נושא

משימות

ספרות-

סיור

סֶפּטֶמבֶּר

שלום, גן ילדים!

"סֵפֶר"

S.V Sokolova, עמ' 15

"אנחנו יוצרים בעיצוב"

לפתח יכולות יצירתיות ועיצוב; יכולת לנהל את הפעילויות ולארגן את העבודה באופן עצמאי. חיזוק היכולת להרכיב דגמים מקוריים בעיצובם.

L.V. קוטסקובה, עמ' 53

סתָיו. שלטים. חודשי סתיו

"מפית לסתיו"

לגבש הבנה של סוגי בדים שונים ותכונותיהם.

למד להשחיל מחט ולעשות שוליים. לפתח יצירתיות אצל ילדים. לפתח את יכולתם של ילדים לעבוד יחד.

L.V. קוטסקובה, עמ' 104

ירקות. עבודה בגינות ירק

"חרוזים לסתיו"

למד לעבוד בזהירות עם מחט, למד את הכללים לשימוש במחט, למד את הילדים כיצד להכין מלאכת יד מחומרים טבעיים; לְפַתֵחַ. המשך ללמד ילדים בגיל הגן לנקות את סביבת העבודה שלהם. טפל בחומרים טבעיים בזהירות.

אוֹקְטוֹבֶּר

פירות. עבודה בגנים

"ירקות ופירות, מוצרים בריאים"

(אפליקציית בד)

למדו את הילדים אפליקציה מבד - בחרו צבע, מרקם בהתאם לתמונה שנוצרת, מתארים שבלונה עם גיר, גזרו אותה בזהירות, הרכיבו תמונה מכמה חלקים.

לפתח תפיסת צבע ועצמאות.

האדמה היא האחות. פירות יער. פטריות.

"פטרייה"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לחזק את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

E.K. Gulyants, I.Ya. בסיסי, עמוד 17

לחם הוא העושר שלנו

"מצחיק

רקד"

E.K. Gulyants, I.Ya. בסיסי, עמוד 111

יַעַר. עצים מחטניים ונשירים

"וודמן הזקן"

המשך לפתח בילדים את הרצון לעסוק בעבודת כפיים ולהשתמש במיומנויות בעבודה עם חומרים טבעיים. המשיכו ללמד את הילדים איך להכין מלאכת יד על פי ציורים, לשלב חומרים שונים במלאכה אחת ולהדק אותם יחד בעזרת מקלות ופלסטלינה. לפתח דמיון יצירתי, פנטזיה, לטפח טעם אמנותי, סבלנות, תשומת לב, התבוננות.

N. E. Veraksa, T. S. Komarova, M. A. Vasilyeva, עמ' 41

נוֹבֶמבֶּר

המדינה שלי היא רוסיה. מוסקבה היא הבירה

עבודה עם האיור "בניינים"

עיסוק בבניית מבנים שונים לפי התנאים המוצעים, בשרטוט ראשוני של מבנים, בניתוח תרשימים ומבנים; לפתח את היכולת לתפוס אובייקטים ותופעות ביחסים ביניהם.

L.V. קוטסקובה, עמ' 20

העיר שלי. מקצועות בנייה

"פרויקט עירוני"

תרגיל ילדים בעריכת תוכניות בנייה; לשפר את יכולות העיצוב; ליצור פעילויות חיפוש משותפות; לפתח את היכולת להסיק מסקנות משלך.

L.V. קוטסקובה, עמ' 37

תַחְבּוּרָה. סוגי הובלה

(הובלה ונוסעים)

"מכוניות"

לגבש רעיונות לילדים לגבי מכונות קציר, המבנה והמטרה שלהן; תרגול מודלים מישוריים ודיאגרמות; ליצור נאום הסבר.

L.V. קוטסקובה, עמ' 25

מקצועות בתחבורה. פעולות העבודה

"רובוטים"

(דיאגרמת רובוט)

להרחיב את הידע על רובוטיקה; תרגול יצירת דיאגרמות ושרטוטים, בנייה מערכות בנייה וקונסטרוקטורים שונים; לפתח פנטזיה, דמיון, תשומת לב.

L.V. קוטסקובה, עמ' 33

דֵצֶמבֶּר

מכשירים

"נער קש"

למד להכין צעצועים מקש; לפתח מיומנויות בעבודה עם קש; לטפח מערכות יחסים חיוביות בין ילדים.

E.K. Gulyants, I.Ya. בסיסי, עמוד 83

כלי אוכל. סוגי מנות. חומרים.

"בולפינץ"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לחזק את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

S.V. סוקולובה, עמ' 31

חוֹרֶף. חודשי חורף. שלטים. כיף חורף

"איש שלג"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לחזק את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

S.V. סוקולובה, עמ' 59

שנה חדשה

"כפור אבא"

המשך לפתח בילדים את הרצון לעסוק בעבודת כפיים ולהשתמש במיומנויות בעבודה עם חומרים טבעיים. המשיכו ללמד את הילדים איך להכין מלאכת יד על פי ציורים, לשלב חומרים שונים במלאכה אחת ולהדק אותם יחד בעזרת מקלות ופלסטלינה. לפתח דמיון יצירתי, פנטזיה, לטפח טעם אמנותי, סבלנות, תשומת לב, התבוננות.

E.K. Gulyants, I.Ya. בסיסי, עמוד 153

יָנוּאָר

ספורט חורף

ציפורים חורפות.

"מזינה לציפורים חורפות"

למדו את הילדים לבנות בית מאכיל ציפורים לפי המודל; לנתח את המדגם, להדגיש את החלקים העיקריים שלו (בסיס, קירות, גג), להסביר את מטרתם הפונקציונלית. לפתח את הדמיון של הילדים, לשלוט בפעולות של "אובייקטיביזציה" - ללמד אותם לראות מזין ציפורים בפרטים של חומר בנייה, בשילוב בצורה מסוימת.

"גן-

חינוכית

tion"

2/2009, "ידיים מלמדות אותך לדבר"

חיות מחמד. התינוקות שלהם. עבודה בחקלאות

"חתלתול"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לחזק את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

S.V. סוקולובה, עמ' 21

חיות הבר של הדרום

"גור נמר"

למדו את הילדים לסובב ואז הדביקו את חומר העבודה לגליל, חברו את הגלילים יחד באמצעות רצועות. תרגל חיתוך נייר לרצועות צרות.

Novikova I.V. בניית נייר בגן ילדים. הכנה גר' שיעור 4. עמוד 63.

פברואר

חיות הבר של הצפון

"פינגווין"

תרגל הדבקת רצועות עם לולאה, חיתוך לאורך הסימונים, חיתוך פינות חומר העבודה, עיגול חלק.

Novikova I. V. "בניית נייר בגן. הכנה גר. » שיעור 12. עמוד 78.

דגי אקווריום, מים מתוקים וימיים.

"גשרים"

לשפר את יכולתם של ילדים לבנות גשרים למטרות שונות; תרגול בניית דיאגרמות וציורים של גשרים.

L.V. קוטסקובה, עמ' 42

מגני המולדת. מקצועות צבאיים

"מַסוֹק"

המשך לפתח בילדים את הרצון לעסוק בעבודת כפיים ולהשתמש במיומנויות בעבודה עם חומרים טבעיים. המשיכו ללמד את הילדים איך להכין מלאכת יד על פי ציורים, לשלב חומרים שונים במלאכה אחת ולהדק אותם יחד בעזרת מקלות ופלסטלינה. לפתח דמיון יצירתי, פנטזיה, לטפח טעם אמנותי, סבלנות, תשומת לב, התבוננות.

N. E. Veraksa, T. S. Komarova, M. A. Vasilyeva, p. 195

בַּד. סוגי בדים. סטוּדִיוֹ.

"סטודיו לבובות"

המשך ללמד ילדים להשתמש במחט ובחוט. השתמש בתפר של מחט קדימה כדי לתפור בגדים לצעצועים: סינרים לבובות וצווארונים לבעלי חיים. למד לבחור שרשורים מתאימים ולסיים את מה שאתה מתחיל.

T.F. טרלובסקיה "ללמד ילדים בגיל הרך עיצוב ועבודת כפיים" עמ' 87-89

מרץ

יום האם. מקצועות של אמהות

"צבעונים"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לחזק את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

E.K. Gulyants, I.Ya. בסיסי, עמוד 152

נעליים, כובעים

"בַּרבּוּר"

המשך לפתח בילדים את הרצון לעסוק בעבודת כפיים ולהשתמש במיומנויות בעבודה עם חומרים טבעיים. המשיכו ללמד את הילדים איך להכין מלאכת יד על פי ציורים, לשלב חומרים שונים במלאכה אחת ולהדק אותם יחד בעזרת מקלות ופלסטלינה. לפתח דמיון יצירתי, פנטזיה, לטפח טעם אמנותי, סבלנות, תשומת לב, התבוננות.

E.K. Gulyants, I.Ya. בסיסי, עמוד 103

מקצועות של מבוגרים. כלים

"בַּרזֶל

כְּבִישׁ"

תרגיל ילדים בבניית דיאגרמות ובהמשך הבנייה על בסיסן; לפתח חשיבה מרחבית, עצמאות במציאת פתרונות משלך.

L.V. קוטסקובה, עמ' 50

דירה, רהיטים, חלקי רהיטים.

"שמיכת טלאים"

(אפליקציית טלאים)

המשך ללמד ילדים את הטכניקות הפשוטות ביותר של עיבוד בדים. לפתח עיניים, מוטוריקה עדינה, חשיבה דמיון ומרחבית, עצמאות.

T.F. טרלובסקיה "ללמד ילדים בגיל הרך עיצוב ועבודת כפיים"

אַפּרִיל

אביב. סימנים, חודשים. רקפות, צירים באביב

"שמש" (מלאכה מחוטים - עבודת כפיים).

תרגול טכניקות אריגה מעגלית. לפתח את היכולת לחתוך עיגול מקרטון ולאבטח חוט. לפתח תשומת לב בעבודה עם חוט (צולל לתוך מעגל, נע במעגל). חזקו את כללי הבטיחות בעבודה עם מספריים וחוט.

"מלאכת יד מחוטים" מאת I. V. Novikov.

דו-חיים

"נסיכה

צְפַרְדֵעַ"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לחזק את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

L.V. קוטסקובה עמ' 48

ציפורים נודדות

"הצלעים הגיעו"

לעורר את דמיונם של ילדים; ללמוד לנווט על דף נייר ולהכין צעצועים פשוטים; לפתח עניין בעולם הסובב אותנו ובפעילויות בונות. המשיכו ללמד כיצד לנתח את השרטוט, בצעו את המלאכה לפי התרשים, המשיכו ללמד כיצד לעבוד בזוגות, והיו סבלניים בהסבר כיצד לבצע את המלאכה.

חרקים

"של אלוהים

פָּרָה"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לחזק את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

L.V. קוטסקובה, עמ' 227

מאי

יום הנצחון

לפתח: יצירתיות של ילדים; יכולות עיצוב; היכולת לנהל את הפעילויות ולארגן את העבודה באופן עצמאי; לבצע מגוון פעולות אינטלקטואליות.

לחזק את היכולת: להרכיב דגמים מקוריים בעיצובם, המראים עצמאות חשיבה; סיבה, הוכח את נקודת המבט שלך; היה ביקורתי על עבודתך ועל הפעילויות של עמיתיך.

Kutsakova, L.V.

בנייה מחומרי בניין

עמוד 53

יום הנצחון

""דֶגֶל"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לחזק את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

S.V. סוקולובה, עמ' 15

גן, יער, פרחי שדה

"אנחנו יוצרים ויוצרים" (על פי תוכנית)

לפתח את היצירתיות ויכולות העיצוב של הילדים; היכולת לנהל את הפעילויות ולארגן את העבודה באופן עצמאי; לגבש את היכולת להרכיב דגמים מקוריים בעיצובם.

L.V. קוטסקובה, עמ' 53

קַיִץ. בית ספר

"פַּרְפַּר"

להגביר את העניין של הילדים ביצירת מלאכת יד בטכניקת האוריגמי; לגבש את היכולת לעקוב אחר הוראות המורה; לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים; לטפח ניקיון.

N. E. Veraksa, T. S. Komarova, M. A. Vasilyeva, עמ' 370

סִפְרוּת:

1. שיעורים מורכבים לפי התכנית "מלידה עד בית ספר", עורך. N. E. Veraksy, T. S. Komarova, M. A. Vasilyeva. קבוצת הכנה.

2. L.V. קוטסקובה. בנייה מחומרי בניין. קבוצת הכנה לבית הספר. - ed. "פסיפס-סינתזה", מ', 2014.

3. E.K. Gulyants, I.Ya. בסיסי. מה אפשר להכין מחומרים טבעיים. – מוסקבה "נאורות", 1984

4. S.V. סוקולובה. אוריגמי לגיל הרך. ילדות-עיתונות, סנט פטרסבורג, 2004

5. S.V. סוקולובה. אוריגמי לגיל הרך. ילדות-עיתונות, סנט פטרסבורג, 2003

6. T.F. טרלובסקיה "ללמד ילדים בגיל הרך עיצוב ועבודת כפיים"

7. Novikova I. V. "בניית נייר בגן. הכנה גר. »

סיכום GCD לעיצוב בקבוצת ההכנה "הצלעים הגיעו" (אוריגמי)

אלגוריתם של פעולות

הגדרה וניסוח של מטרת ה-GCD

המשך ללמד כיצד ליצור קומפוזיציות עם מוצרים העשויים מנייר בטכניקהאוריגמי

דרישות:

המטרה קשורה לנושא GCD, חייבת להיות ברורה, ספציפית, חד משמעית ומתאימה לגיל;

חייב לשקף את שלבי השגת המטרה ולהיות טכניים, חזותיים, קומפוזיציוניים בתוכן, מכוונים להתפתחות אישית של הילד, לשקף את החומרים בהם נעשה שימוש;

התחשבות בסוג הפעילות המוביל, גיוון, מקוריות, קרבה לאינטרסים של ילדים, שיקוף של תכנון נושאי;

החיבור של ניסיון קודם עם הנושא, עם חומרים, עם טכניקת ביצוע ה-GCD המתוכנן;

תוך התחשבות בגיל ומאפיינים אישיים. דרישות לדיבור ותקשורת לא מילולית;

הסתמכות על מאפייני הגיל של ילדים, תוך התחשבות בסוג הפעילות המוביל, מאפייני התפתחות החשיבה. ניסוח הדרישות הוא מילולי ובאמצעות סמלים. בהתחשב בדרישות לדיבור המורה;

גיוון של חומר מתוכנן באמצעות הצגה, באמצעות השפעה

שימוש יעיל בייעודקבוצות , שינוי פעילויות;

הסתמכות על ערוצים שונים להשגת מידע (דרכים, תוך התחשבות במוזרויות הזיכרון של הגיל הרך, שימוש בסוגים שונים של הדמיה בהתאם לנושא, המטרה והיעדים של ה-GCD;

תוך התחשבות בעומס הספציפי על הפרטקבוצות שרירים בהתאם לסוג הפעילות היצרנית. יכולת לספק אינטראקציה משחקית בין ילדים. חיבור לנושא GCD;

התחשבות בדרישות מתודולוגיות ועמידה בגיל;

גיבוש משימות בהתאם למטרה וסוג הפעילות

המשך לשפר את כישורי הילדים לבצע קיפולים נכונים וברורים, קיפולים פנימיים וקיפול ריבוע באלכסון;

לפתח אצל ילדים את היכולת לעבוד עם הידיים, להרגיל אותם לתנועות אצבע מדויקות;

למד לעקוב בקפדנות אחר ההוראות המילוליות של המורה;

לפתח יכולת עבודה קולקטיבית, לקדם את הרצון של ילדים לבוא לעזרת חברם במידת הצורך.

לפתח טעם אמנותי, תרבות עבודה, רצון לעשות עבודה בזהירות, עד הסוף,נכון מבחינה מבנית;

יצירת תנאים:

עבודה מקדימה

- הכנת החומר,

ארגון מקום העבודה

ארגון הסביבה

קריאת הסיפור מאת G. A. Skrebitsky"הצלעים הגיעו"

שינון שינון על אביב;

התבוננות בטיולים בסימני האביב הקרוב (שמיים כחולים, ענני קומולוס לבנים כשלג, השמש זורחת גבוה וזורחת בבהירות);

בחינת רפרודוקציות של ציורים מאת אמנים מפורסמים (I. Levitan, A. Savrasov, שאיוריו מתארים את תחילת האביב);

ציורים ואיורים המתארים את תחילת האביב, המתארים ציפורים שונות;

רפרודוקציה של ציור מאת I. Savrasov"הצלעים הגיעו"

תוכנית עבודה;

נייר ווטמן עם תמונה של עץ;

נייר שחור לבן

מספריים, דבק, מברשות, מעמדי מברשות, מפיות בד;

שולחן מיני מאורגן על השטיחגלריה : כן ציור עם רפרודוקציות של ציורים של האמנים הנ"ל. תמונות של ציפורים שונות. לאחר מכן הילדים עוברים לשולחנות שמוכנים לעבודה.

הנעת פעילויות ילדים, צורת הצגת התוצאה הסופית האידיאלית, גיבוש דרישות לה

מסתכל על ציורים.

חבר'ה, אנחנו יכולים לצלם תמונה על האביב בעצמנו? מה זה צריך להראות?(תשובות של ילדים) איך אנחנו יכולים לעשות את זה?(ילדים - לצייר)אנחנו יכולים גם לעשות ציור באמצעות טכנולוגיהאוריגמי . מה לדעתך נצטרך בשביל זה?

מְחַנֵך : - חבר'ה, יש לי תמונה של אביב אבל נראה לי שחסר שם משהו. ילדים שמים לב שאין שם ציפורים, ושאחד הסימנים הואהגעת ציפורים.

אבל הציפורים חייבות להיות בנויות נכון, יפות, גאות. בשביל זה תצטרך לנסות.

פנייה לחוויה החושית של הילדים באמצעות שימוש בחומר חזותי דידקטי בואו נזכור אילו סוגי ציפורים נודדות יש? איזה מהםמגיעים האם הם הראשונים להודיע ​​על בוא האביב? ראה כיצד תיאר האמן את הציפור המלכותית הזו(ילדים ממציאים סיפור תיאורי)

קביעת הרצף והשיטות של עבודת ילדים(תהליך יישום ופיתוח מיומנויות טכניות אצל ילדים).

תראה אותי להיותלעשות:

אני לוקח דף נייר שחור, מכופף אותו באלכסון (זכור איך לעשות ריבוע ממלבן, לחתוך את העודף, לגהץ את קו הקיפול היטב);

ואז אני פורש את הסדין ומכופף את הפינות לקו הקיפול, מגהץ אותו;

עכשיו אני מכופף את הפינות התחתונות לקפל ומגהץ אותן. אני פותח את הפינות התחתונות וחותך את הפינות התחתונות לאורך קו הקיפול לאמצע. אני מכופף את הפינות המתקבלות לכיוונים שונים.

אני מקפל את העבודה לשניים. הפינות הכפופות הן רגלי הציפור.

כופפו את הפינה החדה העליונה פנימה - זה יתברר כמקור;

מה לדעתך חסר אצלי?אני מזדקר? (עַיִן) אני אגזור את העיניים מנייר לבן ואדביק אותן לראש. אני מסירה דבק עודף עם מפית. זו איזו ציפור יפה וגאה קיבלתי.

אשאיר את תרשים הביצוע על הלוח כדי שתוכל להסתכל עליו.

וזכור את כללי הבטיחות לעבודה עם מספריים(ילדים חוזרים על הכללים)

פעילות עצמאית של ילדים, שיטות ניהול פעילות ילדים. ילדים מקפלים את הציפור בעצמם, מורה(אם נחוץ)משתמש בטכניקהאָנוּ : תזכורת, הסבר, הדגמה אישית, פנייה לחוויה של ילדים.

תוך כדי העבודה, הוא מזמין כל אחד מהילדים להמציא סיפור על הציפור שלו (כמוצָרִיחַ במקרה ביקר אותנו, מאיפההגיע).

טכניקות לארגון אינטראקציה בין ילדים, מורים וילדים, תוך התחשבות בגיל ובמאפיינים האישיים

טכניקות להפגת מתח שרירים ונפשי

פעילות גופנית "Rooks"

יש חריצים על הענפים! אל תצעק" (אצבע מורה לשפתיים)

צריחים שחורים יושבים (שפופים)

הציבו את עצמם בקן,(הראה את הקן מולך בידיים שלך)

הנוצות פרחו,(קום, ידיים לצדדים)

מתחמם בשמש(לטפוח על עצמך בידיים)

הם מסובבים את הראש (סובב את הראש שמאלה, ימינה)

הם רוצים לעוף (ידיים לצדדים - נדנדה)

שו! שו! בוא נעוף מפה!(מחיאות כפיים, ידיים לצדדים, ריצה על בהונות)

בוא נעוף... הגיע (לעוף)

ושוב ישבו על הקן.(לשבת)

טכניקות לגירוי ביצוע איכותי ובזמן של המשימה המורה מבקשת מהילדים להזדרז, זמן השיעור מגיע לסיומו, הילדים שיסיימו מהר יותר מאחרים יהיו הראשונים להניח את הציפורים שלהם על הענפים הגיע הזמן לספר את הסיפור שלהם על הציפור.

סיכום טופס, השוואה עם IFR, עמידה בדרישות כל הציפורים מודבקות על נייר ווטמן עם תמונה של עץ. ילדים בוחנים בקפידה את התמונה המתקבלת, מעריכים את עבודתם ואת עבודת חבריהם. הם מסבירים את עבודתו של מי הם הכי אהבו ולמה. התחשבנות בסוג הפעילות המוביל, שימוש בטכניקות לבחינה, הערכה והשוואה של התוצרים המתקבלים, אפשרויות שימוש במתווכים פדגוגיים. טכניקות לפיתוח הערכה הדדית נאותה והערכה עצמית

דיון וזיהוי אפשרויות אפשריות לשימוש במוצר המתקבל בפעילויות אחרות.

מְחַנֵך:

חברים, יצרתם תמונת אביב אמיתית! אפשר לתלות אותו על תערוכת הגן שלנו, שתקושט בקרוב, וכולם יוכלו להתפעל ממנו תוך כדי התבוננות בו.

ניקיון מקום העבודה, איסוף ציוד, הנחתו באזורי אחסון.

הזמינו את הילדים לנקות את חללי העבודה שלהם כדי לשמור על הסדר.קְבוּצָה.

מוטיבציה, התאמה של טכניקות ארגון וניהול עם מאפייני גיל.

יַעַד:

להכיר לילדים את רואן יותר לעומק.

משימות:

הציגו לילדים את השימוש ברואן בפעילויות שונות.

ספר לילדים אגדות הקשורות לרואן.

המשך ללמוד כיצד לכתוב סיפור תיאורי.

לחזק את היכולת להשוות בין אובייקטים, למצוא קווי דמיון והבדלים.

הכר את כללי הבטיחות לעבודה עם מחט.

למד כיצד להכין חרוזי רואן.

עבודה מקדימה: טיול ממוקד בגן, בחינת העצים שעליו; איסוף עלים לעשב ולמלאכה; קריאת שירים על עצים.

תקציר פעילות חינוכית משולבת בנושאי אקולוגיה ועבודת כפיים לילדי מכינת ריאבינה

חומרים: קופסה, אות, גרגרי רוואן, עלים של רוואן ועצים נוספים עם פתק, צלחות, מחטים עם עין גדולה, חוט ניילון, איור עץ רוואן, קליפת רוואן, תפוחים, זכוכית מגדלת.

התקדמות השיעור:

מחנך: - שלום חבר'ה! הגעתי לקבוצה היום ומצאתי קופסה ליד הדלת. לא משנה איך סובבתי את זה, אני לא יודע מה יש בו. בואו נפתח אותו ונראה מה יש בו. (פתח את הקופסה). תראה, בקופסה יש תמונה של עץ, פירות יער על ענף, עלים מעצים, פתק ומכתב. מה זה אומר? מי יודע באיזה עץ מדובר ובאילו פירות יער מדובר? זה נכון חבר'ה, זה עץ רסיס, וגרגרי יער. תגיד לי, האם יש לנו רואן שצומחת באתר שלנו? (לא, אבל האם זה גדל בשטח הגן? (כן)

מי כתב לנו את המכתב? בואו נקרא את זה.

טקסט המכתב:

היי ח'ברה! המלכה סתיו כותבת לך. אני גר בכפר קוברינו, ליד ביתה של ארינה רודיונובנה. אני רוצה לתת לך מתנה - גרגרי רואן, כדי שתהיי בריאה, עליזה ועליזה. כתבתי לך גם הרבה דברים מעניינים על רונושקה, מהיכן היא הגיעה, ולמה אצל רוס התחלנו להעריך ולכבד את עץ הרוואן.

# רואן הוא עץ בגובה של עד 10 מטר. לתא המטען יש קליפה אפורה בהירה, הכתר פתוח, מתפשט. זו הסיבה שאומרים "רומן מתולתל" לעלים יש קצה מגולף, הפירות אדומים בוהקים ונראים כמו תפוחים קטנים. הפירות הם בתחילה מרים ועפיצים, ולאחר שהכפור הראשון מקפיא אותם, הם מקבלים טעם מתוק וכמעט מאבדים את המרירות שלהם.

חבר'ה, בואו נבדוק האם גרגרי רועה באמת נראים כמו תפוחים קטנים (המורה מחלקת לילדים כוסות מגדלת, גרגרי יער ותפוחים) תסתכלו היטב במה הם דומים ובמה הם שונים. (תשובות של ילדים)

# רואן גדל ביערות, אבל האדם נטע אותו מזמן קרוב יותר לעצמו. זהו אחד העצים העמידים בפני כפור. רואן סובל כפור עד -50 מעלות. רואן חי עד 200 שנה.

# מאיפה הגיע השם רואן?

בלטינית, המילה רואן מורכבת מ-2 מילים. האחד מתורגם כ"טארט", והשני הוא "לתפוס ציפורים". הסיבה לכך היא שמאז ימי קדם היה מנהג לפתות ציפורים למלכודות עם גרגרי יער.

# מי אוכל רואן? ציפורים אלו הן שחורות, עציצות, כנפי שעווה, זרזירים, ובערים גם עורבים. לפעמים כל כך הרבה ציפורים נוהרות למשתה פירות יער עד שהגרגרים נופלים על הקרקע, ושם הם הופכים לטרף של עכברי עצים, קיפודים, איילים ואפילו דובים. (המורה מראה איורים של חיות)

# ברוס אהבו מאוד את רואן. בלוח השנה העממי היה אפילו חג כזה כמו "פיטר-פול ה-Rowanberry"; הוא התרחש ממש בסוף ספטמבר, כשהבשילו פירות היער. ביום זה נתלו ענפים עם פירות מתחת לגגות הבתים, סככות, שערים, ואפילו ענפי שרירים נתקעו בשולי השדה. אנשים האמינו שרואן תגן עליהם מכל מיני צרות.

# הם השתמשו גם ברואן בחתונות. כן, רק תקשיב. הנשואים הטריים שמו עלי רואן בנעליהם, והחביאו את הגרגרים בכיסיהם - הם עשו זאת כדי להגן על עצמם מפני מכשפים ומכשפות. תמיד נטוע עץ רסיס בחזית הבית; האמינו שזה יגן על המשפחה ובני הבית מפני צרות וישמור על האושר.

# רואן הושר בשירים, נכתבו לו שירים, פתגמים וחידות.

# מעדנים רבים ושונים מוכנים מפירות יער רואן. למשל מכינים ממנה ריבה, ממתקים, מרשמלו ומייצרים תמיסות. גרגרי רוואן ספוגים בדבש טעימים מאוד.

# וברפואה לא יכלו בלי רואן. מרפאים מסורתיים ראו את רואן אחד מצמחי המרפא העיקריים. בצפון, בקיץ, הוצאו אנשים חולים והונחו מתחת לעצי רוז, שכן הם האמינו שרוח עץ הרוז' מגרשת מחלות. ריבת רואן שימשה כסם הרגעה.

אפילו היוונים והרומאים הקדמונים גילו שלפירות הריור יש תכונות חיטוי. גם אבותינו גילו זאת. כדי לשמר את מי השתייה זמן רב יותר, השליכו לתוכם ענף שורשים, ולאחר מכן קיבלו המים טעם נעים ולא התקלקלו ​​זמן רב למדי. כך גם בימינו מומלץ לחטא מים בטיולים.

חבר'ה, בואו נעשה ניסוי. בואו נשפוך מים לקומקום, נכניס לתוכו גרגרי יער ואז נבדוק איך המים טעימים. האם זה נכון מה שהמלכה סתיו אומרת?

# רואן שימש גם במשק הבית. נעשו ממנו כלי נגינה. ענפים צעירים הוזנו לחיות בית, וציפורים הוזנו פירות יער.

חבר'ה, איזה כלי נגינה מעץ אתם מכירים? (בללייקה, גוסלי, צינורות)

# יש שלט עממי: אם יש הרבה עצי רסיס ביער, אז יהיה סתיו גשום.

זהו, ילדים יקרים שלי! לאכול בריא. הֱיה שלום!

סתיו המלכה שלך.

הו, כל הכבוד סתיו, היא שלחה לנו פרי כל כך יקר. ובכן, תודה לך! בבקשה ספר לי למה גרגרי רוואן היו מוערכים מאוד ברוס, מה אתה הכי זוכר מהסיפורים שלי? (תשובות של ילדים).

עכשיו בואו נקרא את ההערה.

"חבר'ה, נחשו מאיזה עצים מגיעים העלים האלה והאם יש ביניהם עלי רועה?"

המורה פורסת עלים מעצים שונים לפני הילדים. הוא לוקח עלה אחד בכל פעם ושואל מאיזה עץ (תשובות של ילדים) הם מוצאים עלי רוה ומשווים אותם לאחרים. ספר לי איך עלי רואן דומים לעלי בוקיצה?

(תגובות אישיות של ילדים) כל הכבוד, חבר'ה, עשית עבודה טובה.

ועכשיו נכין מתנה לאמא או לסבתא, מי שרוצה. זה לא רק יהיה יפה, אלא גם שימושי מאוד. יש מחטים על השולחן לפניך. בואו נסקור את הכללים לעבודה עם חפצים חדים.

עבודה עם מחט רק בישיבה ליד שולחן (לא ללכת, לא לרוץ);

אל תסתובב עם מחט בידיים;

אל תניף את היד שאוחזת במחט;

אל תביא את המחט לפנים שלך (עיניים, אף, פה, אוזן), לא בעצמך או לכל אחד אחר;

אל תחקור את עצמך או את השכן שלך במחט;

בסיום העבודה, הדביקו את המחט למקום המיועד לה (מיטת מחט, צלוחית, כרית);

העבר את המחט לשכן שלך עם הקצה הקהה ראשון;

כל הכבוד!

ועכשיו אני אראה לך איך להכין חרוזי רואן.

קח את המחט והחוט בידך הימנית, ואת פירות היער בשמאלך;

לנקב את ברי ישר;

אנו מותחים את ברי לאורך החוט עד לקשר;

אנחנו לוקחים את ברי הבא ועושים את אותו הדבר, מחוררים אותו, מותחים אותו;

כאשר החוט נגמר, אתה צריך לקשור אותו יחד עבור הקצה.

חבר'ה, תראו כמה יפים יצאו החרוזים.


עולם קסם

שיעור עבודת כפיים לקבוצה בכירה

יַעַד. לפתח את היכולת לעבוד בתתי קבוצות, חלוקת אחריות ומתן סיוע לילדים אחרים אם הם מתקשים.

משימות . לפתח את כישורי העבודה של הילדים: היכולת לעבוד עם חומרי פסולת, מספריים, נייר. לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות.

לקדם פיתוח יכולות יצירתיות בעת יצירת מלאכת יד וסידורן להרכב כולל. לפתח את היכולת לעבוד בתת קבוצות, לתאם את פעולותיהן מכוונות לתוצאה משותפת.

הקודם עבודה. בחינת איורים המתארים בתי אגדה, הכנת בובות מבד, חוט, מטלית, צביעת אטבי כביסה; ייצור בתי נייר בדרכים שונות.

שד, חומר. איורים מתוך אגדות, המתארים בתים ועיירות מהאגדות.

דפי מידע: אטבי כביסה, מספריים, קרטון צבעוני, זרעי צמחים, חומר פסולת, חוטי צמר, מטלית רחצה.

ארגון השיעור. חלק 1 - ילדים יושבים בחצי עיגול.

    חלק - הילדים מחולקים לתתי קבוצות ועובדים ליד שולחנות.

    חלק - ילדים עומדים בחצי עיגול ליד הקומפוזיציה המוגמרת.

מבנה השיעור. 1 החלק הוא היכרות, ילדים מקבלים משימה, ודנים בדרכים לפתור אותה. הילדים מחולקים לתתי קבוצות, בוחרות עבודה על סמך תחומי העניין שלהם. (5-7 דקות)

חלק 2. ילדים עובדים בתתי קבוצות, ופותרים את המשימות העיקריות של השיעור. (20 דקות.)

ניתוח חלקים. ילדים מעריכים את עבודתם. (5 דקות.)

שיטה, טכניקות וטכניקות. ויזואלי, מעשי, מילולי. שיחה, הדגמה, פעילות משותפת, עבודה פרטנית, ניתוח עבודה.

התקדמות השיעור. יתוש עף לתוך הקבוצה, המורה מסבירה שהיתוש טייל הרבה והוא עייף מאוד. הוא טס לקבוצה שלנו ואהב את זה. קומריק רצה להישאר איתנו. אבל איפה נשים אותו? ילדים מציעים פתרונות משלהם לבעיה: "תנו לו לחיות ממש בקבוצה, בקופסה וכו'." . המורה בוחר את ההצעה הטובה ביותר, לשים את היתוש בקופסה, אבל זה לא קל לשים יתוש בקופסה, אלא להפוך אותו לבית ליתוש. ואז המורה מסבך את המשימה: "קומריק ישתעמם לבד. איך אני יכול לעזור לו?

אז המורה מובילה את הילדים לרעיון שהם צריכים לבנות עיירת אגדות ולאכלס אותה. הוא מסב את תשומת ליבם של הילדים לטבלאות שעליהם מונחים חומרים לעבודה ומציע לחלק לתתי קבוצות: בובנאים - אלה שמייצרים בובות, אדריכלים - אלה שיעצבו בתים, מעצבי נוף - אלה שיפתחו את שטחה של העיר. המורה מציעה לבנות לעשות בובות מחוטים וצמר, ולבנים לעבוד כאדריכלים. עוד שתי תת קבוצות מעורבות מייצרות חיות מאטבי כביסה וקרטון ומסדרות את שטח העיירה באמצעות חומרי פסולת (נסורת, חלוקי נחל, זרעי צמחים, שפופרות וכו') לאחר שהבהרנו מי עושה מה, הילדים מתחילים לעבוד.

חלק 2. ילדים מתחילים לעבוד באזורים שבחרו. יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לקבוצת הבנים - אדריכלים, כי הם עובדים עם מספריים. זכור את כללי הבטיחות בעת עבודה עם פירסינג וחיתוך חפצים. ילדים בונים בתים ומבצרים בשתי דרכים: על ידי קיפול באקורדיון ועל ידי קיפול קובייה; מוצעת תבנית חיתוך כדי לעזור לילדים לקפל ולחתוך נכון את הסדין. הפנה את תשומת לב הילדים לעובדה שבתים בעיר אגדות צריכים להיות בהירים, ולכן עדיף להשתמש בקרטון צבעוני ובנייר צבעוני לקישוט בתים.

תת-הקבוצה השנייה מייצרת בובות מחוטים וספוג. המורה עוזרת לבנות אם הן מתקשות למשוך ולקשור את החוטים, תוך ציון חלקי גופן של הבובות. הוא גם מפנה את תשומת לב הבנות לשאריות בד ומציע לקשט בהן בובות.

בתת-הקבוצה השלישית עובדים גם בנים וגם בנות; הם מייצרים צעצועים מאטבי כביסה וקרטון. אטבי הכביסה צבועים מראש בצבעים שונים. קווי המתאר של ראשי חיות מצוירים על קרטון צבעוני. ילדים חותכים את קווי המתאר שהם אוהבים, בוחרים עבורה קבוצה, רצוי לכלול ילדים עם כישורים מוטוריים לא מספיק מפותחים, מכיוון שילדים יצטרכו לעבוד עם פרטים קטנים למדי.

הקבוצה הרביעית, מעורבת, מכינה את האתר לעיירה קסומה. הם עובדים עם פסולת. ילדים עושים שבילים, אגם, מדשאות וכו'. כדי להקל על הילדים בביצוע המשימה, המורה מציעה להם מספר תוכניות לעיירה, הילדים בוחרים את זו שהם אוהבים ועובדים על זה.

חלק 3. כשהילדים מסיימים את עבודתם, הם מביאים את אומנותם וממקמים אותם באזור העיירה. המורה עוזר להם. לאחר שכל המלאכות תופסות את מקומן, המורה מזמין אותם להתפעל מעיר האגדות שלהם ולהביע את דעתם על מה שהם הכי אהבו, או אולי לא אהבו. בעקבות השיחה גם היתוש בוחן את העיירה ומודה לכל הילדים על עיירה כל כך יפה ועל כך שהוא נשאר לגור בה.

זאינסק

MBDOU "סיפור יער"

המחנך גבריש ת.יא.

קורטיוקובה לריסה מיכאילובנה
הגדרת תפקיד:מוֹרֶה
מוסד חינוכי:גן MADO
מָקוֹם:בשקורטוסטאן, העיר בלוריצק
שם החומר:תַקצִיר
נושא:שיעור עבודת כפיים "ספייקלט" בקבוצת ההכנה
תאריך פרסום: 07.11.2016
פֶּרֶק:חינוך לגיל הרך

סיכום שיעור על עבודת כפיים בקבוצת המכינה

"ספייקלט".
מטרות: פיתוח יצירתיות, יוזמה ועצמאות, פיתוח מיומנויות נייר, מוטוריקה עדינה. לפתח את היכולת לפעול בהתאם לתכנית. לטפח יחס אכפתי כלפי לחם. חומרים וציוד: גיליונות נייר צהוב 28x14, 28x5, קרטון צבעוני, מספריים, דבק, מברשות, מפיות, שעווניות, דיאגרמת עבודה שלב אחר שלב. התקדמות השיעור. חידה: בתחילה הוא צמח חופשי בשדה, בקיץ הוא פרח ועשה אוזניים, וכשדשו אותו, הוא הפך פתאום לתבואה. מדגן עד קמח ובצק, תפסתי מקום בחנות. הוא גדל תחת שמיים כחולים, והגיע לשולחן שלנו…………….(לחם) -חבר'ה, מי יודע מאיפה מגיע הלחם? (הצהרות של ילדים). -כן, ללחם אין מסע קל וארוך שהוא לוקח מדגן לכיכר. -עכשיו נחש את החידה: היה גרגר זהב, הפך לחץ ירוק. שמש הקיץ זרחה והזהיבה את החץ. איזה סוג של חץ? …….. ספייק. -כן, זה ספייק. ממה מורכבת האוזן? (מגבעול ודגנים). Fizminutka: שתלנו תבואה
מה ייצא מזה? הגשם משקה את כדור הארץ, השמש מחממת בעדינות את הזרע, הוא גדל ומגיע אל השמש. הוא משחק עם הרוח, הרוח מנענעת אותו, לוחצת אותו נמוך אל הקרקע - ככה זה משחק! הנבט שלנו נמתח והפך לשפיץ. -היום תכינו ספיקים מנייר (תלו תרשים של עבודה שלב אחר שלב על הלוח) -חשבו איך נוכל לחלק את הגיליון לריבועים? (גרסאות ילדים). (ניתוח תרשים המלאכה לפי הסדר) עבודה עצמאית של ילדים. בסוף השיעור, קריאת השיר: בכל גרגר חיטה, קיץ וחורף, כוחה של השמש אגור וארץ המולדת. ותגדל מתחת לשמים הבהירים, דק וגבוה, כמו מולדת בת אלמוות, אוזן של לחם. מחבר: ו' אורלוב
1. קח מלבן גדול. מקפלים אותו לשניים ושוב לשניים. תקבל מלבן קטן. מקפלים אותו לשניים כדי ליצור ריבוע קטן. בכל פעם שאתה מקפל, אתה צריך להחליק את קווי הקיפול עם האצבע. כעת פרש וחתוך את הסדין ל-8 ריבועים לאורך קווי הקיפול בעזרת מספריים. 2. מניחים את הריבוע בצורת יהלום ומכופפים אותו ליצירת משולש, אותו מכופפים לשניים ונפרש למצבו הקודם. 3. כופפו את הפינות הימנית והשמאלית כלפי מעלה. 4. הפוך את החלק לצד ההפוך וכופף את הפינות העליונות. אנחנו עושים את כל הריבועים כך. 5. אנחנו מקפלים חלק אחד לשניים - זה המודול העליון של ה-spikelet. אנחנו מכופפים את הפינה התחתונה של החלק השני - זה המודול התחתון. 6. אספו את השפיץ. 7. הדביקו אותו על קרטון צבעוני. -

בניה ועבודת כפיים בגן. המלצות תוכנית ומתודולוגיות. לילדים בני 2-7 Kutsakova ליודמילה ויקטורובנה

קבוצת הכנה לבית הספר

ילד בשנה השביעית לחייו מרגיש עצמאי, בעל ידע ומיומן. הוא פעיל, סקרן, שואף להשיג מידע חדש, מנסה לבסס את עצמו בחברת עמיתים ובתקשורת עם מבוגרים. הוא כבר מסוגל לשלוט בעצמו, להעריך באופן אובייקטיבי את מעשיו ואת פעילותם של אחרים. תשומת הלב שלו חופשית, הביצועים שלו טובים, כל התהליכים הטכניים מפותחים מספיק. הילד שולט בהצלחה בעיצוב ובעבודה אמנותית. תוצאת הפעילות הופכת חשובה במיוחד עבורו. תנועות הידיים של ילד בן 6-7 הן מיומנות למדי, מהירות, מתואמות היטב, והמיומנות שלהן ממשיכה להתפתח במהירות. לילד יש פונקציה תקשורתית מפותחת של דיבור. הוא מייסד במהירות שותפויות עם עמיתים.

העניין של הילד בבנייה ממשיך להתפתח; תוכנו מתרחב, נוצרות מיומנויות בונות חדשות ויכולת היצירתיות וההמצאה גוברת. הילד מבין שרטוטים, דיאגרמות בנייה, מבין תבניות למלאכת יד ומסוגל לבנות אותן בעצמו. הגיל הרך כמעט מוכן לפעילויות חינוכיות. כשהם מבינים זאת בדרכם שלהם, מורים רבים, כאשר עובדים עם תלמידי בית ספר עתידיים, משתוקקים יתר על המידה להכין אותם לבית הספר, תוך הגברת העומס על הילדים הקשורים בהגדלת זמן הלמידה והעמקת תוכנו. לפעמים המטרה העיקרית בעבודה עם ילדים בני 6-7 היא ללמוד במהירות קריאה, כתיבה, חישובים מתמטיים וכו'. עם זאת, כאשר עובדים עם תלמידי בית ספר עתידיים, מורה חייב קודם כל להמשיך ולפתח באופן פעיל את הזיכרון, הקשב, האינטליגנציה שלהם. , וצורך בידע. , יכולת חשיבה לוגית וכו', שכן זהו המפתח לכך שהילד ילמד בבית הספר בעניין וברצון רב. חשוב לא לשכוח שמשחק יישאר הפעילות הסמנטית העיקרית הנחוצה לילדים בגיל זה ולמשך זמן רב. לכן, התכנית מכוונת למורים לבנות עבודה חינוכית עם ילדי קבוצת המכינה תוך שימוש פעיל בטכניקות משחק. בהקשר זה, המתודולוגיה של עיצוב ועבודה ידנית כרוכה בשימוש נרחב בטכניקות משחק. אלה כוללים משחקי עיצוב משעשעים, משימות מרגשות, תרגילים, משחקים ניסיוניים עם חומרים שונים, והכללת הקשרי משחק בפעילויות וכו'.

בקבוצת ההכנה לא ניתנת בנייה על פי דגם בניין המורה על מנת לשחזר אותה במדויק. העיצוב של שינוי דגימות בהתאם לתנאים ולעיצוב נשאר רלוונטי.

לילדים בני 6-7 מוצעים מספר סוגים של מערכות בנייה בשיטות שונות של הידוק חלקים (ברגים, אגוזים, סיכות, מסמרי עץ, עקרון הלגו עם אלמנטים מחברים נוספים). ילדים בגיל הגן מאומנים בבניית חפצים נעים ומתוודעים להרכבת מנגנונים פשוטים שניתן להשתמש בהם במבנים (בלוק, מנוף וכו').

ארגון העבודה עם ילדים צריך להיות מכוון בעיקר לסיפוק הפעילות האינטלקטואלית של הילדים וחופש הבחירה שלהם. לכן, חשוב לארגן פעילויות כך שלילד תהיה הזדמנות לבחור את החומר הדרוש ליישום משימתו ולחפש דרכים לפתור בעיות בעלות אופי בעייתי. למשל: "מה צריך לעשות כדי שהבום של העגורן שלך לא יאפשר לו להתהפך? (הכינו משקל נגד.) וממה הוא צריך להיות עשוי? איפה אני צריך לצרף אותו? בעזרת מה?" וכו ' יש לארגן את הבנייה ועבודת כפיים של ילדים כך שהילד מעלה את רעיונותיו, יחקור אותם ויבחן אותם. חשוב ללמד את תלמידי בית הספר לעתיד לחשוב בבהירות, מחוץ לקופסה, לנמק בהיגיון, להגן על נקודת המבט שלהם, להציע פתרונות מקוריים, להשתמש במושגים מופשטים נגישים לגילם, לקבוע סיבות ותוצאות, לנתח אותם וכו'.

יש להקדיש תשומת לב רבה לבחירת חומר חינוכי הממריץ את פיתוח היכולות המנטליות והיצירתיות של ילדים (צעצועים טכניים מוכנים, ערכות בנייה, פאזלים, משחקי לוח מודפסים ומדריכים עם חומר התפתחותי וכו'); שימוש באמצעים טכניים שונים: אימון מחשבים עם תוכנות לעיצוב ומידול, שימוש עצמאי במקרנים עיליים, וידאו, נגני שמע, מצלמות, קריוקי וכו'.

רצוי להשתמש במסורות של פדגוגיה עממית בעבודה עם ילדים: משחקים חינוכיים עממיים, פולקלור, אומנויות ומלאכות עממיות, בפרט, בארגון פעילויות לילדים. למשל, בזמנם הפנוי מהשיעורים מציעים לבנים משחקי בנייה, ולבנות מתוודעים לעבודות רקמה (לדוגמה, חשוב שילד יוכל לתפור כפתור, לתפור את החולצה שלו שנקרעה ב- תפר, אבל זה בכלל לא הכרחי לעשות רקמה).

רצוי לערוך שיעורים בצורת ארגון חופשית, שבה מעודדים את הילדים לעסוק בתקשורת עסקית; להציע כמות מספקת של חומר כדי לממש את תוכניות הילדים.

לילדים נוח לבנות מחומר בניין בעמידה; עדיף להניח את הקופסה עם חלקים על כיסא סמוך כדי לשחרר את פני השולחן. נוח גם לעצב בשולחנות המסודרים אחרת (שניים, שלושה, ברצף), במיוחד אם הפעילות הזו היא קולקטיבית.

שיעורי עבודת כפיים יכולים להיות מאורגנים בדרכים שונות. למשל, הזיזו שולחנות שניים בכל פעם ושימו את כל מה שצריך לעבודה באמצע לכל ילד שיושב ליד השולחן. המורה נותנת משימה, דנה עם הילדים על העבודה הקרובה, ולאחר מכן הילדים לוקחים את מה שהם צריכים כרגע לעבודה ומתחילים אותה.

קורה שלקבוצה אין מספר מספיק של קופסאות עם חומרי בניין וערכות בנייה. במקרה זה, אין להגביל את פעילויות הילדים, ועוד פחות מכך לספור חלקים לבנייה ולתת אותם באותה מידה לילדים. עדיף לעבוד בתתי קבוצות קטנות. לפעמים אפשר להציע לילדים נושא מסוים, שאותו הם יכולים ליישם בחומרים ויזואליים שונים. למשל, ניתן לבנות בתים מבונה שולחני, מבונה רצפות גדול, ממערכות בנייה; דגם מצורות גיאומטריות שטוחות, מלאכה מקופסאות, מגלילי נייר, הדגשת קצוות עליהם באמצעות קיפולים וכו'. זה טוב כאשר סוגים שונים של עבודה משולבים ליצירת אובייקט אחד. במקביל, הילדים מקבלים רעיונות לגבי אפשרויות ויזואליות ובדרך כלל לאחר שיעור כזה בפעילות חופשית מנסים להתנסות בהם בעת יצירת חפצים המוצעים בשיעור וחפצים נוספים.

טוב אם במוסד לגיל הרך יש משרד ליצירתיות אומנותית וטכנית, מצויד בכל הדרוש לארגון העבודה, אליו תוכלו להביא בתורות את כל קבוצת הילדים הן לשיעורים והן לפעילות יצירתית בחינם (לפי לוח הזמנים שלכם). ).

חשוב לתת לילדים כמה שיותר רשמים מהחיים סביבם ולעשות שימוש רחב יותר בתצפיות. ילדים בני 6-7 יכולים לצאת לטיולים עם מורים לעתים קרובות יותר. לדוגמה, מומלץ לנצל את ההזדמנות כדי לצפות בבניית בניין. הילדים ילמדו הרבה דברים מעניינים על מקצועות הבנאים, על מכונות ומנגנוני בנייה שונים, על חומרים ליצירת מבני בנייה ועוד.. אם יש תחנת רכבת ליד הגן, בהחלט כדאי לצפות בתנועת הרכבות עם ילדיכם, שימו לב למכוניות למטרות שונות, מטענים, המועברים על רציפים וקרונות משא פתוחים. אם יש נהר לא רחוק מהגן, אז התפעל מהתנועה של לפחות סירות קטנות. לאחר תצפיות כלשהן, הילדים מתעניינים יותר בקבלת רעיונות וידע נוספים ("ראינו סירה על הנהר הקטן שלנו, אבל הנה תמונה של ספינת נוסעים ענקית. ספינה כזו מפליגה רק בים ובאוקיינוסים!"). כל אמצעי המידע החזותי מאפשרים לילדים להעשיר את החוויה שלהם ברשמים, רעיונות וידע.

שירים, חידות ושירים הופכים את פעילות הילדים למעניינת ומרגשת יותר. לכן, תוך כדי דוגמנות מטוס, המורה מעודדת את הילדים:

כמה גבוהים הם?

והבניינים יפים!

תסדר את אלה

משימה לא קשה.

כי בשביל זה אנחנו צריכים

לא לבנים, לא לוחות,

ודמויות קרטון -

דירה קטנה.

הנה בניין רב קומות למגורים -

אתה יכול לחיות בו.

ובבניין הזה

לצבור ידע

כי כאן

ספרים חיים.

(סִפְרִיָה)

המורה מובילה את הילדים להקמת מסילת ברזל ובוחנת איתם איורים של קטרי קיטור, רכבות חשמליות, קרונות נוסעים, רציפים, קרונות פריקה עצמית למטען בתפזורת ועוד:

מאוד נחוץ, קשה מאוד

הובלה ברכבת.

מוביל כל דבר בעולם

הנהג במכוניות האלה.

תוך שימת לב לכרכרה האחרונה, המורה שואל את הילד:

תחשוב על זה, אל תמהר!

איפה התקע - תראה לי!

התקע נפתח

והעומס נשפך.

ילד בגיל הזה כבר מבין: כדי שמטען בתפזורת ישפך החוצה מעצמו, התקע יכול להיות ממוקם רק בתחתית, בחלק הצר ביותר של המכונית, והמכונית חייבת לעמוד על גבעה שמתחתיה נוסעות משאיות. למעלה, אחרת המטען ישפך ישירות על המסילה.

שיחה עם ילדים לפני בניית כלי רכב צבאיים שונים, מסבירה המורה:

וכלי רכב צבאיים

הצבא שלנו צריך

כי הם עוזרים

להגן על שלום המדינה.

וילדים מעצבים בהתלהבות טנקים, משוריינים, כלי רכב עם משגרי רקטות, רכבי שטח, רכבי שירות רפואי, רכבי סיוע טכני וכו'.

ניתן להתחיל לעבוד בקבוצת הכנה לבית הספר על ידי חיזוק רעיונות כלליים של ילדים לגבי מבנים, הצעה לבנות בתים מכל סוג ומכל מטרה, מספר קומות, מתן מאפיינים של אדריכלות עתיקה או מודרנית, השלמה למבנים עם קשתות, עמודים, פדימנטים וכו' ניתן להציע להם כדוגמאות ציורי ילדים, תמונות של מבנים בארכיטקטורות שונות, תמונות סכמטיות ושרטוטים מערכות בנייה וכו'.

בשיעור הבא תוכלו לתת את המשימה ליצור רובע של העיר או הכפר בו גרים הילדים. עדיף לאחד את החבר'ה בקבוצות של 3-4 אנשים ולארגן "בניין משפחה". ילדים דנים בשלבי העבודה, מחלקים מי יבנה מה. ניתן להציע לכל תת-קבוצה דף נייר ועיפרון כדי שהילדים יוכלו לצייר באופן סכמטי חפצים ואת מיקומם - זה יעזור להם לתכנן את הפעילות הכוללת שלהם. כך למשל, במרכז המיקרו-מחוז בית ספר, גן ילדים ומבנה חנות; יש בנייני מגורים עם מגרש משחקים מסביב, מרחוק יש תחנת דלק, פארק וכו'.

בתום הבנייה תוכלו לתת לילדים נייר צבעוני ומספריים ולהציע לגזור ערוגות, שבילים ושלטים. כדי לקשט מבנים, ילדים משתמשים בעצים, תמרורים, עמודי תאורה, אנשים קטנים, מכוניות שהם יצרו בכיתות עבודת כפיים ובכיתות מבחוץ, או צעצועים קטנים.

מחוץ לכיתה, ילדים יכולים להמשיך לבנות על נושא זה על ידי בניית שכונה עירונית באמצעות אבני בניין כגון לגו. הם נותנים את השם לשכונה שלהם. הם פורסים מסלולים לאוטובוסים וחשמליות, מציבים שבילים להולכי רגל ("מעברי חצייה"), תמרורים, רמזורים, מסדרים מצבי תנועה, תוך קביעת חוקי תנועה. (טוב שיש פודיום גדול בחדר הקבוצה, כמו גם בכל השאר, עליו נוח לבנות, והכי חשוב, לא לפרק את הבניינים מיד לאחר הבנייה, אלא להשאיר אותם לזמן ארוך כדי שיאפשרו לך לפרק את הבניינים. הילדים יכולים לשנות אותם, להשלים אותם ולשחק איתם במשך זמן רב.)

לאחר מכן, תוכלו להתחיל לעצב ספינות למטרות שונות וגשרים. לדוגמה, הניחו את השולחנות "בסרט" והניחו עליהם רצועה ארוכה של נייר כחול המתאר נהר. כל ילד בונה את הסירה שלו (לכל מטרה) מבנאי לגו, ואז הילדים ביחד בונים גשר לפי התכנון שלהם, תוך התחשבות בכך שכל הספינות שבנו יכולות להפליג מתחתיו (בדרך כלל ילדים, ב- תהליך של משחק, בניית תומכי גשרים בגובה.) כדאי לפתח את הנושא הזה במשחק על ידי הזמנת הילדים לקשט את גדות הנהר בעצים, חופים, חנויות, בתי קפה, רציפים וכו'.

אז אתה יכול ללמד ילדים איך לבנות רכבת. לאחר שיחת היכרות עם בחינה של קטרים ​​וקרונות שונים, המורה מזמינה את הילדים לבנות רכבת. (מסילות מתוארות על השולחנות באמצעות סרט חשמלי, וכל ילד בונה עליהן את הכרכרה שלו). ניתן להזמין ילדים למספר את המכוניות (ליצור ולהדביק שלטים עם מספרים), לבחור מטענים למכוניות שלהם ולהעמיס אותם היטב (מכוניות, צינורות, מקלות, טבעות קרטון, סליליות, קופסאות, בקבוקי פלסטיק, חיות, אנשים וכו'). .

בפעילות חופשית רצוי להזמין את הילדים לבנות מסילת ברזל באמצעות ערכות בנייה; לבנות תחנה, כיכר תחנה, משרדי כרטיסים, קיוסקים, ספסלים, כיכר ולארגן משחק.

יש להקדיש מספר שיעורים לעיצוב חללי פנים. ילדים בונים על סמך התרשמותם מהתצפיות (תיאטרון, קרקס, חנות רהיטים, בית קפה וכו')

בסוף השנה יש לערוך מספר שיעורי תכנון באמצעות ערכות בנייה שיש בהן חלקים ליצירת בלוקים, מנופים, גלגלי שיניים והנעת רצועות, ולהכשיר ילדים בבניית מנגנונים פשוטים באמצעות השרטוטים הכלולים בנספח לסט הבנייה.

ילדים בגילאי 6-7 ממשיכים לבנות בחול. הם בונים בניינים רבי קומות באמצעות קופסאות פח גבוהות ללא תחתית, מקשטים אותם עם אכסדרה, מכניסים קרשים וצלחות לחול. הם מאחדים מבנים עם קשתות ויוצרים מתחמים אדריכליים. הם בונים ארמונות חול עם מגדלים. המבנים מעוטרים בחומרים שונים. ספינות, מטוסים, רקטות ודירות לבובות נחתכות מתוך ערימות חול דחוסות בעזרת אתים. הם בונים היפודרום, עיירת חלל, בית מלאכה, תחנת חלל, רכבת וכו'. הם יוצרים בנייני נוף בארגז החול כדי להמחיז את האגדות "הצריף של זייושקינה", "החתול, התרנגול והשועל" , "מאשה והדוב" וכו'.

ילדים בגיל זה בונים מבנים מורכבים יותר ויותר משלג. בדרך כלל לדמויות שלג יש מטרה, למשל: ארנבת שלג מחזיקה חישוק בכפותיה שלתוכו ניתן לזרוק כדורי שלג. ילדים מקשטים את האזור שלהם: הם מלבישים דמויות שלג בכובעים, צעיפים, צעיפים (משתמשים בחפצי ילדים אבודים), תולים "תפוזים" על השיחים (שמים כדור שלג עם לולאת חוט מגולגלת לתוכו בין שני חצאי קליפת תפוז) . הילדים לומדים לבנות מבני שלג מסגרת: מסגרת עשויה מדקים מוחדרת לתוך השלג ומכוסה בשלג רטוב (ג'ירפה, עץ דקל, דינוזאור וכו').

בקבוצת הגיל הרך, עבודת כפיים הופכת קשה יותר. ממשיכים ללמד ילדים כיצד לעבוד עם חומרים שונים: נייר, בד, חומרים טבעיים. בהדרכת מורה הם לומדים ליצור אובייקטים באופן עצמאי. כתוצאה מכך נוצרת מיומנות ידנית, יצירתיות ויכולת להפוך חומרים מפותחים.

הייחודיות של שיטת העבודה עם ילדים בגיל זה היא שהמורה, בעת ארגון העבודה, מבוסס על כישוריהם שכבר פיתחו. במקרה שבו ניתנת משימה חדשה עם צורך לשלוט במיומנויות לא מוכרות, דוגמיות של מלאכת יד (בדרך כלל כמה גרסאות של אותו סוג של מוצרים), והסבר והדגמה של שיטות עבודה נשארות רצויות. עם זאת, הטכניקות העיקריות עדיין מילוליות. הילדים מתבקשים להסתכל למשל על מלאכה העשויה מחומר טבעי, לנחש ממה ואיך אפשר להכין אותה ולהסביר את סדר ושיטת הפעולה.

בגיל זה, ילדים מתאחדים לעתים קרובות יותר בפעילויות משותפות הדורשות יכולת לנהל משא ומתן זה עם זה, חלוקת פונקציות, עזרה בעצות ובפעולות. לפיכך, כדאי לערוך בתחילת השנה סדרת שיעורים שמטרתם לפתח את היצירתיות של הילדים, תוך הסתמכות על מיומנויות נרכשות היטב על מנת לפתח עוד יותר את יכולת העבודה עם נייר (להמציא תמונה אומנותית, לגזור פרטים קטנים כדי ליצור אותו, לקשט מוצרים עם פרטים חתוכים, הנפשה עם טושים וכו'). ניתן להזמין ילדים ליצור דמויות לתיאטרון שולחן מרצועות נייר. בדרך כלל הילדים מחולקים לתתי קבוצות של 8 אנשים, כל תת קבוצה בוחרת את האגדה שלה, למשל, "לפת", "חתול, תרנגול ושועל", "קולובוק", "שלושה דובים", "שלושה חזירים קטנים" וכו' ילדים יוצרים דמויות וקישוטים (בית, עצי חג המולד, רהיטים וכו'). בשיעור פיתוח הדיבור הבא, כל תת-קבוצה ממחיזה את האגדה שלה. צורה דומה של ארגון שיעורים יכולה לשמש גם בייצור של צעצועים מגלילי נייר מודבקים והופכים, קונוסים, קופסאות קרטון בגדלים וצורות שונות; כאשר מכינים צעצועים מעץ חג המולד, כאשר כל ילד מכין צעצוע קטן אחד או שניים, בוחר בכל אחת מהשיטות המפורטות לעיל, או ממציא את שלו, דבר שמומלץ במיוחד. המורה מזכירה לילדים כיצד להדביק לולאה של גשם של עץ חג המולד על המלאכה, מהדקת אותה עם פיסת נייר מצופה בדבק. לאחר השיעור, הילדים מקשטים את עץ חג המולד שלהם, רוקדים סביבו, קוראים שירה ושרים.

יש צורך לחזק את היכולת של הילדים לקפל ריבוע ל-16 ריבועים קטנים (בחצי, בארבעה ושוב בחצי ובארבע), לבצע חיתוכים בתבנית ולהדביק קופסאות, סלים, בתים, רהיטי בובות. מלמדים את הילדים להכין צינורות נייר דקים (רצועת נייר דקה, מרוחה במשחה, מגלגלת על עיפרון; לאחר הייבוש שולפים את העיפרון). צינורות אלו משמשים לייצור גזעי עצים, עמודי תאורה, תמרורים, בארות, בקתות עץ לגני שעשועים בובות ועוד ועוד.

בקבוצת ההכנה, נעשה שימוש נרחב יותר בטכניקות אוריגמי. הילדים ילמדו כיצד לקפל ריבוע נייר לכיוונים שונים ולהכין צעצועים, מזכרות, קישוטי פנים, קישוטי עץ חג המולד וכו'.

בגיל זה חשוב להכיר לילדים תפירה, ללמד אותם לתפור כפתורים, לולאות (על מגבות) ולתפור בתפרים הפשוטים ביותר "קדימה עם מחט", "גב עם מחט" או "אוברלוק". ” ילדים מייצרים מלאכות שונות מסוגי בד לא זורמים. מלמדים אותם לגזור שני חלקים זהים בו-זמנית באמצעות תבנית, לתפור אותם יחד, למלא אותם בצמר גפן, חתיכות פוליאסטר ריפוד, גומי קצף, ולחלק העיקרי שנוצר להדביק או לתפור אלמנטים קטנים מבד, תחרה, צמה, סרטים, פאייטים, חרוזים, וכו '. לדוגמה, מעגול או כרית סגלגלה יכולה לעשות לחמניה, ציפור, ארנבת, חתול, תרנגול, פרח, פרפר, חרק ועוד הרבה יותר. אם חותכים יצור עם ראש וארבע גפיים לאורך קו המתאר, אז אתה יכול להפוך אותו לכל אדם, להלביש אותו בכל חצאית, צעיף, או לדמות אגדה (שפן, דוב, חתול, שועל וכו '. ). אם מחדירים חוט עבה לאיבר, ניתן להניח את היצור על ארבע רגליים, וכאן האפשרויות בהמצאת ילדים הן בלתי מוגבלות.

מחוץ לכיתה ובפעילויות פרטניות, ניתן להכיר לילדים עבודת רקמה, ללמד אותם לקלוע מרצועות נייר, חוט, דשא, חוט (מקרמה). סוג עבודה שימושי הוא מחרוזת חרוזים גדולים, חרוזים וחרוזים. ילדים יכולים לשלוט בסריגת קרושה גדולה (קודם כל הם סורגים בסיבוב מבלי לזרוק לולאות: כומתה, חצאית, כפפת תנור, תיק יד וכו').

ילדים בגילאי 6-7 שנים טובים במיוחד בפעילויות עיצוב, מכיוון שכבר יש להם כישורים מפותחים מספיק בעבודה עם חומרים שונים. הם יוצרים חללי פנים של בובות, משתתפים בקישוט הקירות לחג, קומפוזיציות מחומרים טבעיים וכו'.

העבודה עם ילדים כוללת יותר ויותר חומרים מגוונים: אריזות, בקבוקי פלסטיק, חתיכות גומי קצף, ריפוד סינטטי, דמוי עור, שעוונית ועוד. מלמדים את הילדים להכין ממנה צעצועים, מזכרות, תכשיטים וכו'.

ילדים בגיל הגן ממשיכים לדגמן בגדים לבובות קרטון שטוחות (הן מציירות, גוזרות, מתלבשות). הם מארגנים תחרויות, למשל, על השמלה האלגנטית ביותר לסינדרלה.

ניתן ללמד ילדים להכין צעצועים בשיטת נייר-מאצ'ה (ראשי ביבאבו, צלחות קיר מצוירות, בובות קינון וכו').

ילדים אוהבים לעשות דגמים: רחוב עם שלטי דרך, טירות מהאגדות, חלונות ראווה, קישוטים לאגדות ועוד. יחד עם זאת, חשוב שהדגמים לא יהיו סטטיים וניתן יהיה לסדר את האלמנטים שלהם בצורה שונה בכל אחד. זמן ושיחק איתם.

בניהול פעילויות ילדים, מבוגר משמש לא פעם כשותף עסקי שיכול תמיד לתת עצות, לעזור ביישום תוכניות, להכין משהו יוצא דופן בעצמו ולשחק ולהנות עם הילדים.

מתוך הספר חינוך מוסרי בגן. המלצות תוכנית ומתודולוגיות. לילדים בגילאי 2-7 מְחַבֵּר פטרובה ורה איבנובנה

קבוצת הכנה לבית הספר (מגיל שש עד שבע) המשך לטפח קשרים ידידותיים בין ילדים, הרגל לשחק, לעבוד וללמוד יחד; לפתח את היכולת לנהל משא ומתן ולעזור אחד לשני; הרצון לרצות את הזקנים בדברים טובים

מתוך הספר התפתחות הילד בילדות הגן. מדריך לגננות לגיל הרך מְחַבֵּר ורקסה ניקולאי יבגנייביץ'

קבוצת הכנה לבית הספר (מגיל שש עד שבע) מוכנות פסיכולוגית לבית הספר מניחה רמה מסוימת של התפתחות מוסרית. ילדי קבוצת המכינה כבר די עצמאיים. הם יכולים להסתדר בלי ההורים שלהם כשהם משתתפים

מתוך הספר ללמד ילדים בגיל הרך לקרוא ולכתוב. לחוגים עם ילדים בני 3-7 מְחַבֵּר ורנצובה נטליה סרגייבנה

קבוצת הכנה לבית הספר (מגיל שש עד שבע) בקבוצת ההכנה לבית הספר מגיעות פעילויות משחק לילדים להתפתחות מירבית. הוא חושף את כל המרכיבים המבניים (תפקיד, פעולות משחק, אינטראקציה עם תפקידים וכו'). מלבד

מתוך הספר "הילד והעולם מסביב". המלצות תוכנית ומתודולוגיות. לעבודה עם ילדים בני 2-7 מְחַבֵּר דיבינה אולגה ויטלייבנה

קבוצת הכנה בקבוצת ההכנה נמשכת העבודה על שליטה ביסודות הראשוניים של האוריינות. ילדים בני שש מסוגלים לשלוט באוריינטציה רחבה יותר בהיבט הפונטי של הדיבור; יש להם רגישות מסוימת לסמליות

מתוך הספר פעילויות משחק בגן. המלצות תוכנית ומתודולוגיות. לילדים בגילאי 3-7 מְחַבֵּר גובאנובה נטליה פדורובנה

קבוצת הכנה לבית הספר (מגיל שש עד שבע) סביבת נושא המשך להרחיב ולהבהיר את רעיונות הילדים על עולם הנושא. העשיר את ההבנה שלך בסוגי תחבורה: יבשה, תת קרקעית, אוויר, מים. ליצור רעיון של אובייקטים

מתוך הספר בניה ועבודת כפיים בגן. המלצות תוכנית ומתודולוגיות. לילדים בגילאי 2-7 מְחַבֵּר Kutsakova ליודמילה ויקטורובנה

קבוצת הכנה לבית הספר (מגיל שש עד שבע) סביבת נושא המורה ממשיכה להרחיב ולהבהיר את רעיונות הילדים על עולם הנושא: לגבי סוגי תחבורה (קרקע, תת קרקע, אוויר, מים). תשומת לב רבה מוקדשת להיכרות עם

מתוך הספר I Know, I Can, I Do. איך להכיר טוב יותר את ילדך ולגדל אישיות מלאה מְחַבֵּר אלכסנדרובה נטליה פדורובנה

קבוצת הכנה לבית הספר (מגיל שש עד שבע) משחק תפקידים המשך ללמד כיצד לשחק תפקידים שונים בהתאם לעלילת המשחק, תוך שימוש בתכונות, בנאים, חומרי בניין. עודדו את הילדים לסדר את המשחק שלהם בעצמם. דרכו,

מתוך הספר קינה של מתמטיקאי. חיבור על הוראת מתמטיקה בבית הספר מאת לוקהרד פול

קבוצת הכנה לבית הספר (מגיל שש עד שבע) משחק תפקידים לקראת סוף הגיל הרך משחק התפקידים משתנה במידת מה. הוא מובחן על ידי מגוון נושאים, תפקידים, פעולות משחק וחוקים. יחס מודע למילוי כללי התפקיד

מתוך הספר ספר יוצא דופן להורים רגילים. תשובות פשוטות לשאלות הנפוצות ביותר מְחַבֵּר מילובנובה אנה ויקטורובנה

קבוצת הכנה לבית הספר ילד בשנה השביעית לחייו מרגיש עצמאי, בעל ידע ומיומנות. הוא פעיל, סקרן, שואף להשיג מידע חדש, מנסה לבסס את עצמו בחברת עמיתים ובתקשורת עם מבוגרים. הוא כבר מסוגל

מתוך הספר משלים פדגוגיים (אוסף) מְחַבֵּר אמונשווילי שלווה אלכסנדרוביץ'

קשיים בבית הספר ילדים בגילאי 6 עד 10 מתפתחים בצורה שונה, לא רק פיזית, אלא גם אינטלקטואלית. אם ילדך מתקשה בנושאים מסוימים ואינו עומד באבני דרך כלליות בהתפתחות קוגניטיבית או שפה, דבר עם הרופא שלך.

מתוך הספר האקדמיה למשחקים חינוכיים. לילדים מגיל שנה עד 7 מְחַבֵּר נוביקובסקיה אולגה אנדרייבנה

מתמטיקה בבית הספר אין דרך בטוחה יותר להרוג את ההתלהבות והעניין של הילדים במקצוע מאשר להכניס אותו לחלק חובה בבית הספר

מתוך הספר איך למנוע מילד לירוק אוכל מְחַבֵּר וסילייבה אלכסנדרה

הכנה לבית הספר 1. צור מוטיבציה אצל ילדך לצבור ידע: קנה ערכות ניסוי לפיזיקאי צעיר, כימאי וכו'.2. למד אותו לנהל את הרגשיות שלו.3. הפכו את האדם ל"אחראי", תנו לו דין וחשבון מראש

מתוך הספר 111 סיפורים למורים מְחַבֵּר זשירינסקאיה אוקסנה ולדימירובנה

בבית הספר לינשוף שלחו הציפורים את גוזליהם לבית הספר ינשוף. בליל ללא ירח הושיבה הינשוף את התלמידים על ענף והחלה להכין אותם לחיים. היא העבירה להם שיעורים על מדעי היסוד של ניחוש כוכבים, על פילוסופיה של בדידות בשקע, על סדר החיות של יער הלילה

מתוך ספרו של המחבר

התכוננות לבית הספר בזמן ביצוע תרגילים גרפיים, ילד מפתח את המיומנויות הנחוצות לשליטה מוצלחת בכתיבה בכיתות היסודיות של בית הספר. בעיקרו של דבר, הצללה או התחקות הם עדיין אותו ציור, אך קרוב ככל האפשר לכתיבה. מבצעים

מתוך ספרו של המחבר

הילד לא אוכל בבית הספר הרגע הקריטי הוא כשהילד מתחיל בתיכון. אם בבית הספר היסודי עדיין מטפלים בילדים ומגישים להם ארוחות צהריים בקפיטריה של בית הספר, אז בבית הספר התיכון ילדים אוכלים לרוב במזנון בעצמם באמצעות דמי כיס. כל יום אני שואל את הבן שלי:

מתוך ספרו של המחבר

על בית ספר מס' 77. הסיפור "מלאך שקרן" ביומנו של ואדיק בכיתה ג' החלו להופיע באופן קבוע כיתות ב'. אמא החליטה להתעמק בסיבות לכישלון בית הספר של בנה. בערב הייתה תשאול: - למה קיבלת ציונים גרועים? - על שיעורי בית שלא מולאו